MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego w Białymstoku 2023. Podziękowania, odznaczenia, awanse podczas oficjalnych uroczystości na Rynku Kościuszki

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wideo
od 16 lat
Tradycyjnie 15 sierpnia Białystok obchodził Święto Wojska Polskiego. To już 103. rocznica Bitwy Warszawskiej, która w 1920 roku zatrzymała nawałę bolszewików. W Białymstoku podczas głównych uroczystości na Rynku Kościuszki oddano hołd polskim żołnierzom. Były życzenia, odznaczenia, awanse, składanie kwiatów, a także uroczysta defilada.

Święto Wojska Polskiego w Białystoku

W Białymstoku główne uroczystości rozpoczęły się o 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedziły je nabożeństwa w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy o godz. 8:30 i w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 11:00. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele m.in. władz państwowych, samorządowych, parlamentu, służb mundurowych, kombatantów, duchowieństwa czy korpusu konsularnego.

Dowódca garnizonu Białystok płk Paweł Lachowski odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Żołnierze każdego dnia ramię w ramię z sojusznikami pełnicie swoją służbę dla naszego bezpieczeństwa. Rodacy są wam wdzięczni za odwagę, profesjonalizm oraz poświęcenie. Wszyscy murem stoimy za wami i poprzez udział w święcie Wojska Polskiego dziękujemy wam - przekazał za pośrednictwem listu minister obrony narodowej.

Silna nowoczesna armia konieczna do rozwoju państwa

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że silna i nowoczesna armia jest warunkiem koniecznym do tego, aby Polska mogła się bezpiecznie rozwijać.

Oprócz tych wysiłków, które są podejmowane koniecznym warunkiem jest również ogólne wsparcie armii w działaniach. Cieszę się, że tak wiele osób również w naszym województwie wstępuje ochotniczo do armii, bo taka jest potrzeba warunków, w których się znajdujemy. Dziękuję wam za tą gotowość do obrony naszych granic - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

"Jako państwo musimy być silni, aby być bezpieczni"

Wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz zaznaczył, że musimy być silni, aby być bezpieczni.

Zagrożenie znów przychodzi ze wschodu, tym razem w formie imperializmu rosyjskiego niosącego zniszczenie, przemoc i kłamstwo. Znamy to bardzo dobrze. Jako państwo musimy być silny, aby być bezpieczni. Dlatego odpowiedzialne władze utrwalają sojusze, inwestują w wojsko i uzbrojenie - podkreślił wicemarszałek.

Jedność, solidarność oraz zgoda narodowa

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w swoim przemówieniu wyróżnił taki wartości jak solidarność, jedność czy zgoda narodowa.

Staropolski etos obrońcy granic okazał się wartością uniwersalną, gromadzącą pod wspólnym sztandarem Polaków wszelkich stanów. I właśnie ta moralna siła, której nie spodziewali się z pewnością najeźdźcy, w największej mierze przyczyniła się do sukcesu polskiego oręża - mówił prezydent. -Pamiętajmy o nim dziś wspominając sierpniowy triumf sprzed 103 lat. Pamiętajmy chyląc czoła przed bohaterstwem naszych ojców - dodał Tadeusz Truskolaski.

Po przemówieniach przyszedł czas na awanse, odznaczenia, apel pamięci oraz symboliczne złożenie kwiatów. Uroczystości zakończyła defilada wojskowa.

Zobacz też:Terytorialsi na przygranicznych posterunkach w Święto Wojska Polskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny