Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy najlepszej poradni rodzinnej

(luk)
Dr hab. Sławomir Chlabicz, z Zakładu Medycyny Rodzinnej UMB
Dr hab. Sławomir Chlabicz, z Zakładu Medycyny Rodzinnej UMB
Lekarz rodzinny w dzisiejszych realiach musi liczyć się z tym, że jeśli chce uprawiać ten zawód samodzielnie, jako właściciel poradni, potrzebuje pieniędzy, czasu, zdolności organizacyjnych i pacjentów - mówi dr hab. Sławomir Chlabicz, z Zakładu Medycyny Rodzinnej UMB

Czekamy na ankiety

Czekamy na ankiety

Poradnie medycyny rodzinnej zapraszamy do udziału w naszym rankingu na najlepszą poradnię. Wystarczy wypełnić ankietę i dostarczyć ją do naszej redakcji w formie papierowej na adres: "Kurier Poranny", ul. św. Mikołaja 1,15-419 Białystok (z dopiskiem "Najlepsza Poradnia"), faksem na nr: 85 748 96 20 lub mailem: [email protected]. Zgłoszenie udziału przyjmowane są do 30.10.2012. Ankiety są do pobrania z naszej strony www.poranny.pl.

Poranny: Czy medycyna rodzinna jest popularną specjalizacją w naszym regionie?

Sławomir Chlabicz: W podstawowej opiece zdrowotnej w województwie podlaskim pracuje obecnie ok. 650 lekarzy, z tego mniej więcej połowa, to specjaliści medycyny rodzinnej. W trakcie specjalizacji w trybie rezydenckim (lekarzy bezpośrednio po studiach) mamy 33 osoby.

Ponadto w trakcie specjalizacji jest ok. 40 osób już pracujących od lat w POZ, które zdobywają w ten sposób dodatkowe kwalifikacje. Rocznie mniej więcej 10 lekarzy bezpośrednio po studiach rozpoczyna specjalizację z medycyny rodzinnej, czyi tylko ok. 5 proc. z ok. 200 lekarzy, kończących uczelnię. To mało, zważywszy na to, że lekarze rodzinni powinni stanowić 50 proc. wszystkich lekarzy w danym kraju. W Polsce mamy ok. 10 tys. lekarzy rodzinnych, o połowę za mało.

Co powoduje, że nie ma wystarczającej liczby chętnych aby kształcić się w tym kierunku?

- Każdego roku otrzymujemy tylko ok. 10 rezydentur z medycyny rodzinnej - etatów opłacanych przez Ministerstwo Zdrowia. Nie mamy możliwości zatrudnienia na czas specjalizacji większej liczby lekarzy. Ponadto lekarz rodzinny w dzisiejszych realiach musi liczyć się z tym, że jeśli chce uprawiać ten zawód samodzielnie, jako właściciel poradni, potrzebuje pieniędzy, czasu, zdolności organizacyjnych i pacjentów. A o to nie zawsze łatwo i to trochę ogranicza atrakcyjność specjalizacji. Natomiast sporo jest ofert pracy dla lekarzy rodzinnych w różnych poradniach i jeśli ktoś się godzi, aby pracować u kogoś, a nie na własny rachunek, nie ma z tym problemu.

Chcemy spróbować wybrać najlepsze poradnie rodzinne w naszym regionie. Jakimi kryteriami kapituła, której jest Pan przewodniczącym, będzie się tu kierować?

- Lekarze rodzinni cieszą się dobrą opinią pacjentów, co jest naszym sukcesem. Chcemy sprawdzić jak prowadzą swoje praktyki, Wszystkie gabinety muszą spełniać wymogi NFZ, jeśli chodzi o organizację pracy, kwalifikacje personelu, i zatrudnionego personelu, mieć podpisane umowy na badania laboratoryjne, radiologiczne. Czyli muszą zapewniać określone świadczenia. W naszym rankingu pytamy o takie rzeczy, które nie są wymogiem NFZ, są ponad wymaganym standardem. Najbardziej będzie nas cieszyło, jeśli ta poradnia, która wygra, będzie też tą, którą najbardziej cenią pacjenci.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny