Latasz tanimi liniami lotniczymi Ryanair? Bagaż podręczny od 15 stycznia 2018 na pokład samolotu zabieramy na nowych zasadach. Ryanair dokonał rewolucyjnych zmian w zasadach dotyczących bagażu podróżnego i musisz je poznać, bo inaczej będziesz musiał zostawić część bagażu - nawet podręcznego - przed wylotem albo słono za niego zapłacić. RYANAIR WYMIARY BAGAŻU + ZASADY

Ryanair: Bagaż podręczny ZASADY OD 15.01.2018

Loty tanimi liniami lotniczymi mają swoje zalety. Poza tym, że linie takie latają zazwyczaj do miejsc, do których nie zawsze dostaniemy się typowymi liniami, jest to cena biletów. Niestety mają też sporo minusów. Walka przewoźnika z kosztami sprawia, że samoloty są ciasne a loty opóźnione częściej niż w standardowych liniach. Przede wszystkim jednak trudno jest podróżować tanimi liniami tanio gdy chce się zabrać ze sobą większy bagaż. W standardowej cenie biletu ogranicza się on do tego co możemy zabrać na pokład samolotu.

Bardzo popularne wśród Polaków linie Ryanair 15 stycznia 2017 wprowadziły rewolucyjne w zakresie przewozu bagażu. Najogólniej rzecz ujmując Ryanair ogranicza bagaż, który pasażer może wnieść na pokład samolotu. Rekompensatą za to ma być obniżka ceny za tzw. bagaż rejestrowany.

Zmiany Ryanair tłumaczy... troską o bardziej punktualne kursowanie samolotów.
Obecnie podróżny, który nie dokonuje żadnych dopłat za bagaż może wnieść na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego, np. walizeczkę tzw. wielkości kabinowej oraz laptop. Od 15 stycznia 2018 w takiej sytuacji może wziąć na pokład mniejszą z nich (w tym przypadku laptopa), a większą - bezpłatnie - będzie mógł oddać do luk bagażowych samolotu.

Jeśli ktoś zechce pozostać przy dotychczasowych zasadach - zabrać na pokład dwie sztuki bagażu - będzie musiał dopłacić 5-6 euro kupując jedną z opcji tzw. pierwszeństwa wejścia w ramach taryf: Plus, Flexi Plus albo Family Plus.

Na osłodę Ryanair postanowił obniżyć opłatę za tzw. bagaż rejestrowany a więc taki, za który płaci się dodatkowo w momencie zakupu biletu; zamiast 35 euro pasażer zapłaci po zmianach 25 euro. Trafiający do luków bagażowych walizka, torba czy plecach będzie mogła też być cięższa - ważyć do 20 kilogramów, podczas gdy aktualnie jest to 15 kilogramów.

Ryanair bagaż podręczny WYMIARY

Jeden pasażer może zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz 1 mały bagaż o wymiarach maksymalnych 35 cm x 20 cm x 20 cm.

Pasażerowie, którzy wykupili opcję pierwszeństwa wejścia na pokład (lub korzystają z taryfy Flexi, Flexi Plus lub Family Plus), mogą wnieść na pokład jeden mały oraz jeden duży bagaż podręczny, chyba że ze względów operacyjnych konieczne jest umieszczenie dużego bagażu podręcznego w luku.

Pasażerowie korzystający ze standardowej taryfy będą zobowiązani pozostawić swój duży bagaż podręczny przy bramce do wejścia na pokład w celu bezpłatnego umieszczenia go w luku jako bagaż rejestrowany. Obowiązuje Regulamin sztukę bagażu podręcznego.

Pierwszeństwo wejścia na pokład kosztuje 5 €, jeśli zostanie zakupione podczas wstępnej rezerwacji lotu. W przypadku dodania tej opcji za pośrednictwem narzędzia „Zarządzaj rezerwacją” w naszej witrynie lub za pośrednictwem aplikacji Ryanair (do 45 minut przed planowanym wylotem) opłata wynosi 6 €.

Nadmiarowego bagażu podręcznego nie będzie można wnieść na pokład lub zostanie on przewieziony w luku bagażowym za opłatą 55 GBP/EUR (plus obowiązująca stawka podatku VAT w przypadku lotów krajowych). Jeżeli zajdzie potrzeba umieszczenia bagażu w luku bagażowym, należy usunąć z niego wszystkie wartościowe rzeczy przy bramce do wejścia na pokład. Jeżeli pasażer nie ma pewności co do możliwości wniesienia swojego bagażu na pokład, powinien to sprawdzić przy punkcie odprawy bagażowej przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.

Nie obowiązuje przydział bagażu podręcznego dla niemowląt (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy) podróżujących na kolanach osób dorosłych; jednak osoba dorosła, podróżująca z niemowlęciem (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy), oprócz własnego bagażu podręcznego, może również przewozić torbę dziecięcą* o wadze do 5 kg.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień