MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Rodzica w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku już otwarta. Tu dzieci mogą oderwać się od leczenia (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Strefa Rodzica w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku.
Strefa Rodzica w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Dzieci leczone w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku oraz ich rodzice będą teraz mogli przebywać razem w specjalnie wydzielonej do tego celu przestrzeni. Kolorowa, radosna i bogato wyposażona Strefa Rodzica to miejsce, gdzie maluchy - dzięki kontaktowi z opiekunami - będą szybciej dochodzić do zdrowia. Strefę Rodzica, sfinansowaną przez firmę Budimex SA, otwarto dziś (27 kwietnia) na Oddziale Pediatrii i Neurologii Dziecięcej białostockiej Śniadecji.

Na Oddziale Pediatrii i Neurologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku otwarto dziś (27 kwietnia) Strefę Rodzica. To kolorowe i bogato wyposażone miejsce dla opiekunów i ich pociech, w którym będą mogli wspólnie przebywać, wypoczywać, bawić się i uczyć. Z nowo otwartej Strefy Rodzica w Białymstoku będzie mogło skorzystać nawet na 3000 beneficjentów w skali roku.

Strefa Rodzica w Śniadecji jest drugim tego typu projektem w Białymstoku. Pierwszą otwarto w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w 2013 r. Realizatorem i fundatorem strefy jest firma Budimex SA., która w całej Polsce stworzyła 35 takich miejsc.

Strefa Rodzica powstała w pomieszczeniu dotychczasowej świetlicy. Szpital sam wyszedł z inicjatywą wobec firmy, zgłaszając chęć utworzenia u siebie strefy. W ostatnim etapie remontu uczestniczyli wolontariusze z Budimeksu, którzy pomogli w wykończeniu pomieszczeń.

- Strefa jest niezwykle ciepła, przyjazna, inspirowana naturą - mówi Aldona Orłowski, Dyrektor Biura Rekrutacji, Rozwoju i Komunikacji w Budimeksie. - Posiada część dla dzieci starszych i młodszych, a także miejsce do nauki. Mamy nadzieję, że czas, który rodzice i dzieci będą tu razem spędzać, pozwoli im oderwać się od procesu leczenia i stresu, jaki wywołuje pobyt w szpitalu.

O tym, jak ważna jest obecność rodziców w procesie terapeutycznym dzieci, mówiła Grażyna Nawara, kierownik Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej:

- W naszym szpitalu każdy rodzic może towarzyszyć swojemu dziecku podczas leczenia przez 24 godziny na dobę. Nie ma jednak wizyt. To oznacza, że jeśli opiekun zdecyduje się zostać z dzieckiem, to nie wychodzi, zostaje na cały okres leczenia. Można, oczywiście, donieść ubrania czy żywność oraz zamówić catering.

W Strefie Rodzica znajduje się kącik do zajęć plastycznych, gry, książeczki, laptop, telewizor, pluszowe zabawki. W części dla najmłodszych umieszczono materac, a wokół niego, na ścianach zawieszono aktywizujące gry. Rodzice i dzieci mogą też odpocząć na wygodnej kanapie.

- Gdy dzieci przebywają u nas dłużej, wówczas korzystają też z zajęć dydaktycznych oraz terapeutycznych - mówi dr Cezary Nowosielski, dyrektor Śniadecji. - Teraz mają do tego świetne warunki, bo strefa jest urządzona w sposób nowoczesny, multimedialny.

Potwierdza to Elżbieta Sokólska, dyrektor Zespołu Szkół Nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im L. Zamenhofa w Białymstoku, której kadra przychodzi do szpitala i uczy hospitalizowane dzieci:

- Obejmujemy nauką i wychowaniem szkołę podstawową, liceum, grupy wychowawcze i przedszkole. Nasi nauczyciele z oddaniem i pasją przychodzą do szpitala, by pomagać dzieciom. Cieszymy się, że teraz będziemy mieli do tego taką komfortową przestrzeń.

Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej funkcjonuje w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku nieprzerwanie od prawie 70 lat. Rocznie leczy się tu około półtora tysiąca dzieci. Na początku 2021 roku sale szpitala zostały gruntownie wyremontowane dzięki funduszom unijnym oraz wsparciu samorządu województwa podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Strefa Rodzica w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku już otwarta. Tu dzieci mogą oderwać się od leczenia (ZDJĘCIA) - Kurier Poranny

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny