MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta socjalna zamiast renty uczniowskiej. To możliwe, ale trzeba wystąpić do ZUS z wnioskiem

Opr. Andrzej Matys
freepik.pl
Osoby, które mają przyznaną rentę uczniowską, teraz (od 16 połowy grudnia ub.r.) mogą zamienić ją na rentę socjalną. W związku z tym trzeba wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z takim wnioskiem. Renty nie zostaną zamienione z automatu. Skorzystają na tym świadczeniobiorcy pobierający rentę szkolną uprawnieni jednocześnie do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Po zamianie mogą mieć prawo do obydwu świadczeń.

- Wniosek o zamianę renty uczniowskiej na socjalną można złożyć niezależnie od tego, czy jest to świadczenie przyznane na stałe, czy okresowe. Zamiana świadczeń przysługuje od miesiąca wpływu wniosku do ZUS, co oznacza, że jeśli ktoś złożył wniosek w grudniu zeszłego roku, otrzyma rentę socjalną od 16 grudnia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również:

Jak dodaje, jeśli osoba pobierająca aktualnie rentę z tytułu niezdolności do pracy dla uczniów i studentów zechce zamienić to świadczenie, musi wiedzieć, że z ustaniem prawa do renty uczniowskiej ZUS przestanie wypłacać dodatek pielęgnacyjny, należny osobie posiadającej orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. W takiej sytuacji trzeba wystąpić o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego do urzędu gminy lub miasta według swojego miejsca zamieszkania.

Zamiana renty uczniowskiej na socjalną jest korzystna dla osób uprawnionych jednocześnie do renty rodzinnej. W przypadku, złożenia wniosku o zamianę świadczeń Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu rozpatrzy prawo do renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną, w kwocie nieprzekraczającej 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Czytaj również:

- Gdy łączna wysokość tych świadczeń przekroczy 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżona zostanie renta socjalna. Jednak jej wysokość nie może być niższa niż 10 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. A gdy taka osoba posiadająca prawo do renty socjalnej i rodzinnej ma ustaloną całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji, ZUS wypłaci jej również dodatek pielęgnacyjny – tłumaczy rzecznik Krupicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny