Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż prezydencki 2015: Dogrywka między Komorowskim a Dudą wydaje się nieunikniona

Redakcja
"Kurier Poranny" i "Gazeta Współczesna" oraz największe dzienniki regionalne w Polsce po raz drugi w tej kampanii przeprowadziły największy sondaż prezydencki w historii. Delikatna korekta notowań głównych kandydatów. Bronisław Komorowski zyskał, a Andrzej Duda stracił. Paweł Kukiz w ścisłej czołówce.

Sondaż został zrealizowany w dniach 13-20 kwietnia przez dziennikarzy "Kuriera Porannego", "Gazety Współczesnej" i 17 gazet wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia" na reprezentatywnej próbie 6000 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI).

Badanie - tak jak poprzednio - wykonano dwutorowo: w każdym województwie na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców. W sumie w ramach badania przepytano 10 tysięcy osób. Następnie z uzyskanych w

ten sposób danych skonstruowano reprezentatywną dla struktury społecznej Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku próbę składającą się z sześciu tysięcy rekordów. W skład tego zbioru włączono wskazania jedynie tych respondentów, którzy zadeklarowali, iż "zdecydowanie tak" i "raczej tak" pójdą 10 maja do urn. Prognoza wyników wyborów uwzględnia grupę ankietowanych posiadających dwie wspólne cechy: sprecyzowane preferencje wyborcze oraz gotowość do partycypacji wyborczej. Przez ostatnie dwa tygodnie sympatie społeczne wobec kandydatów praktycznie nie uległy zmianie. Liderami wyścigu do Pałacu Prezydenckiego pozostają Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. Poszerza się natomiast grono zwolenników Pawła Kukiza.

Geograficzny rozkład poparcia wskazuje na przewagę Komorowskiego nad Dudą w 12 z 16 regionów (prawie remis w Świętokrzyskiem).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny