Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jakie szkolenia przyniosą największe zyski

Źródło: Creandi
Sprawdź, jakie szkolenia przyniosą największe zyskiNajczęściej wymienianą tematyką planowanych szkoleń są języki obce.
Sprawdź, jakie szkolenia przyniosą największe zyskiNajczęściej wymienianą tematyką planowanych szkoleń są języki obce. sxc.hu
Jak obliczyli eksperci PwC (PricewaterhouseCoopers), każda złotówka zainwestowana w wynagrodzenie i szkolenie zatrudnionych w Polsce przynosi przedsiębiorcom średnio 1,37 zł zysku.

Szkolenia mogą być finansowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracowników. Wsparcia można szukać też w funduszach z Unii Europejskiej. Głównym źródłem finansowania projektów szkoleniowych do 2013 r. jest program Kapitał Ludzki, który wspiera m. in. rozwój wykształcenia dorosłych.

W organizowaniu szkoleń przoduje sektor IT. Z danych OECD wynika, że odsetek przeszkolonych pracowników tej branży wynosi ponad 80 proc. zatrudnionych. Nic w tym dziwnego. Sektor ten bardzo dynamicznie się rozwija, potrzebuje więc kompetentnych pracowników dysponujących aktualną wiedzą. Dariusz Jarczyński, członek zarządu PrimeSoft Polska, podkreśla, że szkolenia powinny być na stałe wpisane w strategię rozwoju przedsiębiorstwa. Sektor IT zmienia się dosłownie z dnia na dzień, powstają nowe programy, wdrażane są kolejne innowacje. A nie wystarczy przecież tylko dotrzymać tempa innych - trzeba ich jeszcze wyprzedzić.

- Nasi pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach organizowanych m.in. przez firmę Microsoft. Zdobyta wiedza przekłada się na rozwój oferowanego przez nas systemu V-Desk przy wykorzystaniu nowych technologii - tłumaczy Jarczyński.

Jego słowa ujawniają kolejną regułę rządząca szkoleniami - nie wystarczy po prostu wysyłać pracowników na dodatkowe zajęcia. Należy jeszcze wiedzieć, jakie kompetencje powinni z nich wynieść, czyli które umiejętności przydadzą się najbardziej w firmie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od charakteru prowadzonej działalność.

Kliknij, aby powiększyć

* w tabeli znajdują się najczęściej wskazywane kategorie
*pytanie wielokrotnego wyboru, kategorie nie sumują się do 100%

Z raportu „Kompetencje jako klucz do rozwoju Polski” (PARP, UJ 2011) wynika, że najczęściej wymienianą tematyką planowanych szkoleń są języki obce. Nic w tym dziwnego. Firmy, które działają na rynku międzynarodowym chcą, aby ich pracownicy swobodnie porozumiewali się z zagranicznymi parterami. Także osoby zatrudnione w lokalnych przedsiębiorstwach np. restauracjach muszą znać angielski - chociażby po to, aby porozumieć się z klientem.

Wysoko na liście znajdują się także kursy z zakresu transportu i uprawnień dla kierowców. Ich popularność tłumaczy Małgorzata Słodownik z Flotis.pl, firmy oferującej monitoring pojazdów

- Częste podróże służbowe to dziś w biznesie codzienność. Dlatego pracodawcom zależy, aby zatrudnieni przez nich ludzie posiadali prawo jazdy - mówi. Słodownik zwraca uwagę, że osobom zarządzającym flotą zależy, aby kierowcy poruszali się w sposób zgodny z przepisami, minimalizujący ryzyko wypadków. - Wysyłanie kierowców na kursy bezpiecznej jazdy to coraz częstsza praktyka - stwierdza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny