MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd: wzrosną składki dla firm, nie będzie ustawy kominowej

Redakcja
Umowy o pracę na czas określony u jednego pracodawcy będą trwać maksymalnie trzy lata. Fundusz Pracy przeznaczy 0,5 mld zł na szkolenia i stypendia dla pracowników zagrożonych zwolnieniami. Pensje menedżerów spółek Skarbu Państwa określi radas nadzorcza lub walne zgromadzenie.

Pracodawcy nie będą mogli zwolnić pracowników w czasie pobierania dopłat do pensji oraz bezpośrednio po tym okresie. W latach 2010–2011 wszyscy pracodawcy będą musieli płacić podwyższoną składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Umowy na czas określony mają trwać maksymalnie trzy lata. Tak wynika z ostatniej wersji Pakietu Działań Antykryzysowych przygotowanych przez rząd i partnerów społecznych.

Związki zawodowe i organizacje pracodawców rozpoczną teraz wewnętrzne konsultacje tych zmian. Cały projekt ma być przyjęty na posiedzeniu Komisji Trójstronnej w połowie maja. Jeśli rząd i partnerzy społeczni go zaakceptują, pakiet trafi w przyszłym miesiącu do Sejmu.

Dopłaty do pensji i wzrost składki

W sferze płac najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie subsydiów płacowych dla firm, które ucierpiały wskutek kryzysu. Dopłata z FGŚP do tzw. postojowego nie będzie mogła przekroczyć wysokości zasiłku dla bezrobotnych (551,80 zł). Z kolei rekompensata do wynagrodzeń pracowników, którzy w okresie kryzysu zgodzą się na zmniejszenie etatu i płacy (maksymalnie o połowę) wyniesie 70 proc. zasiłku dla bezrobotnych (386,26 zł). W obu przypadkach wynagrodzenie podwładnych (łącznie z uzyskaną pomocą finansową) nie będzie mogło być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę (1276 zł).

Pracodawca, który będzie chciał skorzystać z takiej pomocy, będzie musiał wykazać związek między spadkiem sprzedaży lub zamówień a rozwojem kryzysu gospodarczego, a także przedstawić program naprawczy w perspektywie rocznej, którego celem jest poprawa kondycji finansowej firmy.

Pracodawcy nie będą mogli wypowiadać umów o pracę pracownikom w czasie pobierania dopłat do pensji z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz bezpośrednio po tym okresie (przez czas odpowiadający okresowi pobierania takiego świadczenia).

 

Źródło: Gazeta Prawna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny