MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te kwiaty posiej już w marcu i kwietniu. Zakwitną wcześniej! Jak przygotować sadzonki, kiedy siać i sadzić kwiaty?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jeśli chcemy mieć wcześnie (i tanio) kwiaty na rabatach lub balkonie, posiejmy je w marcu i kwietniu na rozsady. Zobacz, co i kiedy posiać, a potem posadzić. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów, używając strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Jeśli chcemy mieć wcześnie (i tanio) kwiaty na rabatach lub balkonie, posiejmy je w marcu i kwietniu na rozsady. Zobacz, co i kiedy posiać, a potem posadzić. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów, używając strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Katarzyna Laszczak
Samodzielny wysiew roślin pozwala na uzyskanie dużej liczby kwiatów małym kosztem, bo nasiona są znacznie tańsze niż gotowe sadzonki. Jest jednak sporo roślin, które lubią ciepło, a jednocześnie – trzeba je siać w miarę wcześnie. W ich przypadku sadzonki trzeba przygotować w domu (lub innym ciepłym i jasnym miejscu), czyli zrobić rozsady, które w odpowiednim terminie posadzimy w ogrodzie lub na balkonie.

Spis treści

Kwiaty z rozsady zakwitną wcześniej

Wiele popularny i lubianych kwiatów ogrodowych i balkonowych to dość egzotyczne rośliny. Nie zawsze o tym pamiętamy, bo są one znane od dawna i jesteśmy z nimi bardzo oswojeni. Ale na przykład aksamitki wywodzą się głównie z Meksyku, podobnie jak popularne kosmosy (onętki), zaś szałwia błyszcząca – z Brazylii, gazanie z Afryki, a lwie paszcze (wyżlin większy) z rejonu Morza Śródziemnego. To wszystko regiony, gdzie jest znacznie cieplej niż w Polsce. Dlatego też nasiona tych roślin potrzebują stosunkowo wysokich temperatur, żeby wykiełkować, a potem same rośliny są również wrażliwe na zimno. I chociaż wiele z tych roślin można także siać bezpośrednio do gruntu, gdy już zrobi się cieplej, to jeśli przygotujemy rozsady, będziemy mogli cieszyć się kwiatami znacznie wcześniej.

Rozsady – sposób na tańsze kwiaty

Nie bez znaczenia są też koszty, bo choć w przygotowanie sadzonek trzeba zainwestować nieco czasu i pieniędzy (zakup nasion, ewentualnie podłoża i pojemników), to i tak paczka nasion kosztuje przeważnie mniej niż jedna gotowa sadzonka w sezonie.
Dość często wykorzystuje się też nasiona z własnego ogrodu. Jednak tutaj trzeba mieć świadomość pewnego ryzyka. Otóż wiele z uprawianych przez nas kwiatów to odmiany ozdobne, a niektóre ich cechy nie przenoszą się przez nasiona. Czasem też rośliny jednego gatunku, ale różnych odmian, mogą krzyżować się ze sobą. W praktyce oznacza to, że z nasion z własnego zbioru możemy otrzymać rośliny o innych kolorach lub cechach niż mieliśmy w poprzednim sezonie. To niekoniecznie musi być wada – można to także potraktować jako eksperyment i cieszyć się zmiennością roślin. Ale warto o tym pamiętać.

Jak przygotować i pielęgnować rozsady kwiatów

Ogólne zasady przygotowania rozsad różnych roślin są zbliżone. Nasiona trzeba wysiać do odpowiedniego podłoża – w tym przypadku oznacza to ziemię niezbyt żyzną, ale przepuszczalną i odkażoną. Bez problemu można kupić gotowe podłoże do rozsad. Głębokość siewu zależy od gatunku, ale generalnie im drobniejsze nasiona, tym sieje się je płycej.
Siewki muszą mieć ciepło i jasno, dlatego rozsady najczęściej umieszcza się na parapetach okien. Uważajmy jednak na zimne przeciągi, a także zbyt mocno grzejące słońce – jeśli chcemy skorzystać z parapetów południowych okien, zadbajmy o jakieś osłony, żeby bezpośrednie, już mocno przygrzewające słońce, nie spaliło roślin.
Rozsady trzeba regularnie nawadniać – najlepiej je zraszać lub podlewać, wlewając wodę do podstawki. Jeśli nasiona posialiśmy gęsto, to kiedy sadzonki będą miały pierwsze liście właściwe, czeka nas pikowanie. Polega to na tym, że najsilniejsze rośliny przesadza się do pojedynczych doniczek (alternatywą jest usunięcie słabszych, zbyt gęsto rosnących siewek).

Jakie kwiaty posiać na rozsady w marcu lub kwietniu?

Większość tych roślin można uprawiać zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. Polecamy kwiaty, które warto posiać już w marcu-kwietniu i piszemy, czy mają jakieś specjalne wymagania i kiedy można je posadzić na zewnątrz.

Jeśli chcemy mieć wcześnie (i tanio) kwiaty na rabatach lub balkonie, posiejmy je w marcu i kwietniu na rozsady. Zobacz, co i kiedy posiać, a potem posadzić. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów, używając strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Te kwiaty posiej już w marcu i kwietniu. Zakwitną wcześniej!...

To może przydać się w Twoim ogrodzie!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te kwiaty posiej już w marcu i kwietniu. Zakwitną wcześniej! Jak przygotować sadzonki, kiedy siać i sadzić kwiaty? - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny