MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siódma lista recenzji akcji "Czytam, bo lubię"

Redakcja

1. Dorota Terakowska, TAM, GDZIE SPADAJĄ ANIOŁY
Autorem książki pod tytułem "Tam, gdzie spadają anioły" jest Dorota Terakowska. Powieść ta została wydana w 1998r. w Krakowie przez Wydawnictwo Literackie.
Książka ta to niezwykła opowieść o pięcioletniej dziewczynce - Ewie, która nie ma wsparcia rodziców pochłoniętych codzienną pracą. W powieści przedstawione są dwa oblicza - dobra i zła, które odzwierciedlają dwa anioły: biały i czarny. Ave, to bardzo młody, niedoświadczony Anioł Stróż Ewy, który kieruje się dobrem dziecka. Zaś Vea to brat bliźniak Ave, który jest jego przeciwieństwem. Przyjmował on postać pająka, robaka, a najczęściej czarnego kruka.
Ten zły przynosi dziewczynce pecha, dobry zaś jest Aniołem Stróżem chorej na białaczką Ewy, który utracił swoją moc podczas walki z czarnym. Biały anioł, zdradzając tajemnicę swojego uzdrowienia babci dziewczynki, pomaga w uzdrowieniu pięcioletniego dziecka. Za karę został jednak wypędzony na samotną planetę. To dzięki ingerencji anioła malutka Ewa odzyskała rodziną - ojca i matkę, którzy zaczęli interesować się rodziną, a nie tylko pracą.
Okładka książki jest mroczna, przedstawia latające białe i czarne anioły, które symbolizują siły dobre i złe w świecie. Język jest łatwy i zrozumiały, dzięki czemu powieść czyta się przyjemnie, lekko, "jednym tchem". Główna bohaterka - Ewa to dzieckiem odważne i ciekawe świata. Jest rozsądna i, jak na pięcioletnią dziewczynką, bardzo rozważna. Dla jej rodziców priorytetem jest praca i przez to nie poświęcają czasu na życie rodzinne, zaniedbują sprawy wiary. Ojciec - Jan - nie dostrzega rzeczywistości, zapatrzony jest wyłącznie w świat wirtualny. Anna - jej mama - również nie ma czasu dla córki, ponieważ poświęca go na rzeźbiarstwo. Rodzice zmieniają jednak swoje postępowanie, gdy ich dziecko choruje na białaczkę. Od tego czasu budzą się w nich duchowe uczucia i relacje rodzinne znacznie się poprawiają. Natomiast Babcia Maria to jedyna osoba w rodzinie, która od początku potrafiła zająć się dziewczynką.
Zachęcam do czytania tej poruszającej powieści, ponieważ ukazuje jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa Anioł Stróż, świat pozaziemski, a także rodzina. W utworze zwrócono też uwagę na rodziców dziecka, którzy na skutek osobistej tragedii, zmienili swoje postępowanie, a życie zaczęło nabierać dla nich nowego znaczenia. Książka przeznaczona jest zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży, ponieważ ukazuje relacje między dobrem a złem.
Monika Kosakowska, Gimnazjum w Przytułach

2. Vivian French, KSIĘŻNICZKA CHARLOTTE I ZACZAROWANA RÓŻA
Wybrać jedną książkę, która najbardziej mi się podoba jest trudno. Lubię ich bardzo dużo. Dlatego opiszę tą, która pomogła mi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. We wrześniu poszłam do szkoły. Było to dla mnie obce miejsce. Nie miałam tu koleżanek. Bardzo się bałam. Zdarzało mi się płakać jak ktoś mi dokuczał.
Wtedy mama dała mi książkę "Księżniczka Charlotte i zaczarowana róża". Była to 7 część z serii książek "Klub Tiary". Autorką jest Vivian French. W tej książeczce opisane były pierwsze dni Księżniczki Charlotte w nowej szkole Królewskiej Akademii Pałacowej. Dziewczynka ta miała też trudny początek. Pierwszego dnia zgubiła się w szkole i ubrudziła sobie ubranie. Gdy spóźniła się na zajęcia pani nauczycielka była na nią zła. A okropne bliźniaczki Diamonda i Gruella śmiały się z niej. Ale później pomagają jej koleżanki, które poznała właśnie w akademii. Książka kończy się balem. Charlotte i jej przyjaciółki świetnie się na nim bawią.
W pozostałych częściach są opisane też losy innych księżniczek. Dziewczynki są prawdziwymi przyjaciółkami. Pomagają sobie w trudnych sytuacjach. Wszystkie bardzo się starają, żeby stać się idealnymi księżniczkami. Muszą dużo się uczyć i ciężko pracować. Mają też przyjemności. To tak jak w mojej szkole.
Polecam do przeczytania całą serię Klub Tiary. Każda dziewczyna znajdzie w tych książkach coś ciekawego. Ja przeczytałam ich aż 18 i wcale mi się nie znudziły!
Roksana Chodziutko, Szkoła Podstawowa nr 37 w Białymstoku

3. FORMUŁA 1
W związku z nadchodzącym filmem "Wyścig" (w oryginale: "RUSH"), dla fascynujących się motoryzacją, z miłą chęcią polecam książkę (encyklopedię) pod tytułem "Formuła 1". Znajduje się w niej dużo faktów o wyścigach, o pędzących często ponad 300 km/h bolidach, o kierowcach, którzy kiedyś startowali w wyścigówkach. Jeżeli ktoś szuka dobrego przewodnika po historii i współczesności F1 to musi przeczytać tę książkę. Jest ona godna polecenia dla każdego kibica tego wspaniałego sportu.
Marcin Dąbrowski, Szkoła Podstawowa w Szumowie

4. Lucy Maud Montgomery, ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA
Ostatnio miałem okazję przeczytać książkę Lucy Maud Montgomery pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Jest to opowieść o jedenastoletniej dziewczynie, która miała ciężkie dzieciństwo, ale z czasem wszystko w jej życiu zaczyna się układać i zmieniać na lepsze. Czytając, czułem, że staję się jednym z uczestników tych interesujących wydarzeń. Razem z bohaterką, jej opiekunami i przyjaciółmi, przeżywałem smutki i radości, brałem udział w ich życiu, razem tworzyliśmy historię. Oczami wyobraźni widziałem wszystko, co oni widzieli: zielony krajobraz, ciągnący się po horyzont, wzburzone fale morza, czerwone, niczym cegła, uliczki. Tę książkę zabrałbym wszędzie, nawet na koniec świata!
Michał Bianelli, Szkoła Podstawowa w Szumowie

5. Tanya Valko, ARABSKA ŻONA
Moją ulubioną książką jest "Arabska żona". Autorka, Tanya Valko, przedstawia historię młodej Polki, Doroty, która wyszła za mąż za Araba Ahmeda. On był jej księciem z bajki. Wkrótce na świat miało przyjść ich dziecko. Młodzi pobierają się. Po urodzeniu się córeczki, Marysi, oboje wyjeżdżają do ojczyzny Ahmeda. Na początku miał to być krótki wakacyjny wyjazd. Ostatecznie zostali tam na długo. Jej ukochany zmienił się na gorsze, prezentując złe cechy swojego charakteru. Kobieta wierzyła, że jej wybranek się zmieni i znów będzie miała przy sobie dawnego Ahmeda. Tak się nie stało. Była dręczona, poniżana a nawet bita przez męża. Dokuczała jej również rodzina męża.
Książka, pełna zwrotów akcji, zapewnia czytelnikowi nieopisane emocje. Zachęcam do jej przeczytania.
Karolina Pęcak, Gimnazjum w Szumowie

6. Carlo Collodi, PINOKIO
Piszę ten list do Ciebie, ponieważ chcę Cię zachęcić do przeczytania lektury pt. "Pinokio", którą napisał Carlo Collodi.
Mistrz Wisienka znalazł kawałek drewna, który płacze i śmieje się jak dziecko. Ofiarowuje go swemu przyjacielowi Dżepetto. Ten wyrzeźbił pajaca i nadał mu imię Pinokio. Pajac zasypia z nogami w piecyku i następnego dnia budzi się ze spalonymi stopami.
Muszę kończyć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przygodach Pinokia, to zachęcam Cię do przeczytania książki. Jest naprawdę pouczająca i fajna.
Aldona Gawkowska, Gimnazjum w Szumowie

7. John Stephens, SZMARAGDOWY ATLAS. KSIĘGI POCZĄTKÓW
Przeczytałam wiele rozmaitych książek. Od fantastyki do książek, które czyta mama. Przyznam, że nie natrafiłam na taką, jaką jest "Szmaragdowy Atlas". Niestety, nie ma jej w bibliotece szkolnej ani w publicznej w Gródku. Kupiła mi ją babcia, z czego bardzo się ucieszyłam.
Książka opowiada o trójce rodzeństwa Kate, Michaelu i Emmie. Pewnego dnia zostają oni porwani z domu przez siły ciemności. Kate, najstarsza z rodzeństwa, pamięta ostatnie słowa mamy: "Pamiętaj, że tata i ja bardzo Was kochamy. I że kiedyś znów będziemy razem. Obiecuję".
Teraz dzieci tułają się z sierocińca do sierocińca, nie wiedząc, gdzie są ich rodzice. Gdy jest szansa adoptowania całej trójki, ktoś zaniedbuje sprawę i muszą jechać do ośrodka w Cabridge Falls. Na miejscu ustalają, że są jedynymi dziećmi w ośrodku.
Pewnego dnia znajdują księgę, dzięki której można podróżować w czasie za pomocą zdjęć. W tym momencie staną w oko w oko z Księżną. Spróbują odnaleźć dzieci uwięzione przez nią i zrozumieć wizje Kate. Michael dowie się czegoś więcej o krasnalach, o których czytał w książkach. Oczywiście Emma też się zaprezentuje i pokaże, jaka jest waleczna, a razem przekonają się, że magia istnieje. Rodzeństwo przeżyje niewiarygodne przygody - będą walczyć z wilkami, poznają Gabriela i czarodzieja Pyma. Spotkają przeszkody, z którymi się zmagają i być może zwyciężą w walce z Księżną. Mieli ratować rodziców, a ratują cały świat. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do przeczytania książki.
Julia Deryng, Szkoła Podstawowa w Gródku

8. Astrid Lindgren, DZIECI Z BULLERBYN
To jest recenzja książki "Dzieci z Bullerbyn". Podoba mi się dlatego, że są w niej różne śmieszne rzeczy. Bohaterami tej książki są: Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Britta i Olle. Rzecz dzieje się w jednym rozdziale jak dzieci napotkały zamieć. Był grudzień, dzieci z Bullerbyn się smuciły, że nie ma śniegu. Lasse straszył wszystkie dzieci z Bullerbyn, że w tym roku nie będzie śniegu. Pewnego razu, kiedy dzieci były w szkole zaczął padać śnieg. Na przerwie wszyscy wybiegli na dwór i bawili się w śniegu. Po kilku godzinach nauki dzieci z Bullerbyn musiały iść do domu. Ich dom był bardzo daleko. Po jakimś czasie dzieci miały już śnieg po kolana. Ledwie szły, śnieżyca była coraz większa. Zmuszone więc były zajść do szewca, którego się bały. Ponieważ był on bardzo nieuprzejmy. Zbliżał się zachód słońca. Dzieci znów wyruszyły w drogę. Zauważyły rodziców, którzy wyszli im naprzeciw. Jedna z ich przygód się zakończyła. Radzę przeczytać tę lekturę, bo jest ona najlepszą lekturą, którą czytałam.
Matylda Oniszczuk, Szkoła Podstawowa w Gródku

9. Jodi Picoult, DZIEWIĘTNAŚCIE MINUT
Uwaga! Szkolny dramat.
Autorką książki Dziewiętnaście minut jest Jodi Picoult. Amerykańska pisarka w 2003 roku otrzymała nagrodę New England Book za całokształt twórczości. Powieść została przetłumaczona przez Katarzynę Kasterkę. W 2009 r. została wydana przez wydawnictwo Prószyński i Spółka.
Książka opowiada o siedemnastoletnim Peterze, który przez lata był obiektem szykan rówieśników. Odwrócenie się od niego Josie, jego najlepszej przyjaciółki, która przeszła do grupy osób prześladujących go, pogłębiło jego poczucie odrzucenia. Wszystkie te zdarzenia doprowadziły do skumulowania emocji Petera i wyrzucenia ich z siebie poprzez napad na uczniów i pracowników szkoły Pewnego dnia nastolatek przyszedł do szkoły z zamiarem zabicia większości jej uczniów. Swoje narzędzie zbrodni, pistolet, pożyczył od sąsiada. W ciągu dziewiętnastu minut oddał kilkanaście strzałów z broni. Dokonał on zabójstwa 10 rówieśników. Po całym tym zdarzeniu nastolatek miał "niedosyt" ofiar, także po głębszych przemyśleniach, zrozumiał, że jego rówieśnicy ponieśli zbyt surową karę za prześladowanie go. Peter, po tym brutalnym czynie, trafił do aresztu. Jego rodzice znaleźli się wówczas prawie, że "w kręgu piekła", a Josie znalazła się w samym centrum dramatycznych wydarzeń, ponieważ jako jedna z nielicznych nie została zabita przez Petera. W przeddzień rozprawy Peter postanowił powiedzieć dlaczego dokonał zabójstwa. Wspólnie ze swoim prawnikiem opracowali wersję zdarzeń. Jednak, mimo zdziwienia prawnika, Peter przedstawił inną, nie omawianą z nim wersję wydarzeń. Prawnik wściekł się i postanowił, by Josie zeznawała w sądzie jako świadek. Nastolatka wyznała, że to ona zabiła swojego chłopaka, Matta, a Peter zabił 9 pozostałych uczniów liceum. Sąd wydał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności dla Petera, a Josie "dostała" 10 lat.
Strona tytułowa została zaprojektowana przez Ewę Wójcik. Przedstawia ona baletnicę, która rękami zasłania uszy. Dziewczyna ta stara ukryć swoje ciało za pomocą gestów. Moim zdaniem strona tytułowa przedstawia Josie, która nie chce nic słyszeć ani widzieć. Cierpi, jest przerażona i zagubiona. Język książki jest prosty, jasny i obrazowy. Poza tym autorka prezentuje czytelnikom sytuacje z punktu widzenia różnych bohaterów. Powieść staje się ciekawa, ponieważ z przewróceniem następnej strony czytelnik jest ciekawy dalszego przebiegu akcji. Przed większością rozdziałów zostały przedstawione przysłowia i sentencje, które wprowadzają czytelnika w treść rozdziału. Główny bohater, Peter Houghton, pokazuje jak brak zaakceptowania przez kolegów, poniżanie i prześladowanie może wpłynąć na psychikę człowieka, że staje się on zdolny nawet do zbrodni. Josie Cornier pod wpływem swojego chłopaka zmienia stosunek wobec Petera. Nie staje się jego wielkim wrogiem, ale nie pomaga mu w trudnej sytuacji. Przedstawione sylwetki ukazują czytelnikowi jak wpływ środowiska oddziałuje na psychikę szykanowanych ofiar.
Sądzę, że powieść Dziewiętnaście minut warto przeczytać, ponieważ pokazuje wydarzenia, które mogą spotkać wielu nastolatków.
Dorota Gardocka, Gimnazjum w Przytułach

10. Henryk Sienkiewicz, KRZYŻACY
Zasiadałem do tej książki mając złe przypuszczenia na widok dwóch wielkich tomów, z jakich składało się to wydanie. Były one bezpodstawne, gdyż na pierwszy rzut oka ogromna ilość tekstu skrywała za sobą przygodę pełną emocjonujących zdarzeń, której akcja rozgrywała się na dużym terenie ówczesnej Polski i miała bardzo ciekawe tło historyczne (wojna z zakonem Krzyżackim). Tak więc zacznijmy lekturę "Krzyżaków".
Bohaterem tej historii jest Zbyszko z Bogdańca, młody rycerz podróżujących ze swoim stryjem Maćkiem, doświadczonym wojownikiem, który przejął opiekę nad bratankiem po śmierci swojego brata. Naszą dwójkę spotykamy, gdy wiozą kołyskę w darze dla królowej Jadwigi z okazji zbliżających się narodzin jej dziecka. Rycerze zmęczeni podrożą podejmują decyzje o noclegu w pobliskiej gospodzie, po czym... wpadają w wir kłopotów. Otóż Zbyszek złożył ślub Danuśce ze Spychowa, którą spotkał w orszaku księżnej Anny i porywa się na niejakiego Liechensteina, posła krzyżackiego, co nakręca całą akcję powieści. Ten moment jest dość ciekawy, ale także nasuwa myśl, czy książka dalej taka będzie, czy też odrzuci czytelnika niczym cios Kliczki. Odpowiedź na to pytanie brzmi: więcej takich szybkiej, wartkiej akcji, a mniej smętnych, przydługich opisów, które same krzyczą "Wieje nudą, przewróć kartkę". Sienkiewicz mógł dopracować ten element. Pisarz nie stworzył także barwnych postaci, bo jak można scharakteryzować wspomnianą Danuśkę, która jest tak szara, odpychająca i strachliwa. Na tle całej "ekipy" wyróżnia się tylko Maćko i Jagienka. Stary rycerz ma swój "styl", a młoda szlachcianka to "zdrowa", zaradna postać. Można by usnuć hipotezę, że "Krzyżacy" to niedopracowany gniot, który choć ma fabułę z dobrymi jak i złymi momentami (których jest więcej, co uznaję za oczywista wadę), widowiskowe opisy pojedynków i ciekawe tło historyczne nie jest do przeczytania. Jednak jak wspomniałem na początku, apetyt rośnie w miarę jedzenia, tak właśnie się dzieje. Książka robi krok do tyłu, po czym trzy do przodu, jest to sytuacja dziwna lecz kiedy wpadniemy w wir czytania, wszystko staje się mało ważne, zostaję tylko ja i książka.
Moje podsumowanie jest takie, gdy poznałem historię "Krzyżaków" byłem nią zauroczony, ale pisząc recenzję musiałem podejść do wszystkiego na chłodno... Jednak wszystkie wady tego tytułu nie wykreślają go z mojej pozycji "ulubione" i gdybym miał wystawić mu ocenę, byłoby to solidne 9/10.
Maciej Zawalich, Publiczne Gimnazjum w Krypnie

11. Ferenc Molnar, CHŁOPCY Z PLACU BRONI
Jedną z moich ulubionych książek jest książka Ferenca Molnara ,, Chłopcy z Placu Broni". Główny bohater tej książki ma na imię Erno Nemeczek. Jest odważnym i dzielnym chłopcem, który wraz ze swymi kolegami walczył o tytułowy Plac Broni. Było to jedyne miejsce do zabaw, o które walczyli chłopcy dwóch grup. Jedną z nich była drużyna Boki (kolegi Erna) a drugą Czerwonoskórych. Nemeczek tak bardzo chciał, aby jego drużyna zawładnęła placem, że był gotów do największych poświęceń. Poprzez swoje wyczyny stracił zdrowie i umarł z powodu choroby płuc. Plac ostatecznie został sprzedany pod budowę domu, czego Erno nie doczekał za życia.
Książka ta podobała mi się, ponieważ przyjemnie ją się czytało. Tocząca się akcja była bardzo interesująca. Lektura dostarczyła mi dużo emocji podczas czytania i jest godna polecenia.
Wiktoria Auron, Szkoła Podstawowa w Poćkunach

12. Agnieszka Stelmaszyk, KRONIKI ARCHEO - ZAGNIONY KLUCZ DO ASGARDU
Książka "Kroniki Archeo - Zaginiony klucz do Asgardu" napisana przez Agnieszkę Stemalszyk opowiada o kolejnej przygodzie młodych archeologów: Ani i Bartka Ostrowskich oraz ich przyjaciół z Anglii: Mary Jane i bliźniaków Jima i Martina. Wszystko zaczyna się w Polsce na wyspie Wolin, gdzie poznają tutejszą Helenkę, która opowiedziała im o "dziwnych ludziach" prowadzących wykopaliska nocą. Ostrowscy od razu się tym zaciekawili i gdy w Danii spotkali się z Gardnerami wszystko im opowiedzieli. Na wyspie zaginął też niejaki profesor Ragnar Storm prowadzący poszukiwania klucza do krainy wikingów. Jak zwykle dzieci zaczęły rozwiązywać zagadkę i szukać klucza do krainy na własną rękę. Przez przypadek notes z notatkami profesora trafia w ręce młodych archeologów i wpadają przez to w niezłe kłopoty. Panna Ofelia - opiekunka Ostrowskich zostaje przez to porwana przez zbirów szukających notesu. Gdy wszystko się wyjaśnia lecą do Polski na wyspę Wolin, gdzie według obliczeń profesora i przypuszczeń dzieci znajdowały się drzwi do Asgardu. Na miejscu jednak zastali ich przeciwników - Nadię i resztę bandy fałszywych archeologów, którzy chcieli wywieźć z krainy wszystkie kosztowności i je sprzedać. Lecz to nie problem dla młodych poszukiwaczy, którzy ich przechytrzyli i zobaczyli krainę Wikingów na własne oczy.
,,Kroniki Archeo" to bardzo ciekawa seria warta przeczytania, jest tam wiele nierozwiązanych spraw, która was zaciekawią.
Sonia Sulżyk, Szkoła Podstawowa w Gródku

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny