Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na rozwój szkolnictwa zawodowego w województwie. Trzy podlaskie uczelnie podpisały porozumienie

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
We wtorek, 26 września, w urzędzie marszałkowskim nastąpiło podpisanie porozumienia pomiędzy zarządem województwa podlaskiego a przedstawicielami Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej oraz Akademii Łomżyńskiej. Projekt realizowany będzie w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
We wtorek, 26 września, w urzędzie marszałkowskim nastąpiło podpisanie porozumienia pomiędzy zarządem województwa podlaskiego a przedstawicielami Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej oraz Akademii Łomżyńskiej. Projekt realizowany będzie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wojciech Wojtkielewicz
We wtorek (26.09) w urzędzie marszałkowskim podpisane zostało porozumienie dotyczące wsparcia rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych między uczelniami: Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Białostocką oraz Akademią Łomżyńską. Projekt jest wdrażany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jego szacunkowy koszt to 21,5 mln zł.

Pojawiła się szansa, żeby szkolnictwo zawodowe dogoniło potrzeby rynku. Ekspertów mówią, że jego stan mógłby być lepszy i, że trzeba pracować nad jego rozwojem. Pomóc w tym może jeden z najnowszych projektów realizowanych w województwie podlaskim.

- Dziś podpisujemy umowę na rozdysponowanie prawie 22 milionów złotych w ramach wsparcia i doradztwa dla rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym regionie - mówił podczas konferencji prasowej Artur Kosicki, marszałek województwa. - Są to środki, które mają być przeznaczone na badania, analizy, różnego rodzaju ekspertyzy, tak, żeby można było jak najefektywniej wykorzystać środki w ramach nowej perspektywy finansowej. Bardzo dziękuję naszym partnerem, czyli Akademii Łomżyńskiej, Politechnice Białostockiej, Uniwersytetowi w Białymstoku za przyjęcie zaproszenia do tego ważnego przedsięwzięcia.

Marszałek wyraził też nadzieję, że dzięki realizacji projektu szkolnictwo zawodowe w naszym regionie będzie prezentowało się bardzo dobrze, jeśli chodzi o rozwój.

Projekt który służy szkolnictwu

Mowa o projekcie realizowanym przez województwo podlaskie ph. "Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych", który do realizacji zatwierdził Zarząd Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Realizację projektu przewidziano na lata 2023-2026. Zaangażowani w niego są m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku oraz Centra Edukacji Nauczycieli. Partnerami projektu są Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Akademia Łomżyńska. Będą oni odpowiedzialni m.in. za realizację analiz (planowane jest wykonanie 36) i badań (w planach jest przeprowadzenie 18).

- To dobra wiadomość dla gospodarki województwa podlaskiego - dodał Marek Olbryś, wicemarszałek województwa. - Bez szkolnictwa wyższego, bez szkolnictwa zawodowego szczebla średniego trudno jest rozwijać dobrobyt w naszym regionie.

Wicemarszałek stwierdził, że to tak naprawdę pomoc mieszkańcom. A współpraca między oświatą, samorządem i gospodarką, a ludźmi, którzy chcą pracować na rzecz województwa jest instrumentem do powiększenia naszego dobrobytu.

Koordynatorem projektu został Wojewódzki Urząd Pracy

- Województwo podlaskie jest jednym z czterech województw, które zdecydowało się zaprosić partnerów do współpracy w tym projekcie - zapewniła Urszula Jabłońska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Chcielibyśmy żeby wspólnie powstało 36 analiz i 18 badań.

Jabłońska dodała, że opracowania te mają dotyczyć badania jakości oferty edukacyjnej szkół wyższych, szkół zawodowych, branżowych czy też techników, w celu dostosowania ich do potrzeb podlaskich pracodawców i mieszkańców województwa. Powstałe badania i analizy będą dostępne bezpłatnie.

- Jesteśmy bardzo mocno zainteresowani tym, jak będzie się rozwijać szkolnictwo średnie - zapewnił prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. - Przypomnę bowiem, że ci absolwenci szkół średnich kiedyś do nas trafią, co nas bardzo cieszy. Będziemy mogli bardziej kompatybilnie spojrzeć na to, co się dzieje na rynku szkół średnich, jak wygląda szkolnictwo zawodowe. Ale również będziemy patrzeć na to, pod jakim kątem my możemy się dostosować do tego, żeby tym młodym ludziom, po zakończeniu szkoły średniej, zaoferować chociażby inne kierunki studiów czy możliwości szkoleń.

Z udziału w projekcie cieszył się również prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej.

- Nasi specjaliści przeanalizują wojewódzki rynek pracy, przeanalizują potrzeby naszych wojewódzkich biznesów i na podstawie tych danych postaramy się modyfikować istniejące programy studiów, tak, żeby dostosować nowego absolwenta do zmieniających się warunków pracy - stwierdził Jarosław Szusta. - Na bazie danych, które zostaną pozyskane w trakcie badań, zostaną opracowane nowe programy studiów.

Szusta zapewnił. że przygotowana zostanie dostosowana do potrzeb lokalnego rynku oferta edukacyjna - na przykład w ramach studiów podyplomowych.

- Pamiętajmy, że człowiek kształci się całe życie - wspomniał prorektor Szusta. - Będziemy się też starali przygotowywać ofertę dla osób, które chcą się przebranżowić, które chcą zdobyć nowe umiejętności, nowe kompetencje tak, żeby można było bezpośrednio dość płynnie dostosować się do tych zmieniających się technologii.

Podczas konferencji wypowiedział się również prof. Dariusz Surowik, rektor Akademii Łomżyńskiej, która jest uczelnią zawodową.

- Mam nadzieję, że przeprowadzone analizy i badania dadzą nam pewne wskazówki do tego, żeby to kształcenie zawodowe w naszym regionie, w naszym województwie, było na lepszym poziomie - zapewnił Dariusz Surowik. - Że rozwiążemy problemy, które być może system kształcenia zawodowego ma. I, że pojawią się też pomysły na to, żeby lepiej dopasować system kształcenia zawodowego na poziomie średnim, ale też ofertę edukacyjną uczelni wyższych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny