Spis treści
- Nie masz czasu na podlewanie kwiatów na balkonie? Tych gatunków nie sadź!
- Kwiaty na balkon, których nie trzeba często podlewać
- Kwiaty balkonowe najbardziej odporne na suszę
- Masz problem z nazwami? Zwróć uwagę na pędy i liście rośliny
- Inne rośliny na balkon, które można rzadziej podlewać
- Na co zwrócić uwagę, uprawiając kwiaty wytrzymałe na suszę?
Nie masz czasu na podlewanie kwiatów na balkonie? Tych gatunków nie sadź!
Wiele popularnych kwiatów balkonowych wymaga regularnych dostaw wody. Będą dobrze rosły i kwitły tylko wtedy, gdy nie będziemy ich przesuszać. Należą do nich m.in. surfinie, petunie, werbeny, sundaville (mandeville), niecierpki, fuksje i wiele innych. Na przesuszenie nie należy też narażać pelargonii, które wprawdzie znoszą czasowy niedostatek wody, ale w takich warunkach nie możemy liczyć na ich obfite kwitnienie. Jeśli nie mamy czasu na regularne, nawet codzienne podlewanie kwiatów, lepiej zrezygnujmy z takich gatunków.
Kwiaty na balkon, których nie trzeba często podlewać
Są jednak rośliny, które możemy posadzić na słonecznym balkonie, i których nie będzie trzeba ciągle podlewać. Należą do nich przede wszystkim różne sukulenty, czyli rośliny, które w pędach i liściach, a czasem też korzeniach, gromadzą wodę. One nie lubią stale wilgotnej gleby, a podlewa się je dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przesycha do około 1/3, a nawet 1/2 głębokości. W praktyce – w zależności od pogody – można to robić co drugi-trzeci dzień. Wśród nich znajdziemy gatunki kwitnące, ale też o ozdobnych pędach.
Dowiedz się więcej: Kiedy i jak podlewać kwiaty balkonowe? Na te 7 błędów uważaj!
Kwiaty balkonowe najbardziej odporne na suszę
Do roślin balkonowych, które dobrze znoszą suszę, należą przede wszystkim:
- aptenia sercolistna – tworzy stosunkowo długie pędy, które mogą zwieszać się z doniczek. Liście są mięsiste i mogą być przebarwione na kremowy lub biały kolor. Kwiaty aptenii są drobne i mogą kojarzyć się ze stokrotkami. Aptenie najczęściej kwitną na bordowo, różowo i biało. Bywają sprzedawane pod nazwą „stokrotka grecka”,
- portulaka wielkokwiatowa – jej pędy mogą się płożyć lub zwisać z doniczek. Ma duże kwiaty o płatkach w intensywnych odcieniach różu, bordo, czerwieni, są też białe, pomarańczowe i żółte,
- przypołudniki – mają mięsiste pędy i liście oraz kwiaty o długich, ale bardzo wąskich płatkach. Ich powierzchnia błyszczy w słońcu. Najczęściej są ciemnoróżowe. Ich potoczna nazwa to „stokrotka afrykańska”,
- słonecznica wysokogórska (delosperma) – ta roślina bywa też nazywana przypołudnikiem, ale różni ją kształt liści oraz intensywnie żółty kolor kwiatów,
- dorotka stokrotkowata (przypołudnik stokrotkowaty) – roślina o tej wdzięcznej nazwie ma duże kwiaty o płatkach w przeróżnych kolorach, najczęściej z ciemniejszym oczkiem.
Masz problem z nazwami? Zwróć uwagę na pędy i liście rośliny
Jeśli mamy problem z nazwami kwiatów (a trzy ostatnie bywają nawet różnie opisywane przez sprzedawców), niespecjalnie musimy się tym przejmować. Jeśli widzimy roślinę balkonową, która ma grube, mięsiste pędy i liście, oznacza to, że mamy do czynienia właśnie z taką, która gromadzi w nich wodę. A co za tym idzie — możemy ją rzadko podlewać. Wszystkie wymienione wyżej rośliny możemy sadzić razem, tworząc ładną i kolorową kompozycję.
Inne rośliny na balkon, które można rzadziej podlewać
Do roślin, które możemy uprawiać na balkonach i niezbyt często podlewać, należy też kilka innych roślin. Wśród nich warto zwrócić uwagę przede wszystkim takie rośliny jak:
- lawenda wąskolistna – to niezwykle pożyteczna roślina o wielu zastosowaniach. Ładnie kwitnie i ma wąskie, srebrzyste liście, a cała roślina charakterystycznie pachnie,
- starzec popielny – ta roślina ma wprawdzie niezbyt atrakcyjne kwiaty, ale za to jej ozdobą są liście, które wyglądają jak koronki powycinane ze srebrzystego filcu,
- kalocefalus Browna, zwany też patyczakiem lub druciakiem – to niezwykle oryginalna roślina. Wprawdzie na jej kwiaty nie mamy co liczyć, ale i tak prezentuje się pięknie, bo wygląda jak miniaturowy, srebrzysty krzew.
Również z tych roślin można stworzyć piękną kompozycję o dość stonowanym charakterze – łączy je srebrzystozielony, chłodny kolor liści. Mają one nieco większe zapotrzebowanie na wodę niż wymienione wyżej sukulenty i nie można ich całkiem przesuszać, ale i tak nie będziemy musieli podlewać ich codziennie.
Na co zwrócić uwagę, uprawiając kwiaty wytrzymałe na suszę?
Sadząc wymienione wyżej rośliny, należy im zapewnić przepuszczalną ziemię. Do zwyklej, kwiatowej warto dodać perlitu lub piasku. W doniczce koniecznie musi być odpływ.
Ważny jest też sposób podlewania. Choć te rośliny nie lubią nadmiaru wody, to kiedy już je nawadniamy, zróbmy to obficie. Trzeba je podlewać rzadko, ale porządnie. Woda powinna spłynąć z doniczki (ale nie zostawiajmy jej na podstawce).
Wszystkie wymienione gatunki to rośliny, które potrzebują dużo słońca, idealnie nadają się na południowe balkony. Dowiedz się więcej: Jakie kwiaty posadzić na słonecznym balkonie? Te gatunki zniosą upał!