Skoki narciarskie Sapporo 2019. Wyniki niedzielnego konkursu (27.01.2019)

mc
Skoki narciarskie Sapporo 2019. Wyniki niedzielnego konkursu (27.01.2019) Archiwum
Skoki narciarskie Sapporo 2019: Wyniki 27.01.2019. Weekend na japońskim Sapporo za nami. Sobotnie zmagania w ramach Pucharu Świata, głównie za sprawą rekordu skoczni Kamila Stocha, były pełne emocji. Kilkanaście godzin później, na Okurayamie, przeprowadzono kolejny konkurs. W niedzielę ponownie zwyciężył Austriak Stefan Kraft. Reprezentanci Polski zajęli miejsca tuż za podium [wyniki konkursu w Sapporo, terminarz, klasyfikacja generalna]

Po dwóch latach do zawodów Pucharu Świata powróciło japońskie Sapporo. Skocznia na Okurayamie jest szczęśliwym miejscem dla polskich skoczków narciarskich. To właśnie tu, w 1972 r. Wojciech Fortuna został mistrzem olimpijskim. Ponad 30 lat później, w 2007 roku w Sapporo złoto mistrzostw świata na skoczni normalnej zdobył nasz "Orzeł z Wisły" Adam Małysz. Dobre wspomnienia związane z japońską skocznią ma też obecny reprezentant Polski Maciej Kot, który przed dwoma laty, po raz pierwszy w swojej karierze, wygrał tam zawody Pucharu Świata.

Skoki narciarskie Sapporo: Rekord Kamila Stocha

W sobotnim konkursie na Okurayamie zachwycił Kamil Stoch, który mimo przeziębienia, w serii finałowej oddał skok na 148,5 m, czym poprawił oficjalny rekord skoczni aż o 4,5 m. Polak konkurs zakończył na drugim stopniu podium. Lepszy był tylko Austriak Stefan Kraft.

- Jeżeli podniosłem komuś ciśnienie, oczywiście w pozytywnym sposób, to bardzo się cieszę. Sam sobie też podniosłem. Nie potrzebuję kawy w najbliższym czasie - skomentował swój wyczyn Kamil Stoch.

Piotr Żyła po skoku na 123,5 m był jedenasty. Z 25. miejsca w pierwszej serii, na piętnastą pozycję, awansował Dawid Kubacki (129 m). Dwudziesty siódmy był Stefan Hula (116,5 m).

Skoki narciarskie Sapporo 2019. Wyniki drugiego konkursu (27.01.2019)

PŚ w Sapporo 27.01.2019: Kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego

Niedzielne zmagania(o godzinie 1.00 czasu polskiego) rozpoczęły kwalifikacje. Wygrał je lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi. Do rozgrywanego na Okurayamie konkursu awansował komplet reprezentantów Polski. Najlepszy z Polaków był Kamil Stoch (6. miejsce po skoku na 128 metrów). Poza nim, w pierwszej dziesiątce, znalazł się też Dawid Kubacki (10. miejsce po skoku na 125 metrów).

Skoki narciarskie Sapporo 27.01.2019: Pierwsza seria

Do serii finałowej niedzielnego konkursu w Sapporo awansował komplet Polaków. Najlepszym z naszych reprezentantów był Piotr Żyła (139,5 m, 3. miejsce). Jedenastą pozycję wywalczył Kamil Stoch (126,5 m). Miejsca 19, 20 i 21 po pierwszej serii zajmowali kolejno Dawid Kubacki (127,5 m), Maciej Kot (125 m) i Stefan Hula (124 m). Trzydziesty był Jakub Wolny (119 m).

Na półmetku rywalizacji, po skoku na 135 metrów, prowadził zwycięzca sobotniego konkursu Stefan Kraft.

Sapporo 27.01.2019: Seria finałowa wyniki

Zawody, podobnie jak w sobotę, wygrał Austriak Stefan Kraft. Zwycięstwo zapewnił mu skok na 128,5 m. Austriak o 9,8 punktu pokonał Timiego Zajca (125 m). Trzecie miejsce zajął lider Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi (129,5 m). Tuż poza podium, ex aequo na czwartym miejscu zawody zakończyli Halvor Egner Granerud (129 m) i Piotr Żyła (127 m).

Sobotni rekordzista Kamil Stoch, po finałowym skoku na odległość 131,5 metra, awansował z jedenastej, na szóstą lokatę. Zważywszy na jego stan zdrowia (Stoch do Sapporo przyleciał przeziębiony), należy traktować to jako dobry wynik.

- Nie było łatwo, bo po tych wszystkich perypetiach czuję się dość mocno osłabiony. Trzy skoki były dużym wyzwaniem. Technicznie wykonałem je na bardzo dobrym poziomie, ale niestety brakowało siły. Czuję się wypruty z energii i nie marzę o niczym innym jak o kąpieli i łóżku - stwierdził po konkursie Kamil Stoch.