Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Replika grodziska średniowiecznego powstaje niedaleko Białegostoku. Jest już prawie gotowa

Ewa Bochenko
Ewa Bochenko
Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna
Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna Ewa Bochenko
Park kulturowy w Milewszczyźnie pod Korycinem rozrasta się w oczach. Gotowa jest replika średniowiecznego grodziska, trwają prace wykończeniowe. Powstaje też chata, w której znajdzie się prawdziwy, kaflowy piec, postawiony przez zduna. Wszystko już teraz robi wrażenie

Replika średniowiecznego grodziska jest wzniesiona i robi duże wrażenie. Obiekt zbudowany jest z drewnianych, ciosanych pali. Ich spoiwem była glina i słoma, jak kiedyś. Oczywiście elementy mechaniczne też się pojawiły, ale są niewidoczne. Wszystko po to, by jak najwierniej odtworzyć historię. To część projektu rozbudowy kompleksu Parku Kulturowego Korycin - Milewszczyzna.

To miejsce nosi ślady historii sprzed wieku

Wciąż trwają tam prace, ale uwijająca się jak mrówki ekipa "Mój dom z drzewa Tomasz Waszkiewicz", pozwoliła nam zajrzeć na plac budowy i uchylić rąbka tego, co już niedługo będzie cieszyć turystów. Niedługo, bo finał prac zapowiadany jest na grudzień tego roku.

- Ta inwestycja jest dla nas ogromnym wyzwaniem. Bardzo się cieszymy, że możemy przy niej pracować- mówi kierownik budowy oprowadzając po grodzisku.

W jego skład wchodzi:

  • wieża wartownicza,
  • wieża widokowa,
  • dwie chaty jednoizbowe z wyposażeniem,
  • palenisko na ognisko,
  • studnia z żurawiem,
  • trzy kładki piesze,
  • palisada.

Wszystko otoczone jest fosą, którą zasila rzeka Kumiałka.

Dom Dziedzictwa

Po drugiej stronie szosy powstaje w pełni wyposażony Dom Dziedzictwa, w którym będą pomieszczenia warsztatowo-szkoleniowe oraz sala wystawowa do prezentacji zbiorów. W środku pojawi się prawdziwy piec kaflowy, jak z domu babci, który zostanie postawiony przez zduna. Chata będzie pokryta trzciną taką, jak inne budowle w Parku Kulturowym Korycin - Milewszczyzna. To jedyne takie miejsce w regionie. Pierwsza część kompleksu otwarta jest dla turystów od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Centralną jego częścią do tej pory był wiatrak, umiejscowiony na wzgórzu. Oryginalny, wpisany do rejestru zabytków, został przez gminę zakupiony od prywatnego właściciela z Jatwiezi, w gminie Suchowola. Stamtąd przewieziono go pod Korycin wiosną 2018 roku. Kawałek po kawałku. Co ciekawe, napędzany jedynie wiatrem, działa do dziś. Jest niezwykły, ponieważ wszystkie elementy jego wyposażenia świetnie się zachowały i są teraz częścią ekspozycji i atrakcją turystyczną. Ale nie tylko on. Odbywają się tam rozmaite imprezy, w tym rekonstrukcję bitew i warsztaty. Znajduje się też tam pracownia tkaniny dwuosnowowej.

Na grodzisku organizowane są potańcówki

Tymczasem replika grodziska jest już oświetlona i choć na plac budowy jest zakaz wstępu, z pewnością jego widok umili wieczorny spacer.

od 7 lat
Wideo

Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami 2024 - przygotowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Replika grodziska średniowiecznego powstaje niedaleko Białegostoku. Jest już prawie gotowa - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny