Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SP nr 3 w Białymstoku. 100-lecie szkoły. Huczny jubileusz [ZDJĘCIA]

Konrad Karkowski
Szkoła Podstawowa nr 3 w Białymstoku. Tak wyglądała szkoła na przełomie lat 20 i 30.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Białymstoku. Tak wyglądała szkoła na przełomie lat 20 i 30. zbiory prywatne
Pierwsi uczniowie w ławkach SP nr 3 w Białymstoku zasiedli jeszcze za cara. Szkoła przetrwała dwie wojny światowe, komunizm i zmiany ustrojowe. Nie zawsze było jednak lekko. Dziś na terenie szkoły obchodzono huczny jubileusz.

Pierwsze wzmianki o Szkole Podstawowej nr 3 w Białymstoku sięgają roku 1916. Wtedy to w lokalu przy ulicy Mickiewicza 10 powstała dwuoddziałowa szkoła koedukacyjna. Kierowała nią Maria Łukaszewiczówna.

Według informacji zamieszczonych w rubryce „Z Kronik Przedmieścia” w „Gazecie Współczesnej” z roku 1986 - tego samego roku 1916, jesienią powstała jeszcze jedna szkoła oznaczona potem numerem 3. Mieściła się przy ulicy Mickiewicza 10, a jej kierownikiem na początku był Jan Cebrzyński; nauczycielkami zaś Łukaszewiczówna i Pankiewiczówna. Lekcje w tej szkole rozpoczęto 4 października 1916 roku, jeszcze przed uzyskaniem zezwolenia okupacyjnej władzy. Za tę niesubordynację opiekunowi szkoły Feliksowi Filipowiczowi niemiecki sąd wymierzył grzywnę - 500 marek.

W roku 1921 władze oświatowe podjęły decyzję o budowie nowego gmachu szkolnego przy ulicy Gdańskiej 25. Jerzy Lubomirski, właściciel majątku Dojlidy, ofiarował plac i 100000 cegieł na budowę szkoły, którą ukończono w styczniu 1927 r. Nowy obiekt miał dwa boiska. W budynku znajdowało się 11 klas lekcyjnych, sala gimnastyczna, pokój nauczycielski, kancelaria, biblioteka, pokój higienistki, dwa korytarze i łazienka.

- Pamiętam duży plac szkolny z boiskiem oraz drewniany płot - wspomina Irena Nieciecka, uczennica szkoły w latach 1928-35. Jej wspomnienia można przeczytać w albumie poświęconym historii placówki. - Ksiądz Pomian, proboszcz parafii w Dojlidach, uczący nas religii, chętnie bawił się z uczniami w chowanego. Często wykorzystywaliśmy jako kryjówkę żywopłot rosnący koło szkolnego ogrodzenia - pisze absolwentka.

W czasie II wojny światowej szkoła znalazła się pod okupacją radziecką. Miała funkcjonować na zasadach przedwojennych. Jednak już w styczniu 1940 roku na mocy dekretu Rady Najwyższej ZSRR województwo białostockie zostało częścią ZSRR. Do nauczania wprowadzono wtedy radziecki program z nauką języka ojczystego i rosyjskiego.

27 lipca 1944 r., w dniu wyzwolenia Białegostoku, podjęto próbę otwarcia szkoły. Podstawę kadry pedagogicznej stanowili nauczyciele tajnego nauczania pod kierownictwem Stanisława Stecia, który został pierwszym powojennym kierownikiem szkoły.

W roku 1957 szkoła liczyła już 22 odziały. Lata 60 i 70. to czasy jej rozbudowy. Dobudowano drugie piętro i wyremontowano prawie cały budynek.

Lata 80. i 90. to okres pracy w dobrych warunkach, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dyrektor Eugeniusz Talkowski zadbał o rozbudowę zaplecza sportowego szkoły - m.in. oddano do użytku korty tenisowe.

W roku 2001 dyrektorem szkoły została Anna Dec. Trwała modernizacja placówki. Wybudowano boisko ze sztuczną nawierzchnią, bieżnię lekkoatletyczną, nowoczesny plac zabaw. Zmienił się też wystrój sal. Od 2003 roku uczniowie korzystają z pracowni multimedialnej.

Po wprowadzeniu reformy oświatowej dyrekcja placówki rozpoczęła starania o utworzenie gimnazjum sportowego. Od 2003 r. SP nr 3 i Publiczne Gimnazjum nr 29 Sportowe zaczęły funkcjonować jako Zespół Szkół nr 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny