Spis treści
Brak urlopu ze strachu przed zaległościami
Urlop to z założenia czas wolny od pracy, a jego podstawowym rodzajem jest urlop wypoczynkowy. Już tutaj dla wielu z nas może pojawić się zgrzyt: wypoczynek. Jak pokazują badania, Polacy nie potrafią wypoczywać.
W Polsce pracownikowi przysługuje 20 (jeżeli przepracował mniej niż 10 lat) lub 26 dni urlopowych (jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat). Czy jest to mało, czy dużo, niech każdy oceni sam. Jednak wciąż wiele osób nie wykorzystuje swojego urlopu, który przysługuje im w danym roku. Dni wolne przechodzą na kolejny rok, dochodzą kolejne do wykorzystania, a my… pracujemy. Strach przed zaległościami często jest powodem, dla którego nie decydujemy się na wakacje. Przekładamy wolne na nigdy nienadchodzącą przyszłość, jesteśmy zestresowani, zmęczeni i nierzadko wypaleni.
Sprawdź również:
Urlop, a dokładniej przygotowanie do niego, także wiąże się z pracą – pracą po pracy. Pakowanie, zabezpieczenie domu, ubezpieczenie na czas podróży, zakupy i wszystkie przygotowania, które wiążą się z wyjazdem, mogą przytłoczyć. Podczas urlopu także mogą się przydarzyć stresujące sytuacje, a powrót do pracy to nadrabianie zaległości z okresu naszej nieobecności. Dosyć powszechną praktyką jest też wykonywanie większej ilości pracy przed planowanym odpoczynkiem. Nie brzmi zbyt relaksująco, prawda? Potwierdzają to też wyniki niderlandzkich badaczy: urlopowicze wcale nie są szczęśliwsi niż osoby, które nie mają urlopu.
Stres przed urlopem? Ustal plan działania i postaw na relaks
Czy możemy zrobić coś, żeby zminimalizować poziom stresu przed urlopem? Dobrym pomysłem jest planowanie i odpowiednia organizacja czasu przedwakacyjnego, ale też wprowadzenie do swojej rutyny… relaksu.
- Plan i ustalenie priorytetów. Kluczem do sukcesu jest planowanie. Choć nie każdy to lubi, może nam to zaoszczędzić wiele niepotrzebnych nerwów. Już kilka tygodni przed – notabene – planowanym urlopem warto zrobić listę zadań i wyznaczyć priorytety. Przed tygodniowym wypoczynkiem planowanie rozpocznijmy przynajmniej dwa tygodnie wcześniej, przed dwutygodniowymi wakacjami – odpowiednio z miesięcznym wyprzedzeniem. Pomocna będzie też akceptacja tych celów przez przełożonego i trzymanie się planu. Priorytety mają pozostać priorytetami – dzięki temu będziemy mogli zapanować nad stresem.
- Relaks jako część codziennej rutyny. Nie powinniśmy czekać z odpoczynkiem na urlop – powinien mieć miejsce każdego dnia. Wybierzmy to, co lubimy robić i praktykujmy codziennie. Spacer, medytacja, praktyka wdzięczności, jazda na rowerze, słuchanie muzyki, pieczenie – opcji jest nieskończenie wiele. W godzinach pracy dobrym pomysłem są ćwiczenia oddechowe, które pomagają m.in. zredukować stres.
- Przekazanie informacji i zadań. Pamiętajmy, że podczas nieobecności jakiegoś pracownika jego zadania i obowiązki są przekazywane innym. Jeżeli mamy jakieś sugestie lub wątpliwości, podzielmy się nimi z szefostwem i współpracownikami. Możemy też ustawić statusy w komunikatorach pracowniczych i autoresponder w mailu pracowniczym, aby osoby kontaktujące się z nami wiedziały o naszej nieobecności. I co najważniejsze – nie sprawdzajmy ich na wakacjach.
- Porządek na stanowisku pracy. Kolejne zadanie do listy „przed urlopem”, które może nam ułatwić powrót do zadań po wypoczynku. Posprzątane i uporządkowane stanowisko zmniejszy stres pierwszego dnia po wakacjach. Powrót będzie przyjemniejszy, kiedy nie zastanie nas chaos i bałagan.
- Przygotowanie do urlopu. Załatwienie spraw związanych z urlopem wymagają czasu. Lepiej zrobić to bez dodatkowego stresu i nie w pośpiechu. Zarezerwujmy przynajmniej pół dnia na dokończenie pakowania, sprawdzenie potrzebnych dokumentów i wprowadzenie się w stan relaksu. Nie pędźmy prosto z pracy do samochodu czy na lotnisko, ani nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę. Wejdźmy w urlop ze spokojem.
Urlop przeznacz na odpoczynek
Jak pokazało badanie przeprowadzone na holenderskich urlopowiczach, lepiej czują się ci, którzy spędzili czas na relaksie. Urlop to szansa na regenerację – warto z niej skorzystać.
- Miej cel. Codziennie w pracy mamy cele do zrealizowania i może nam sprawić trudność wyjście z takiego podejścia. Warto to wykorzystać i skierować swoje myśli na cel urlopowy – odpoczynek. To, jak ma on wyglądać, dostosujmy do swoich upodobań. Nicnierobienie też jest celem! To my tutaj rządzimy,
- Wyloguj się. Wyjście z pracy i wyjazd na wakacje to jedno, ale wylogowanie się z mediów społecznościowych i korzystania z dobrodziejstw nowoczesnej technologii jest już trudniejsze. Wiele osób tego nie potrafi, a tylko tak będziemy w stanie naprawdę odpocząć. Odłóżmy telefony, laptopy i tablety i maksymalnie ograniczmy korzystanie z nich w czasie urlopu.
- Pieść swoje zmysły. W codziennej gonitwie nie zawsze mamy czas, żeby docenić małe rzeczy, które nam tak dużo dają. Słuchanie śpiewu ptaków, spacer, wdychanie świeżego powietrza, wspólne śpiewanie przy ognisku, pływanie w jeziorze, masaż (np. samodzielny masaż głowy lub pójście do profesjonalnego gabinetu masażu) mogą nam dać wiele radości. Zaplanujmy to wcześniej i dajmy sobie tę sensualną przyjemność.
Już po wszystkim, czyli miękkie lądowanie po urlopie
Przygotowanie do urlopu i wykorzystanie go na wypoczynek to dwa duże kroki, które pozwolą nam zminimalizować stres, który dopada nas przed i w trakcie urlopu. Ale stres może pojawić się też po urlopie. Widmo zadań do wykonania po czasie wolnym od pracy może być przytłaczające, a jeżeli w trakcie wakacji mieliśmy różne stresujące przygody (opóźniony lot, stanie w korkach, zepsuty samochód, kłótnie z towarzyszami), to wciąż możemy przygotować sobie miękkie pourlopowe lądowanie.
- Planuj realnie i z łagodnością. Bądźmy realistami – nikt po urlopie nie wskakuje od razu na najwyższe obroty. Nie wymagajmy od siebie, że od razu rzucimy się w wir pracy i będziemy odhaczać jedno za drugim zadaniem. Pierwsze 30 minut poświęćmy na stworzenie listy priorytetów. Później sprawdźmy skrzynkę mailową i pocztę. Z czystą, świeżą głową po urlopie możemy działać z nową mocą. Nasza produktywność i kreatywność po odpoczynku jest też zazwyczaj na wyższym poziomie.
- Ustal nowe priorytety. To, co było przed wakacjami, może się nie pokrywać z tym, co jest po. Dowiedzmy się, co jest teraz najważniejsze, czy w czasie naszej nieobecności nie nastąpiły istotne zmiany. Podziękujmy osobom, które wykonywały nasze obowiązki i przejmijmy je.
- Sprawdź swoje samopoczucie. Po powrocie po urlopie warto się zastanowić, czy nasz wakacyjny cel został zrealizowany. Czy odpoczęliśmy? Czy jesteśmy zregenerowani? Pielęgnujmy w sobie też dobre wspomnienia z wakacji – pomogą nam przeciwdziałać stresowi i wprowadzą w błogi nastrój.
- Nie zapominaj o relaksie. Koniec urlopu nie oznacza, że nie możemy się relaksować do następnego. Wręcz przeciwnie! Pamiętajmy o relaksie i zarezerwujmy na niego czas każdego dnia.
Pamiętajmy, że zasługujemy na urlop. Ciężko pracujemy i nasz organizm potrzebuje regeneracji. Nie odwlekajmy tego do momentu, aż nasze baterie się wyczerpią.
Źródła:
- Vacationers Happier, but Most not Happier After a Holiday Applied Research in Quality of Life
- The Importance of Taking Vacation Time to De-stress and Recharge Brain & Behavior Research Foundation
- How does taking a vacation help relieve your work stress?
Uzupełnij domową apteczkę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?