Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świątynia Skały

(wac)
Trzy najpotężniejsze religie świata - judaizm, islam i chrześcijaństwo uznają to miejsce za niezwykle ważne. To góra Moria w Jerozolimie, na której szczycie stoi Świątynia Skały, zwana też lepiej jako Kopuła Skały. Kilka dni temu pojawił się pomysł, by miejsce to, ze względu na swoje znaczenie było zarządzane przez ONZ, a nie Żydów.

Budowla jest nietypowa. Złota kopuła - faktycznie teraz zrobiona jest z barwionego aluminium - znajduje się nad samym szczytem góry. Chodząc po specjalnej antresoli, we wnętrzu meczetu, niemal wszyscy mogą oglądać jej najwyższy punkt. Niemal, bo wstępu nie mają ortodoksyjni Żydzi.

Historia świątyni

Problem ze stolicą

Mało kto wie, że stolicą Państwa Izrael jest właśnie Jerozolima, a nie Tel Awiw. Nawet Encyklopedia Powszechna bez zmrużenia oka podaje, że oba miasta są jednocześnie stolicami tego samego państwa.
Statusu Jerozolimy jako stolicy od dawna nie akceptuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Na tym tle trwa konflikt, który przed kilkoma dniami postanowił rozwiązać laureat pokojowej nagrody Nobla Szimon Peres. Centrum religijne miasta, według niego, powinno być zarządzane przez szefa ONZ i dwóch jego zastępców - Muzułmanina i Żyda. Samo miasto powinno być podzielone na dzielnice rządzone po równo przez Izraelitów i Palestyńczyków.

Pierwsza świątynia na górze Moria została wybudowana 3 tysiące lat temu przez króla Salomona. Niestety nie dotrwała do naszych czasów zniszczona przez Babilończyków w 587 roku przed narodzeniem Chrystusa. Kilkadziesiąt lat później Izraelici zbudowali następną świątynię w tym samym miejscu. Król Herod rozbudował ją, czyniąc jedną z najwspanialszych świątyń Bliskiego Wschodu. Ponoć znajdowała się w niej słynna Arka Przymierza.
Jednak ta świątynia, którą teraz możemy podziwiać na podstawce została wybudowana dopiero w VII w. (po zniszczeniu poprzedniej świątyni przez Rzymian) przez wyznawców Islamu. Dlatego Kopuła Skały to faktycznie meczet, choć nie w sensie dosłownym. Wejść tu i modlić się może każdy, bez względu na wyznanie. Podczas ostatniej pielgrzymki odwiedził to święte miejsce również Ojciec Święty.
Wierzchołek góry Moria to wielki kompleks religijny. Oprócz Kopuły jest tu również meczet Al Aksa. Całość otoczona jest warownym murem wyznaczającym obszar czcigodnego dziedzińca (al-Haram ash-Sharif) muzułmanów.

Cudne miejsce

Wejście na Wzgórze Świątynne jest bezpłatne, choć za zwiedzanie meczetów trzeba zapłacić parę groszy. Jednak i bez wydatków można sporo zobaczyć.
Na naszą uwagę zasługuje najpiękniejsza w Jerozolimie fontanna Sabil Qaitbay, wzniesiona w 1482 roku. Dodatkowo znajdują się tutaj jeszcze inne zabytkowe budynki Stajnie Salomona i ogród po stronie wschodniej przy Bramie Złotej. Problem w tym, że władze muzułmańskie zamknęły całkowicie do nich dostęp.
Całe wzgórze jest miejscem szczególnej uwagi tak władz żydowskich, jak i muzułmańskich. Wzgórze jest otoczone posterunkami, a całą okolicę patrolują izraelscy żołnierze w kamizelkach kuloodpornych. Niekiedy przy bramach wejściowych dochodzi do krwawych zamieszek.

Dlaczego takie ważne

l Świątynię Skały wzniesiono dla pielgrzymów w celu ochrony ich przed słońcem.
l cała kopuła jest przepięknie zdobiona kunsztownymi mozaikami i cytatami z Koranu (odnowione w 1963 roku).
l złota kopuła już dawno zniknęła i została zastąpiona elektrolitycznie powlekaną kopułą z aluminium, sfinansowaną przez kraje arabskie Zatoki Perskiej. Wewnątrz, pośrodku, znajduje się otoczona drewnianym ogrodzeniem skała. Wedle tradycji jest to środek świata.
l schody pod skałą prowadzą do jaskini zwanej Studnią Dusz. W to miejsce modlitw muzułmanek niechętnie wpuszcza się turystów.
l do samej Kopuły Skały nigdy nie wpuszcza się Żydów ortodoksyjnych, co od czasu do czasu prowadzi do krwawych zamieszek z policjantami pilnującymi to miejsce.
l obok kopuły stoi meczet Al Aksa, mogący pomieścić około 5 tysięcy wiernych. Wewnątrz znajdują się tutaj kolumny ofiarowane przez Mussoliniego oraz pięknie malowane sufity, będące darem króla Egiptu, Faruka.

Dla wszystkich najważniejszych religii monoteistycznych świata miejsce to jest magiczne i święte. Dla każdej z innego powodu.
W tradycji muzułmańskiej, miejsce to jest identyfikowane jako "Sanktuarium najbardziej oddalone", z którego Prorok Mahomet na swym koniu Buraku, w obecności Archanioła Gabriela, wzniósł się do Nieba. Dla wyznawców islamu jest to trzecie najważniejsze miejsce religijne na świecie.
Dla Żydów skała jest niesłychanie istotna. Tu bowiem Abraham miał złożyć swego syna Izaaka w ofierze Bogu. Chrześcijanie natomiast - szczególnie w średniowieczu - upatrywali centrum świata pośród niebiańskiego Jeruzalem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny