MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądowy finał sporu z Cezarym Kucharskim. Robert Lewandowski nie chciał na procesie mediów

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Cezary Kucharski kontra Robert Lewandowski - proces jest tajny
Cezary Kucharski kontra Robert Lewandowski - proces jest tajny fot. Sylwia Dąbrowa/Paweł Relikowski
W warszawskim sądzie ruszył proces Cezarego Kucharskiego, byłego menadżera Roberta Lewandowskiego. Były piłkarz i poseł PO został oskarżony o szantażowanie piłkarza FC Barcelona oraz jego żony Anny. Choć proces został utajniony, to jedna z rozpraw będzie jawna - na niej zostaną zaprezentowane nagrania rozmów Kucharskiego z Lewandowskim. Problem w tym, że ta rozprawa będzie podczas... wakacji albo i później!

Spis treści

- Byliśmy zaskoczeni wnioskiem o wyłączenie jawności - stwierdził już po rozprawie adwokat Krzysztof Ways, jeden z pełnomocników Cezarego Kucharskiego. - Jawność została wyłączona wbrew naszemu stanowisku. Chcieliśmy, żeby całe postępowanie było transparentne. Uważamy, że nasz klient nie ma nic do ukrycia - dodał Ways.

Ruszył proces Lewandowski vs. Kucharski

Po ponad dwóch latach, odkąd pełnomocnicy Roberta Lewandowskiego złożyli w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Cezarego Kucharskiego, 2 lutego przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia ruszył proces w sprawie o kierowanie gróźb karalnych i próbę wymuszenia 20 mln euro w zamian za milczenie o rzekomych oszustwach podatkowych Roberta i Anny Lewandowskich.

Sala warszawskiego sądu - po prawej wśród adwokatów - Cezary Kucharski
Sala warszawskiego sądu - po prawej wśród adwokatów - Cezary Kucharski Fot. Marcin Koziestański

- Podstawą dowodową były zeznania pokrzywdzonego piłkarza, wzmocnione zeznaniami świadków, ale przede wszystkim - zapis bezpośrednich rozmów, jakie przeprowadzili podejrzany i pokrzywdzony - napisała prokuratura w akcie oskarżenia. Chodzi o około 200 minut rozmów zarejestrowanych przez Lewandowskiego w czasie trzech dyskusji z menedżerem: przez telefon w lutym 2018 roku, we wrześniu 2019 roku w hotelu Kempinski w Monachium oraz w styczniu 2020 r. w restauracji Baczewski w Warszawie.

W tej ostatniej konwersacji pada kwota 20 mln euro. "Tyle jest jakby warty, myślę, twój spokój za to, że będę krył do końca życia, że jesteście ty i twoja żona oszustami podatkowymi" - miał powiedzieć Kucharski. Choć później przekonywał śledczych, że nagrania zostały po prostu zmontowane.

Proces został utajniony - na wniosek "Lewego"

Sfałszowanie nagrań ma być prawdopodobnie główną linią obrony adwokatów oskarżonego. W czwartek 2 lutego tuż przed godziną 10. Cezary Kucharski pojawił się w warszawskim sądzie. Sprawiał wrażenie wyluzowanego i pewnego siebie. Nie chciał jednak rozmawiać z dziennikarzami. Przemknął obok nich błyskawicznie.

Na rozprawie zabrakło za to Roberta Lewandowskiego. Piłkarz Barcelony rozgrywał bowiem dzień wcześniej wieczorny mecz hiszpańskiej La Ligi z Realem Betis. Był natomiast jego pełnomocnik.

- W dniu 1 lutego do sądu wpłynął wniosek od pełnomocnika Roberta Lewandowskiego o wyłączenie jawności rozprawy w całości - zakomunikował na wstępie sędzia Łukasz Zioła. Jak na te słowa zareagował Cezary Kucharski? Były agent piłkarza słysząc to... głośno się roześmiał.

Następnie sędzia zdecydował o przerwie, a po kolejnych dwóch godzinach rozpatrywania wniosku ogłosił swoją decyzję, co do wyłączenia jawności. Postanowił, że dziennikarze nie będą mogli być obecni na procesie. Ta decyzja dziwi o tyle, że aby dostać się na rozprawę, zarządzeniem prezesa sądu, dzień przed rozpoczęciem procesu wydawane były dziennikarzom specjalne wejściówki, bez których nie mogli przyjść na sprawę. 1 lutego rano cała grupka przedstawicieli mediów ustawiła się więc w kolejkę po akredytację, by dzień później móc relacjonować proces. Okazało się, że jednak na marne.

- Postanawiam wyłączyć jawność na wszystkie rozprawy z wyjątkiem tej, na której będą prezentowane nagrania rozmów Cezarego Kucharskiego z Robertem Lewandowskim. Pozostałe rozprawy będą tajne, gdyż kwestie na nich poruszane, jeśli ujrzą światło dzienne opinii publicznej, mogą naruszyć dobra osobiste stron - zdecydował Łukasz Zioła.

Kiedy zostanie przeprowadzona jedyna jawna rozprawa? - Nie wcześniej niż w lipcu. Do tego czasu badane będą nagrania. Sąd zlecił bowiem jeszcze jedną ekspertyzę - dodał po rozprawie Oskar Sitek, drugi z pełnomocników Kucharskiego. A kiedy przesłuchani zostaną Robert Lewandowski i jego żona Anna? - Na pewno nie wcześniej niż do momentu, aż znana będzie opinia biegłego, która prawdopodobnie ma być w lipcu. Zakładam więc, że przesłuchania Lewandowskich odbędą się pod koniec wakacji, albo nawet później - dodał Sitek.

Kucharski oskarżony o grożenie Lewandowskiemu

Prokuratura Regionalna w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Cezaremu Kucharskiemu wysłała do sądu w maju 2022 roku. Według ustaleń śledczych, będąc menadżerem piłkarza od września 2019 roku do września 2020 roku kilkukrotnie groził swojemu byłemu klientowi Robertowi Lewandowskiemu tym, że rozpowszechni informacje dotyczące "rzekomych nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych należącej do pokrzywdzonego spółki prawa handlowego".

- Kierując groźbę podejrzany zapowiadał spowodowanie postępowania karnego i rozgłoszenie wiadomości uwłaczającej czci pokrzywdzonego oraz jego żony, sugerując jednocześnie, że zachowa w tajemnicy opisane powyżej okoliczności w przypadku zapłaty przez pokrzywdzonego piłkarza kwoty 20 milionów euro - przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, Marcin Saduś.

Menadżer przekazywał kontrakty reklamowe "Lewego"?

- Zgodnie z drugim z zarzutów zawartych w akcie oskarżenia Cezary Kucharski od sierpnia 2020 roku do drugiej połowy września 2020 roku, wbrew przyjętemu przez siebie zobowiązaniu do zachowania poufności, ujawnił przedstawicielowi zagranicznych mediów informacje, z którymi zapoznał się jako menedżer sportowca - tłumaczył prokurator.

Saduś poinformował też, że ze zgromadzonych w śledztwie dowodów wynika, iż Cezary K. mailowo przekazywał dziennikarzowi kopie kontraktów reklamowych "Lewego" zawartych z międzynarodowymi koncernami z branży odzieżowej, spożywczej oraz elektronicznej. Miał przekazać też kopie kontraktów, które piłkarz w 2010 oraz 2016 roku podpisał z niemieckimi klubami piłkarskimi.

Śledczy zabezpieczyli do sprawy komputer Kucharskiego, w którym znaleziono m.in. wiadomości e-mail wysyłane z adresu byłego menadżera "Lewego" do dziennikarzy jednego z niemieckich tygodników.

Były agent nie przyznał się do winy

W październiku 2020 roku w trakcie pierwszego z przesłuchań Kucharski nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz odmówił odpowiedzi na jakiekolwiek pytania prokuratora, w tym dotyczące ustosunkowania się do zapisu rozmów.

- W swych obszernych, składanych przez kilka godzin wyjaśnieniach, koncentrował się na zagadnieniach związanych z wieloletnią współpracą z pokrzywdzonym, a także na rozliczeniach o charakterze cywilnoprawnym - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, Marcin Saduś.

Również w trakcie drugiego przesłuchania w kwietniu 2021 roku nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, odmówił składania wyjaśnień oraz odmówił odpowiedzi na pytania prokuratora.

Nieudane mediacje i proces cywilny

Nim jeszcze ruszył proces Lewandowski i Kucharski zdecydowali się na przeprowadzenie mediacji. Przy wsparciu Polskiego Centrum Mediacji odbyły się trzy spotkania, w tym dwa nieformalne. Jak poinformował portal Sport.pl dyskusje nie przyniosły jednak efektów.

- Mediacje się zakończyły, a ich przebieg objęty jest poufnością, więc nie mogę ich komentować. Mogę się jednak odnieść do wypowiedzi medialnych obrońcy Cezarego Kucharskiego, który informując publicznie o mediacjach, domagał się łączenia w tych rozmowach dwóch niezależnych spraw: karnej i cywilnej. Mediacje miały jednak dotyczyć sprawy karnej, w której Cezary Kucharski jest oskarżonym, dlatego łatwo się domyślić, że pola do rozmów w rzeczywistości nie było - mówił Sport.pl pełnomocnik Roberta i Anny Lewandowskich, profesor Tomasz Siemiątkowski.

Sprawa cywilna, o której wspomina prof. Siemiątkowski to proces wytoczony przez Kucharskiego spółce RL Management i Annie Lewandowskiej dotyczący "kompensacji szkody udziałowej", która powstała, ponieważ "pozwani doprowadzili do znacznego uszczuplenia środków spółki, bez podstaw prawnych". Kucharski domaga się od Lewandowskiego 39 mln zł.

Kim jest Cezary Kucharski?

Kucharski zawodową karierę piłkarską rozpoczął w 1989 r. Najbardziej znany był z występów w Legii Warszawa. Grał też dla klubów w Hiszpanii i Grecji. W latach 1996–2002 siedemnastokrotnie wystąpił w reprezentacji Polski. Debiutował 27 sierpnia 1996 w meczu przeciwko reprezentacji Cypru. Łącznie strzelił trzy bramki. Uczestniczył m.in. w turnieju finałowym mistrzostwa świata w 2002 w Korei i Japonii, gdzie wystąpił w wygranym meczu z USA.

W 2006 ogłosił zakończenie kariery, po czym został właścicielem serwisu internetowego Legia.net, a także licencjonowanym menedżerem piłkarskim. W 2010 został wspólnikiem i przedstawicielem na Polskę firmy Eurosportsmanagement GmbH z siedzibą w Liechtensteinie. Jako menedżer reprezentował m.in. Roberta Lewandowskiego, Michała Kucharczyka, Rafała Wolskiego, Jakuba Koseckiego.

W wyborach w 2011 roku uzyskał mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu lubelskim, otrzymując 7910 głosów. W 2015 nie ubiegał się o reelekcję.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sądowy finał sporu z Cezarym Kucharskim. Robert Lewandowski nie chciał na procesie mediów - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny