Szkoły bez przemocy: SP nr 5 - jedną z czterech nagrodzonych...

  Szkoły bez przemocy: SP nr 5 - jedną z czterech nagrodzonych w konkursie szkół

  Adrian Kuźmiuk

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Szkoły bez przemocy: SP nr 5 - jedną z czterech nagrodzonych w konkursie szkół

  ©Fot. Wojciech Oksztol

  Szkoła Podstawowa nr 5 jest jedną z czterech podlaskich szkół nagrodzonych w konkursie grantowym programu "Szkoła bez przemocy". Zwycięski projekt "Wielokulturowość Podlasia. W różnorodności siła" przygotowali wspólnie nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.
  Szkoły bez przemocy: SP nr 5 - jedną z czterech nagrodzonych w konkursie szkół

  ©Fot. Wojciech Oksztol

  -Zrobiłem makietę meczetu w Bochonikach, ponieważ chciałem przybliżyć moim kolegom i koleżankom świątynie różnych wyznań na Podlasiu - mówi 12-letni Marek Olszyński ze Szkoły Podstawowej nr 5.

  - A ja zrobiłem album fotograficzny pt. "Wielokulturowość Podlasia" - dodaje Paweł Gryko, jego kolega.

  Chłopcy wzięli udział w projekcie "Wielokulturowość Podlasia. W różnorodności siła", napisanym przez Teresę Walczuk, Anetę Stankiewicz-Michalczuk i Helenę Grodź.

  Projekt przygotowany przez nauczycielki był jednym z czterech w województwie podlaskim, jakie zostały nagrodzone w III edycji ogólnopolskiego programu "Szkoła bez przemocy". Skierowany był do uczniów, rodziców i nauczycieli.

  Integracja rodziny to podstawa sukcesu

  - Zwracamy dużą uwagę na integrację rodziny - mówi Teresa Walczuk. - Jeżeli rodzina współpracuje ze sobą i wspólnie podejmuje działania, w dzieciach wykształcają się te pozytywne cechy kulturowe, na których najbardziej nam zależy. Chodzi tu przede wszystkim o szacunek, mądrość, tolerancję, umiejętność wyszukiwania różnych potrzebnych do rozwoju materiałów i rzeczy.

  Celem projektu było też zapoznanie uczniów z różnorodnością kultur naszego regionu oraz podkreślenie wkładu we wspólne dziedzictwo europejskie.
  Nauczycielki postanowiły uświadomić swym podopiecznym znaczenie rozwijania społeczeństwa europejskiego, otwartego na różnorodność kulturową. Chciały też wzmocnić w nich postawę szacunku i tolerancji wobec innych ludzi.

  Przeciwdziałanie przemocy przez poznawanie kultury

  - Najpierw trzeba poznać, później oceniać i doceniać. To ważna zasada postępowania każdego człowieka - tłumaczy Teresa Walczuk.

  Dlatego też nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 rozpoczęli działania już w 2008 roku. Współpracując z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 26 zorganizowali konferencję naukową na temat "Rola tradycji w życiu współczesnego nastolatka".

  Kolejnym sposobem realizacji projektu "Wielokulturowość Podlasia" stał się konkurs fotograficzny, mający na celu integrację rodziny i poznawanie swojej "Małej Ojczyzny". Uczniowie we własnym zakresie organizowali wycieczki w ciekawe kulturowo okolice Podlasia. Fotografowali piękną architekturę drewnianą podlaskich wsi, ciekawe ginące obiekty w Białymstoku i okolicach, budynki sakralne. W swoich pracach starali się uchwycić ich piękno, ulotność, a jednocześnie podkreślić podziw i zaskoczenie, że istnieją.

  - Fotografowaliśmy z rodzicami stare domy, cerkiew, cmentarze, okolice miejscowości Soce, gdzie mieszkała moją prababcia - opowiada Paweł Gryko. - Mój album przedstawia zwyczaje tych okolic.

  Uczniowie uczą kultury swoich kolegów

  SP nr 5 dba o kulturowy rozwój swoich uczniów. Zorganizowała już kilka klasowych wycieczek do Kruszynian, Sokółki, Łomży, Białowieży, Ciechanowca czy Drozdowa. Dodatkowe informacje na temat różnych grup etnicznych uczniowie poznali na godzinach wychowawczych i zajęciach pozalekcyjnych. Sami również posługiwali się technikami informatycznymi, pokazywali prezentacje multimedialne, wykonywali plakaty i foldery. Spotkali się również z przedstawicielem Urzędu Wojewódzkiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych.

  Nauczyciele zachęcali swoich wychowanków do włączenia się w realizację naszego projektu "Regiopedii - Encyklopedii Regionów".

  Uczniowie klasy czwartej przygotowali też prezentację multimedialną "Tradycje świąteczna różnych kultur". Dyskutowali na temat roli tradycji w budowaniu systemu wartości młodego człowieka.

  Nauczycielki nie spoczną na laurach

  Nauczycielki rozpoczęły również przygotowania do kolejnej dużej wiosennej imprezy. Uczniowie zapoznawali się z tradycjami kulinarnymi, a następnie wykonywali książki kucharskie różnych kultur Podlasia. Klasy młodsze wzięły udział w etapie szkolnym międzyszkolnego konkursu plastycznego "Budowle sakralne Podlasia". Obecnie zaś przygotowują "Wielokulturowy ilustrowany słownik nazw Podlasia" i już w marcu zaczną poznawać sławnych Podlasian, zarówno historycznych, jak i współczesnych.

  Program “Szkoła bez przemocy" prowadzi “Kurier Poranny" wraz z Fundacją Grupy Telekomunikacji Polskiej. Patronem honorowym jest prezydent RP.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka