MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik praw ucznia przy każdym kuratorium. Trwają pracę nad wdrożeniem nowego stanowiska. Barbara Nowacka mówi o szczegółach

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Resort edukacji pracuje nad ustawą powołującą stanowisko rzecznika praw ucznia
Resort edukacji pracuje nad ustawą powołującą stanowisko rzecznika praw ucznia freepik/ pressfoto
W szkołach pojawi się nowe stanowisko, a mianowicie rzecznik praw ucznia, który będzie czuwał nad tym, czy prawa dzieci i młodzieży nie są łamane, a także interweniował, gdy to się dzieje. Barbara Nowacka zapowiedziała, że powołano zespół ekspertów, który opracuje ustawę o rzeczniku praw uczniowskich. Przypomnijmy, że w niektórych szkołach takie stanowisku już funkcjonuje.

Spis treści

Rzecznik Praw Ucznia – nowe stanowisko w szkole

O tym, że warto, by w szkołach pojawiła się osoba, której zadaniem jest egzekwowanie praw ucznia, przedstawiciele MEN wspominali już na początku dojścia do władzy przez nowy rząd. Teraz jednak padły konkretne zapewnienia. Minister edukacji w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zaznaczyła, że rozpoczynają prace nad projektem ustawy.

– Powołanie rzecznika praw ucznia to konieczność – mówiła wówczas Barbara Nowacka.

Z kolei w czasie konferencji, która odbyła się 26 marca w Warszawie minister edukacji przekazała:

– Od wielu lat słyszymy, jak ważna jest potrzeba demokratyzacji, edukacji uczniów w zakresie ich praw i obowiązków, ale żeby to się dobrze działo potrzebna jest osoba, która będzie rzecznikiem praw uczniowskim – zaznaczyła szefowa resortu edukacji, dodając że powołany będzie zespół złożony z ekspertów, który wypracuje stosowną ustawę.

Przekazała również, że rzecznik praw ucznia będzie on działał przy MEN, ale także przy kuratoriach w każdym województwie.

– Będziemy też zachęcać szkoły, by powstawały w nich takie instytucje – dodała.

Według wstępnej koncepcji rzecznik praw ucznia byłby osobą umocowaną w resorcie i mającą swoich przedstawicieli w kuratoriach.

Stowarzyszeni Umarłych Statutów o RPU

W sprawie powołania funkcji RPU głos zabrało także Stowarzyszenie Umarłych Statutów – organizacja, która zajmuje się działalnością na rzecz praw ucznia.

– Pani Ministro, jesteśmy otwarci na współpracę i gotowi, by podzielić się swoim doświadczeniem w temacie praworządności w szkołach i praw uczniowskich! – możemy przeczytać w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Umarłych Statusów.

Ponadto organizacja wyraziła nadzieję, że „to, co udało się nam w tym zakresie wypracować, zostanie przez MEN uwzględnione [...] w pracach nad RPU”. SUS na swojej stronie internetowej przedstawiło także szczegóły dotyczące tego, co powinien zawierać wspomniany projekt ustawy.

Kim jest rzecznik praw ucznia?

Rzecznik praw ucznia to osoba, która zajmuje się przestrzeganiem i egzekwowaniem praw uczniowskich. Poza tym dba o to, by uczniowie, nauczyciele i wszyscy członkowie społeczności szkolnej mieli wiedzę na temat aspektów prawnych, związanych z życiem szkolnym. Chodzi m.in. o takie kwestie jak:

  • kiedy sprawę należy zgłosić do dyrekcji, a kiedy wymaga ona interwencji kuratorium;
  • co wolno, a czego nie wolno w szkole uczniowi, rodzicowi i nauczycielowi;
  • jakich narzędzi prawnych można użyć, podczas gdy w szkole łamane są prawa ucznia.

Przypominamy, że stanowiska rzecznika praw ucznia nie jest nowe. W niektórych miastach (np. w Warszawie) dzieci i młodzież mają swojego rzecznika, który ich reprezentuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik praw ucznia przy każdym kuratorium. Trwają pracę nad wdrożeniem nowego stanowiska. Barbara Nowacka mówi o szczegółach - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny