Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw grypie. Polacy nie chcą profilaktyki.

sxc
Tak można wyobrazić sobie wirus grypy
Tak można wyobrazić sobie wirus grypy sxc
Wszystkie instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym w Polsce zalecają osobom z grup ryzyka coroczne szczepienia przeciwko grypie. Zaszczepienie jak największej liczby mieszkańców zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, a co za tym idzie - znacznie obniża prawdopodobieństwo zakażenia osób z przeciwwskazaniem do szczepienia wynikającym choćby z uczulenia na białko jajka kurzego.

Światowa Organizacja Zdrowa postawiła sobie za cel, aby do 2010 roku regularne szczepiło się 75% populacji osób starszych . Podobnych rekomendacji udzieliła wszystkim krajom Unii Komisja Europejska, wydając w lipcu br. specjalną dyrektywę.

Tymczasem, jak wskazują badania przeprowadzone w 2009 roku, zaledwie 16 procent Polaków powyżej 65-tego roku życia deklaruje, że zaszczepiło się przeciw grypie, co daje nam ostatnie miejsce wśród 11-tu badanych krajów europejskich. Sytuacja wygląda dramatycznie jeśli chodzi o szczepienie się innej grupy ryzyka - osób przewlekle chorych. Mimo, że zalecane im są coroczne szczepienia przeciwko grypie, zaledwie 11 procent deklaruje, że to uczyniło. Według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w sezonie 2007/2008 zaszczepiło się w Polsce zaledwie

5,6 procent populacji, zaś do uzyskania odporności całego społeczeństwa potrzebne jest regularne szczepienie około 70-80 procent mieszkańców naszego kraju.

Skuteczność szczepień przeciwko grypie zależy od takich czynników jak: wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia - w tym stan immunologiczny - oraz od stopnia podobieństwa między szczepami wirusa krążącymi w środowisku, a zawartymi w szczepionce.

Badania nad skutecznością inaktywowanej szczepionki przeciw grypie ujawniły korzyści we wszystkich grupach wiekowych. W grupie zdrowych, dorosłych skuteczność ta kształtuje się na poziomie 70-90 procent. U osób starszych i dzieci jest nieco niższa i wynosi średnio około 60 procent.

W związku z dowiedzioną w licznych badaniach skutecznością szczepionek przeciw grypie wiele instytucji polskich i międzynarodowych rekomenduje coroczne szczepienia, szczególnie wśród osób z grup ryzyka. Wśród organizacji tych znajduje się m.in.: Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Komisja Europejska, Główny Inspektorat Sanitarny czy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Przyłączają się do nich także liczne stowarzyszenia zrzeszające badaczy i lekarzy, które umieszczają takie rekomendacje w wydawanych przez siebie dokumentach i publikacjach naukowych. Należą do nich takie stowarzyszenia jak: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny