Synagoga w Tykocinie. Tajemniczy budynek koło synagogi...

  Synagoga w Tykocinie. Tajemniczy budynek koło synagogi [WIDEO]

  Julita Januszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Archeolodzy odkryli właśnie solidne fundamenty. Prawdopodobnie pochodzą one z XVIII wieku. Badania mają się zakończyć pod koniec czerwca. Potem rozpocznie się kapitalny remont świątyni
  Na fragmenty zabudowań trafili archeolodzy badający teren wokół synagogi w Tykocinie. - Odkopaliśmy też fragmenty naczyń z XIX wieku - pokazuje Ireneusz
  1/12
  przejdź do galerii

  Na fragmenty zabudowań trafili archeolodzy badający teren wokół synagogi w Tykocinie.

  - Odkopaliśmy też fragmenty naczyń z XIX wieku - pokazuje Ireneusz Kryński. ©Anatol Chomicz

  Pierwsze wykopy pokazały, jak wyjątkowym miejscem jest Tykocin i jakie niezwykłe mogą być tutaj odkrycia - podkreśla Ireneusz Kryński, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. To on nadzoruje badania wokół miejscowej synagogi. Leży ona w strefie konserwatorskiej, więc konieczne są prace. Wprawdzie to dopiero początek, ale są już pierwsze interesujące efekty.

  - Odkryliśmy fundamenty, prawdopodobnie dwóch budynków, które tutaj stały.
  Trudno teraz dokładnie ocenić w którym okresie. Być może w XVIII wieku one już tutaj były - mówi Ireneusz Kryński. Na razie, jak przyznał archeolog, odsłonięto drobne relikty zabudowań. Jest szansa, że dalsze prace dadzą więcej informacji.

  - Jest to solidny fundament dużego budynku. Czy był jakoś związany z synagogą? Nie wiem. Potrzebne są badania archeologów, historyków, znawców architektury - twierdzi ekspert.

  Badania to wstęp do kapitalny remontu tykocińskiej synagogi. Jak wielokrotnie informowaliśmy wymaga ona gruntownej renowacji. Konieczna jest wymiana dachu i stolarki okiennej oraz drzwi. Trzeba też odnowić elewację. Kolory będą dobierane pod nadzorem konserwatora zabytków.

  Zaplanowano także wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz kanalizacji deszczowej. Prace zakończą się w 2018 roku.

  Rozstrzygnięto już przetarg. Pracami zajmie się firma Asis, która wyceniła je na 2 mln 453 tys. zł. 60 procent to będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

  W odnowionej synagodze zostanie zainstalowany specjalny sprzęt dla zwiedzających. To infokioski, stół multimedialny, bezprzewodowy system nagłośnieniowy, czy audioprzewodniki. Będą opracowane w dwóch językach: angielskim i polskim.

  Synagogę wybudowano w 1642 roku. Jest ona jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Podlasiu. Rocznie przyjeżdża oglądać ją nawet 60 tys. osób. W październiku 2013 roku została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski.
  Zobacz galerię

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Gradobicie w Zabłudowie