Rolnik kupił nasiona, ale nic z nich nie wyrosło. Zamiast...

  Rolnik kupił nasiona, ale nic z nich nie wyrosło. Zamiast pszenicy ma czarne pole

  Barbara Kociakowska

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Tak wygląda pole Tadeusza Gawrysia po wysianiu zakupionych nasion pszenicy

  Tak wygląda pole Tadeusza Gawrysia po wysianiu zakupionych nasion pszenicy ©T. Gawryś

  Kupiłem 1,5 tony pszenicy ozimej – opowiada Tadeusz Gawryś z Kalnicy w gminie Brańsk. – Niestety pole, na którym ją wysiałem jest czarne, zboża w ogóle nie widać.
  Tak wygląda pole Tadeusza Gawrysia po wysianiu zakupionych nasion pszenicy

  Tak wygląda pole Tadeusza Gawrysia po wysianiu zakupionych nasion pszenicy ©T. Gawryś

  Rolnik nasiona kupił w firmie Elmar-Pro w Chodeczku koło Ciechanowca. Zapłacił za nie około 2,8 tys. złotych, a do tego poniósł koszty przygotowania pola do zasiewu. Zwrócił się do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Białymstoku o zbadanie materiału, który wysiał na swoim polu. Okazało się, że próba kiełkowania wynosi 70 proc. Oznacza to, że na 100 ziaren wzeszło 70 (zgodnie z informacją na etykiecie powinno być 85 proc.). Tymczasem próba przeprowadzona przez rolnika pokazuje zupełnie co innego. Na 25 ziaren wysianych w doniczce, wzeszły tylko 3.

  – Gdyby rzeczywiście wzeszło 70 procent wysianych nasion, to niczego bym się od tej firmy nie domagał – opowiada rolnik ze wsi Kalnica. – Ale u mnie nie wzeszło prawie nic, mam czarne pole.

  Skąd takie rozbieżności? Andrzej Zaman, dyrektor białostockiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa tłumaczy, że na polu panują inne warunki niż w laboratorium. Zdolność kiełkowania ziaren wysianych na polu jest obniżona o 10-15 proc. Podkreśla, że ziarno było badane w certyfikowanym laboratorium, a próby są anonimowe.

  Panu Tadeuszowi trudno jest jednak uwierzyć, że różnice mogą być aż tak duże. Zwłaszcza, że w firmie Elmar-Pro kupił 5 ton nasion zbóż, a pozostałe gatunki – jęczmień i pszenżyto poschodziły normalnie, tylko pszenica nie. A wszystkie gatunki były wysiewane w podobnym terminie i na położonych niedaleko siebie działkach. Jęczmień i pszenżyto są piękne, zielone. A pszenicy, którą obsiał ponad 6 ha w ogóle nie widać. Rolnik przypuszcza, że dlatego, iż była zaprawiana w maju 2016 r., informacja taka umieszczona jest na etykiecie.

  Mirosław Cieślak, prezes firmy Elmar-Pro tłumaczy, że choć ziarno było zaprawiane w 2016 r., to próba kiełkowania była robiona przez PIORiNw tym roku, wyniosła 85 proc.

  – Rolnikowi zaproponowaliśmy inną odmianę pszenicy, ale on powiedział, że już nie potrzebuje nasion i jej nie chciał, nie wiem o co mu chodzi – podsumowuje Mirosław Cieślak.

  Rolnik potwierdza, że otrzymał taką propozycję od firmy Elmar-Pro.

  Tyle że było to 2 tygodnie temu, a więc za późno, by siać zboże – mówi Tadeusz Gawryś. – Do siewu wykorzystałem pszenicę ze swoich zbiorów. Miałem wziąć od nich zaprawione nasiona i trzymać je u siebie przez rok, żeby później znowu nie wykiełkowały?

  Dodaje, że chce otrzymać zwrot pieniędzy za nasiona oraz poniesione nakłady na przygotowanie pola pod wysiew zboża.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo