Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technika cyjanotopii. Eksperymentowali. I wyszło ogromne zdjęcie. 2 metry na 2,70

Julita Januszkiewicz
Wywoływanie cyjanotypu polega na wypłukaniu nienaświetlonej części związku żelaza. W trakcie tego pojawia się charakterystyczny niebieski obraz
Wywoływanie cyjanotypu polega na wypłukaniu nienaświetlonej części związku żelaza. W trakcie tego pojawia się charakterystyczny niebieski obraz Aneta Czaplejewicz
Zdjęcie o takich wymiarach zrobił nasz fotoreporter i jego uczniowie. Wykonano je w jednej najstarszych technik, czyli cyjanotypii.

Cyjanotypia to historyczna metoda fotograficzna polegająca na użyciu światłoczułych soli żelaza, a nie tak jak w fotografii tradycyjnej soli srebrowych - wyjaśnia Wojciech Wojtkielewicz, fotoreporter „Porannego” i wykładowca Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

Wraz z Andrzejem Górskim wpadł na pomysł, by zrobić bardzo duży obraz w tej technice. Wyzwania podjęli się ich słuchacze. Najpierw zrobili zdjęcia - Julii Szumskiej, ubiegłorocznej Miss Podlasia i Tomaszowi Zubryckiemu, zawodnikowi Primacol Lowlanders Białystok, reprezentantowi Polski w futbolu amerykańskim.

- Wydrukowaliśmy ogromny negatyw i przygotowaliśmy podłoże. Na wielkie prześcieradło nałożyliśmy żelatynę, zaś w nocy warstwę światłoczułą - opowiada Wojtek Wojtkielewicz.

Cyjanotyp wywoływali w wyczyszczonej wcześniej fontannie przy ul. Żabiej. Płukali go w balii po babci. Wyszło ogromne zdjęcie. Będzie wisiało w szkole, w naszej pracowni - dodaje Wojtek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny