Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na bobra. Żeby nie zalewał dróg powiatowych dostanie rurę.

(dor)
Bobry zapamiętują się w budowie tam. A rozlewiska rzeczek uszkadzają drogi powiatowe.
Bobry zapamiętują się w budowie tam. A rozlewiska rzeczek uszkadzają drogi powiatowe. Fot. sxc.hu
Polski Związek Łowiecki ma nowy sposób na ograniczenie szkód wywoływanych przez bobry. Na pierwszy ogień pójdą najbardziej uciążliwe bobrowe zapory np. na rzeczkach, które powodują zalewanie dróg powiatowych.
Schemat działania rur przelewowych
Schemat działania rur przelewowych

Schemat działania rur przelewowych

Specjaliści z Polskiego Związku Łowieckiego, Oddział w Suwałkach działający na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wmontują w istniejące bobrowe tamy - specjalne rury przelewowe, które umożliwią przepływ wody przez zaporę. To powinno skutecznie niwelować straty wyrządzane podtopieniami. A jednocześnie wody będzie na tyle dużo, by zatrzymać zwierzę przy tamie, zniechęcić go do osiedlania się w innej okolicy i budowania nowych tam, powodowania kolejnych strat.

- Dzięki wstawianiu rur w tamy, bobry nie uzyskują spiętrzenia wody - tłumaczy Beata Bezubik, z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku. - Nawiercone wlotowe części rur utrudnią bobrom wykrycie miejsca wypływu wody. Dzięki takiemu udrożnieniu tamy, w stawach i ciekach utrzymuje się stały poziom wody. Metoda ta spełnia swoją funkcję w miejscach gdzie aktywność bobrów jest niewielka. Wadą tej metody jest konieczność wykonywania częstszych inspekcji i regularnego czyszczenia.

W sumie na Podlasiu zamontowanych ma być około 15 rur przelewowych. Tę metodę - propagowaną przez stowarzyszenia i organizacje ekologiczne - RDOŚ zastosuje po raz pierwszy. Pieniądze na rury przelewowe w wysokości 18 tys. zł. RDOŚ pozyskała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny