Strzelectwo sportowe. Żaneta Iwaszuk to Mistrzyni Polski

Tomasz Dworzańczyk [email protected] tel. 85 748 95 34
Żaneta Iwaszuk została mistrzynią Polski seniorek w konkurencji karabinka sportowego 3x20 –trzy postawy. Zawodniczka UKS Kaliber Białystok w pozostałych konkurencjach dorzuciła też srebro i brąz oraz złoto w drużynie. Anatol Chomicz
Żaneta Iwaszuk została mistrzynią Polski seniorek w olimpijskiej konkurencji karabinka sportowego 3x20 - trzy postawy. Zawodniczka UKS Kaliber Białystok zdobyła we Wrocławiu także srebro w karabinku sportowym 60 leżąc oraz brąz w konkurencji karabinka pneumatycznego.

Cieszyłam się z każdego medalu, ale oczywiście najwięcej radości przysporzyło mi złoto w tej najważniejszej konkurencji. Przed rokiem byłam w niej wicemistrzynią kraju, a teraz udało mi się stanąć już na najwyższym stopniu podium - mówi 19-letnia Iwaszuk.

Młoda zawodniczka Kalibra zdystansowała m.in. srebrną medalistkę olimpijską z Londynu Sylwię Bogacką oraz inną reprezentantke Polski na tej imprezie - Agnieszkę Nagay. Sukces jest o tyle większy, że białostoczanka jest jeszcze w wieku juniorskim, a to była przecież impreza seniorska.

- Już wcześniej zdarzało mi się wygrywać z Sylwią i Agnieszką, ale nie spodziewałam się, że uczynię to podczas imprezy mistrzowskiej - dodaje Iwaszuk.

Do konkurencji 3x20 trzy postawy białostoczanka przystępowała już jako wicemistrzyni Polski w innej kategorii - karabinku sportowego leżąc. Pokonała ją tylko Alicja Ziaja z AZS Częstochowa.

- Różnica nie była w sumie duża, bo zabrakło mi do niej tylko 0,2 punktu - przyznaje Iwaszuk.

Na szczęście w kolejnej konkurencji zawodniczka Kalibra miała już więcej szczęścia, choć jak sama przyznaje, o mistrzostwie decydowały detale.

- W czołówce ścisk był spory i jeden gorszy strzał mógł całkowicie zmienić klasyfikację. Tym bardziej cieszę się, że dałam radę - tłumaczy Iwaszuk.

Białostoczanka na koniec dorzuciła też do kolekcji brąz w konkurencji karabinku pneumatycznego. O ostatecznej klasyfikacji zadecydował finał. Po oddaniu 40 strzałów w konkurencji Iwaszuk miała wynik 397, z dziesiętnymi - 417,6 i prowadziła z Sylwia Bogacką o całe 2 punkty. Niestety słabszy finał w jej wykonaniu spowodował, że ostatecznie zajęła w tej konkurencji trzecie miejsce.
Znakomicie wypadły też dziewczęta z Kalibra, startujące w drużynie, które wywalczyły złoty medal w konkurencji karabin sportowy leżąc i srebrny w konkurencji trzy postawy. Oprócz Iwaszuk, białostocki klub reprezentowały - Agata Gołębiewska i Paulina Reszuta.
Natomiast drużyna chłopców, którym tym razem nie udało się zdobyć medali indywidualnie, wywalczyła srebrny medal w konkurencji karabin dowolny 3x40 i brązowy medal w karabinie pneumatycznym.

- Forma naszych zawodników szykowana jest na mistrzostwa Polski juniorów i młodzieżowców, które odbędą się już w przyszłym tygodniu także we Wrocławiu - komentuje Włodzimierz Aleksiejuk, prezes UKS Kaliber. - W tym roku, dzięki Żanecie i innym naszym zawodnikom mieliśmy wiele powodów do radości. Niektórzy już wielokrotnie stawali na podium w zawodach klasyfikujących do tych najważniejszych - mistrzostw Polski. Liczymy, że dobra passa zapoczątkowana przez Żanetę będzie trwała dla Kalibra przez jeszcze kilka następnych tygodni - dodaje Aleksiejuk.

Białostoccy strzelcy w najbliższy weekend powalczą o medale MP juniorów we Wrocławiu (m.in. Iwaszuk będzie bronić tytułu). Później ekipa Kalibra wystawi swoją reprezentację na Uniwersjadę w Kazaniu (6-17 lipca) a następną imprezą, najważniejszą w tym sezonie, są mistrzostwa Europy w Chorwacji (Osijek, w dniach 21 lipca - 4 sierpnia).