Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terier szkocki: Zamienił polowania na kanapę

Elżbieta Suchowierska [email protected] tel. 85 748 96 57
Terier szkocki jest psem małym i krótkonożnym, o silnej i krępej budowie ciała. Przez wieki z myśliwego stał się kanapowcem.
Terier szkocki jest psem małym i krótkonożnym, o silnej i krępej budowie ciała. Przez wieki z myśliwego stał się kanapowcem.
Wierny i przywiązany do swego pana. Pełen godności, niezależny, niezbyt wylewny, odważny i bardzo inteligentny. Zuchwały, ale nigdy agresywny. Zwany u nas szkotem obecnie jest traktowany jak pies pokojowy. Jest trudny w szkoleniu, ale nigdy nie zapomina umiejętności, które już zdobył. Ale uwaga: pamięta też o doznanych krzywdach i przykrościach.

Rasa z historią

Przez stulecia terier szkocki był wykorzystywany do zwalczania szkodników i szukania zwierzyny pod ziemią
Przez stulecia terier szkocki był wykorzystywany do zwalczania szkodników i szukania zwierzyny pod ziemią

Przez stulecia terier szkocki był wykorzystywany do zwalczania szkodników i szukania zwierzyny pod ziemią

Rasa z historią

Wywodząca się z XVIII wieku krótkonożna rasa terierów, o twardym i upartym charakterze. Wzorzec dla niej ustalono w 1882 r. Pierwotnie hodowane były głównie jako psy do polowań, przydatne w łapaniu wydr, lisów, borsuków. Często ich zadaniem była likwidacja gryzoni. Od lat 30. XX w. niezmiernie popularny przez swój ekscentryczny wygląd, jednak dość kłopotliwy w pielęgnacji. Świetnie sprawdzają się jako wierne psy towarzyszące, prawdziwi przyjaciele całej rodziny.

Terier szkocki to rasa psów, które są bardzo energiczne, z temperamentem i kochające życie. Takim też ludziom polecam tę rasę - mówi Hanna Bakuniak, właścicielka hodowli terierów szkockich Koncept.
Hodowlą zajmuje się od początku lat 90. ubiegłego wieku. Na stałe ma około dziesięciu psów tej rasy. A linie rodowodowe w jej hodowli pochodzą z całego świata.
Swoją przygodę z psami zaczęła dawno temu od jamnika długowłosego. Później hodowała psy innych ras.

- Szkoty przemówiły do mnie najbardziej. Dlatego teraz zajmuję się tylko nimi - mówi.
Terier szkocki to pies niecierpliwy. Czasami żyjący we własnym świecie, ale jednocześnie bardzo wrażliwy. Trzeba mu poświęcać dużo uwagi, bo może stać się autystyczny.
- Mówię o nich, że to ruchliwe czołgi - śmieje się pani Hanna. - Mają śmieszną, krępą sylwetkę. Są dość uparte, ale bez przesady. Samce charakteryzują się tym, że są cięte. Trzeba im poświęcić trochę więcej uwagi, żeby nie uciekły we własny, psi świat. Nawet wtedy, kiedy kochają całą rodzinę. Samce tej rasy bardziej przepadają za panią domu, suczki za panem.
Teriery nie są psami ślepo słuchającymi komend swojego właściciela. Potrafią doskonale dopasować się do każdej sytuacji. Jako potworni konserwatyści najczęściej nie przyjmują do wiadomości zmian, których nie oczekiwały, stąd częste opinie o niezwykłym uporze i "niezbyt dużym rozumku" przedstawicieli tej rasy.

- Terier szkocki szuka własnych sposobów na to, by nie wykonać polecenia. Kombinuje, co zrobić, żeby obejść nakazy i zakazy. Można powiedzieć, że są ciężkie do szkolenia - mówi Hanna Bakuniak. - Nie można nad nimi do końca zapanować. Często zachowują się, jak małe głupolki, które nie rozumieją, o co chodzi. Właśnie dlatego potrzebują inteligentnego właściciela, który będzie wiedział kiedy i jak z nimi postępować.

Psy tej rasy kochają dzieci i mają z nimi bardzo dobre relacje.
- Jednak właściciele szczeniąt poniżej czwartego miesiąca życia muszą uważać, gdy bawią się one z dziećmi - mówi pani Hanna. - Szczenięta mają wtedy bardzo ostre mleczne zęby, a w zabawie są zacięte. W tym czasie nawet niechcący mogą skaleczyć delikatną skórę dziecka. Starsze psy mają świadomość, że ich kły i siła uścisku mogą przysporzyć bólu. Dlatego podczas zabawy są delikatniejsze i bardziej uważne.
Szczeniaki teriera szkockiego są bardzo urodziwymi stworzeniami, natomiast okazy dorosłe mają wygląd raczej srogi - być może z powodu kosmatych brwi i bokobrodów, które zdobią dosyć długą głowę. Szkot jest psem małym i krótkonożnym, o silnej i krępej budowie ciała. Uszy są małe i stojące, ogon naturalnej długości, szata podwójna składająca się z gęstego, krótkiego i miękkiego podszycia oraz gęstej, szorstkiej i sztywnej pokrywy włosowej. Maść jest zwykle czarna, ale zdarzają się również okazy o umaszczeniu słomkowym, stalowoszarym lub pręgowanym - a nawet białym. Chody teriera szkockiego są lekkie, posuwiste i płynne, co w pewnej mierze oddaje jego niezależność i wysokie mniemanie o sobie.
Terier szkocki, pomimo swych krótkich kończyn, jest bardzo ruchliwy i zwinny. Dzięki temu psy te sprawiają wrażenie mocnych, jak na swój niewielki wzrost. Nie potrzebują jednak bardzo dużej aktywności. Nie muszą godzinami biegać po lesie.

- To psy średnio aktywne - mówi pani Hanna. - Wystarczy im jeden dłuższy spacer dziennie. Dlatego nie muszą żyć na bardzo dużym terenie. Mogą mieszkać w mieszkaniu w bloku.
Idealna wysokość psa w kłębie to 36 centymetrów. Suki - 33 centymetry. Waga: 8,6 - 10,4 kilograma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny