MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały mieszkania w PRL-u. Pamiętasz kultowe meblościanki, ławy i ozdoby z lat 60., 70., i 80.? Wraca moda na wnętrza w stylu PRL

Pamiętasz wnętrza salonów z czasów PRL-u? Kojarzysz kultowe meblościanki i fotele z lat 60., 70., i 80.? Zajrzyj do naszej galerii inspiracji i zobacz topowe dekoracje wnętrz i meble z okresu PRL. Sprawdź, może masz je w domu. Zobacz slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pamiętasz wnętrza salonów z czasów PRL-u? Kojarzysz kultowe meblościanki i fotele z lat 60., 70., i 80.? Zajrzyj do naszej galerii inspiracji i zobacz topowe dekoracje wnętrz i meble z okresu PRL. Sprawdź, może masz je w domu. Zobacz slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAP/Marcin Bielecki
Jak wyglądały salony w czasach PRL-u? Większość wnętrz, zwłaszcza w blokach wielorodzinnych była do siebie łudząco podobna. W tzw. dużych pokojach w PRL-u królowały meblościanki, paprotki, ławy i dywany z tureckim wzorem. Zobacz, czy kojarzysz te kultowe dekoracje i meble z lat 60., 70., i 80., a może masz je w piwnicy czy na pawlaczu? Zapraszamy na sentymentalną podróż do wnętrz z czasów PRL-u.

Spis treści

Te meble królowały w salonach w czasach PRL-u. Czy pamiętasz meblościanki, stoły i fotele z lat 60., 70. i 80.?

W okresie PRL-u trudno było zdobyć w sklepie sprzęty do wyposażenia domu, a każdy zakup nowego mebla sprawiał wiele radości. Największe mieszkanie w tamtych czasach miały powierzchnię ok. 58 metrów kw., więc salon nie miał zbyt dużego metrażu, był urządzony skromnie i zastawiony meblami, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Zobacz w naszej galerii kultowe meble, tekstylia i dekoracje, które zdobiły salon w czasie PRL-u!

W mieszkaniach większość Polaków w największym pokoju królowały regały na całą ścianę i długie komody często wykończone na wysoki połysk. Kultowymi i dziś wyśmiewanymi meblościankami często dzielono pokój na dwie części, żeby zaaranżować osobne strefy dla rodziców i dzieci.

Ten wysoki segment miał aż 3 kondygnacje. Górę i dół stanowiły zamykane szafki, w których rodacy przechowywali pościel, ręczniki i dokumenty. Natomiast środkowa część meblościanki była przeszklona i umieszczano w niej dekoracyjną ceramikę oraz szkło, książki i pamiątki rodzinne. Często też w meblu znajdowała się wnęka na telewizor i barek zamykany na klucz.

Zobacz w naszej galerii wspomnień kultowe meble i dekoracje wnętrza salonu z PRL-u:

W tzw. bawialni meblem obowiązkowym był stół z krzesłami, który stał na środku pokoju. Gdy rodacy zaczęli mieć własne telewizory, ten mebel przestał być tak istotny, a często zastępowały go – długie i niskie ławy, przy których Polacy jedli posiłki i jednocześnie oglądali programy telewizyjne. W salonie tuż przy stoliku stała też oczywiście kanapa, która w nocy służyła do spania. We wnętrzu, gdy tylko miejsce na to pozawalało można było zobaczyć kultowe krzesła i designerskie fotele, których niektóre modele są teraz warte krocie.

W salonie w czasach PRL-u nie mogło też zabraknąć klasycznego dywanu z tureckim wzorem, ściennych makatek czy kultowych paprotek.

Oświetlenie salony w PRL-u. Kojarzysz kultowe żyrandole i lampy z gazetnikiem?

Ważnym elementem wyposażenia salonu w czasach PRL-u było oczywiście oświetlenie. W wnętrzach w tamtych czasach królowały drewniane lampy podłogowe z abażurem ozdobionym fikuśnymi frędzlami, które były zintegrowane ze stolikiem z połyskującym blatem i gazetnikiem zrobionym z żyłki. Na sufitach można było podziwiać ręcznie malowane kolorowe żyrandole inspirowane kształtem kwiatów. Na stołach i komodach dumnie się prezentowały kultowe ceramiczne lampy imitujące oświetlenie naftowe. Wielu Polaków mocowało też w salonie tzw. lampy kreślarskie.

Zobacz w naszej galerii wspomnień kultowe meble i dekoracje wnętrza salonu z PRL-u:

Wyjątkowe komody

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny