Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska przyjmuje do pracy. 160 chętnych na 16 etatów.

(mak)
Na początek kandydaci musieli wykazać się sprawnością fizyczną. Na zdjęciu Tomasz Pentkowski.
Na początek kandydaci musieli wykazać się sprawnością fizyczną. Na zdjęciu Tomasz Pentkowski. fot. Wojciech Oksztol
Liczę, że praca w straży miejskiej da mi stabilizację - mówi Piotr Chrapowicz, kandydat na strażnika. Za nim pierwszy etap rekrutacji. Na jedno miejsce w białostockiej straży miejskiej było aż 10 kandydatów.

Jeszcze się nie interesowałem, ile można zarobić w straży miejskiej. Ważniejsza jest dla mnie stabilna praca w pewnym miejscu - mówi Marcin Fiedorczuk, który wczoraj stawił się na pierwszy sprawdzian do przyszłej pracy.

- Jak ktoś popracował trochę u prywaciarza, to wie, jakie zalety ma budżetówka - dodaje Piotr Chrapowicz, który także chce pracować w straży. - Zresztą myślę, że to spokojniejsze zajęcie niż np. policja. No i jeszcze dziewczyny oglądają się za mundurem - żartuje.

Kandydaci na miejskich strażników wczoraj musieli wykazać się sprawnością fizyczną. Najpierw ćwiczyli brzuszki, potem skok w dal i biegi na 100 i 1000 metrów.

- Nie jest łatwo - przyznaje Tomasz Pentkowski. - Wcześniej próbowałem w policji. I muszę przyznać, że tutaj egzaminy są trudniejsze.

O etat w białostockiej straży miejskiej ubiega się aż 160 osób. Wśród nich 40 kobiet. Wszyscy ze średnim lub wyższym wykształceniem. A etatów jest tylko 16.

- Muszę przyznać, że spodziewaliśmy się dużego zainteresowania. Na poprzednie nabory też stawiało się wielu chętnych - mówi Joanna Szerenos -Pawilcz z biura prasowego straży miejskiej.

Egzamin sprawnościowy to pierwszy test dla przyszłych strażników. Za kilka dni czeka ich sprawdzian ze znajomości ustaw o straży miejskiej, a potem rozmowa kwalifikacyjna i testy psychologiczne. - Myślę, że najwięcej osób odpadnie właśnie u psychologa - przypuszcza Pentkowski.

Strażnik miejski na początek dostanie 1860 złotych brutto. Do jego zadań będzie należało głównie pilnowanie porządku w mieście. Nie może jednak liczyć na specjalne przywileje, jakie ma choćby policja.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny