MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne galette des rois na święto Trzech Króli. Odkryj sprawdzony przepis Davida Gaboriauda. Ten wypiek skrywa słodką niespodziankę

Anna Daniluk
Galette des rois to tradycyjny wypiek przyrządzany 6 stycznia we Francji.
Galette des rois to tradycyjny wypiek przyrządzany 6 stycznia we Francji. David Gaboriaud
Objawienie Pańskie, zwane potocznie świętem Trzech Króli, jest uroczystością obchodzoną 6 stycznia w kościele katolickim. Hucznie obchodzi się je we Francji. Szóstego stycznia podaje się tam galette des rois. Ten tradycyjny wypiek to placek z ciasta francuskiego przełożony masą migdałową, w środku którego chowa się porcelanową figurkę fève, groch lub migdał. Temu, kto je znajdzie, wróży się bogactwo. Sprawdź przepis na ciasto galette des rois od mistrza kuchni Davida Gaboriauda.

W skrócie

Chcesz poznać sekret udanego ciasta francuskiego do galette des rois? David Gaboriaud podkreśla, że liczy się przede wszystkim wykorzystanie dobrej jakości składników. – Polecam również schłodzić gotowe galette około godzinę przed włożeniem do piekarnika, wtedy ciasto francuskie się ładnie listkuje – dodaje David.

W galerii zobaczysz składniki potrzebne do galettes

Galette des rois – przepis od Davida Gaboriauda

Liczba porcji: dla 4 osób.
Czas przygotowania: 20 minut. Czas pieczenia: 30-35 minut.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki na ciasto:

  • 2 arkusze ciasta francuskiego
  • 1 żółtko + łyżka mleka do posmarowania ciasta
  • figurka z ceramiki lub 1 migdał

Składniki na krem migdałowy:

  • 80 g masła o temperaturze pokojowej
  • 80 g cukru trzcinowego
  • 100 g zmielonych płatków migdałowych
  • szczypta soli
  • płaska łyżka mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 2 łyżki amaretto lub rumu

Przygotowanie:

  1. Ubij miękkie masło z cukrem. Dodaj zmielone płatki migdałów, mąkę i szczyptę soli. Następnie dodaj jajko i amaretto lub rum.
  2. Wymieszaj. Przełóż krem do rękawa cukierniczego i włóż do lodówki.
  3. Wytnij dwa kółka z ciasta francuskiego o średnicy około 21 cm. Na blaszce przełożonej papierem do pieczenia połóż jedno kółko.
  4. Szprycuj kremem, zaczynając od środka, zostaw około 3 cm czystych brzegów. Wbij w krem ceramiczną figurkę lub migdał.
  5. Przykryj drugim kółkiem ciasta francuskiego i przyciśnij mocno boki. Nożykiem zrób małą dziurkę pośrodku ciasta.
  6. Tępą stroną noża, narysuj linie, zaczynając od środka ciasta. Posmaruj górną część placka roztrzepanym żółtkiem z mlekiem.
  7. Piecz przez 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.
  8. Wyjmij ciasto z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Serwuj z wytrawnym cydrem lub ulubionymi bąbelkami.

Ciasto na święto Trzech Króli, czyli czym jest Galette des rois?

Galette des rois w północnych regionach Francji, przyrządza się na bazie ciasta francuskiego. Można je wykonać samodzielnie, jednak trzeba pamiętać, że jest to pracochłonne. Aby ułatwić sobie zadanie, warto sięgnąć po gotowe ciasto mające w składzie masło zamiast tłuszczu palmowego. Na południu Francji w dniu Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego podawane są brioche des rois, czyli bułeczki drożdżowe z rodzynkami, połączone ze sobą, aromatyzowane skórką pomarańczową lub cytrynową. Po wyrośnięciu mają przypominać kształtem koronę.

Tradycyjne ciasto i bułeczki pieczone na 6 stycznia

Tradycja wypiekania ciasta na święto Trzech Króli sięga XIV wieku. Poza bułeczkami brioche des rois można też spotkać na południu Francji gâteau des rois. Jest to ciasto drożdżowe uformowane w wieniec przypominający koronę, faszerowane kandyzowanymi owocami. Ciekawostką jest, że na wschodzie kraju przyrządza się galette z ciasta parzonego (tak jak ptysie lub eklerki).

David Gaboriaud lubi galette z kremem migdałowym

David Gaboriaud, szef kuchni i autor książki „Coś francuskiego”, jest Francuzem mieszkającym w Polsce od 15 lat. Jego mama jest Polką. Ona przekazywała mu zamiłowanie do kultury i kuchni polskiej. Zdradził nam, jaki jest jego ulubiony sposób na galette des rois.

– To klasyczne galette z kremem migdałowym, chociaż lubię również przygotować krem na bazie zmielonych orzechów laskowych i kawałków gorzkiej czekolady. Najlepiej smakuje w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, z zachowaniem tradycji użycia ceramicznej figurki w cieście. Osoba, która trafia na kawałek z figurką, staje się symbolicznym królem lub królową dnia.

Tradycja galette des rois

Z tym ciastem powiązanych jest kilka obrzędów. Wewnątrz umieszczano niegdyś wspomnianą już porcelanową figurkę, przedstawiającą króla lub Jezuska. Współcześnie deser podawany jest z figurkami do kolekcjonowania i nie mają już charakteru religijnego. Wkłada się figurki przedstawiające bohaterów z bajek, filmów lub postacie ze świata mody. W mniej zamożnych gospodarstwach sięgano dawniej po całego migdała, groch lub bób.

Osobie, która znalazła dodatek, wróżono dobrobyt na cały nowy rok. Znalazca był określany królem lub królową dnia i dostawał koronę z papieru, która miała wyróżnić go spośród innych gości. Ciasto zazwyczaj było dzielone na wszystkich domowników, jednak jeden z kawałków powinien być zostawiony dla niespodziewanego gościa. Taką porcję określano nawet mianem part du pauvre, co miało podkreślać ubóstwo częstowanego przybysza. Aktualnie galette des rois podawane jest w szkołach, w firmach, a nawet serwowane jest u prezydenta w Pałacu Elizejskim.

Przepis udostępniony dzięki uprzejmości Davida Gaboriaud.

Galette des rois to tradycyjny wypiek przyrządzany 6 stycznia we Francji.

Tradycyjne galette des rois na święto Trzech Króli. Odkryj s...

Poznaj przepisy sławnych kucharzy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny