Są nimi podbiałostockie Sielachowskie. To w nich w 25 maja 1906 roku roku przyszła na świat Sonia Najman, czyli Nora Ney. W 1925 roku zdała maturę w elitarnym, prywatnym, koedukacyjnym gimnazjum Dawida Druskina przy ul. Szlacheckiej 4 w Białymstoku. Później stała się jedna z gwiazd polskiego kina niemego.
Zarówno jej kariera, jak i życie w (tym okres zsyłki w czasach II wojny światowej, choć dzięki niemu przeżyła wojenną zawieruchę), jak i późniejsze życie na emigracji w USA, to gotowy scenariusz na film. Ciekawe, która ze współczesnych aktorek urodzonych aktorek urodzonych w Białymstoku mogłaby się wcielić w postać Nory Ney?
Nie brakuje kandydatek, które goszczą na ekranach i scenach teatralnych w kraju. Podobnie jak w przeszłości. Jeszcze na długo przed czasami filmu. Ale międzynarodowa kariera, która nie stała się udziałem Nory Ney, ziściła się w przypadku innej gwiazdy urodzonej w Białymstoku. Zapraszamy do naszej galerii aktorek, które łączy - Białystok.