MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku: Zagrożenie jest istotne. Apelujemy o rozwagę

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Proces badania wilgotności ściółki.
Proces badania wilgotności ściółki.
Wzrasta zagrożenie pożarowe w polskich lasach. W ostatnich dniach w godzinach popołudniowych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku odnotowano duże zagrożenie pożarowe. Jeżeli w najbliższym czasie nie spadnie deszcz, to sytuacja może się pogarszać. Leśnicy apelują o rozwagę oraz zachowywania zasad bezpieczeństwa pożarowego.

Rośnie zagrożenie pożarowe w podlaskich lasach

Pracownicy Lasów Państwowych wskazują, że sytuacja nie jest jeszcze poważna, ale ku takiej zmierza.

Sytuacja, jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe jest istotna. Nie jest jeszcze poważna, jednak jeżeli w najbliższym czasie nie wystąpią opady deszczu może się to zmienić. Teraz widząc, że wilgotność ściółki dąży do małych pomiarów. Dziś o godz. 9 urządzenie pomiarowe określiło wilgotność ściółki na ok. 15%. Gdyby jeszcze jutro i pojutrze taka wilgotność utrzymałaby się albo zmniejszyła, to musielibyśmy zwracać większą uwagę na las - powiedział Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku znajduje się 13 punktów pomiarowych, które mierzą m.in. wilgotność ściółki leśnej. Od 1 kwietnia do 31 października dwa razy dziennie tworzona jest mapa zagrożenia pożarowego. Na tej podstawie podejmowane są odpowiednie decyzje. Mapa tworzona jest na podstawie pomiarów przeprowadzanych o godz. 9.00 oraz 13.00. W ostatnich dniach odczyt z godzin popołudniowych wskazywał na duże zagrożenie pożarowe. Każdy pomiar rozpoczyna się od pobrania ściółki z wyznaczonego lasu.

Zbieramy próbkę materiału, która jest potrzebna do określenia wilgotności ściółki. W próbce znajdują się tylko igły sosnowe. Następnie zawozimy to do miejsca, w którym znajduje się wago-suszarka, na której przeprowadzane są pomiary – informuje Adrian Kuryś leśniczy, Leśnictwo Zielona.

Szybka reakcja na pożar

Istotne jest, aby szybko zareagować na pożar. Do tego służy system ochrony przeciwpożarowej, który jest w lasach.

Każdy pożar jest szybko lokalizowany. Przy leśniczówce Zielona znajduje się jedna z wież, która jest dostrzegalnią pożarową. Większość z wież dysponuje kamerami. Obraz z nich dociera do tzw. punktu alarmowego. W punkcie pracuje obserwator, który ma podgląd na las. Na podstawie skrzyżowania dwóch kamer jest w stanie określić dokładne miejsce pożaru - przekazuje Jarosław Krawczyk.

Za 90% pożarów w lasach odpowiada człowiek

Pracownicy Lasów Państwowych apelują o rozwagę.

W 90% przypadkach, to człowiek odpowiada za powstawanie pożarów. Przyczynia się do tego nieodpowiedzialność, brak przestrzegania zasad. W połączeniu z warunkami sprzyjającymi pożarom, to stwarzają się doskonałe warunki do pożaru. Pamiętajmy, że w lesie nie używać otwarte ognia, to znaczy nie rozpalać ognisk, grilli w miejscach do tego nieprzeznaczonych - przekazała Paulina Borodziuk z RDLP w Białymstoku.

Od 1 kwietnia na terenie RDLP w Białymstoku wystąpiło 16 pożarów. Łącznie ogień objął ok. 8,5 ha.

Zobacz też:Funkcjonariusze SG spotkali się na uroczystej mszy w białostockiej archikatedrze z okazji 32.rocznicy powstania ich formacji w RP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny