Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dawców szpiku nie zabraknie

(luk)
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dawców szpiku nie zabraknie
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dawców szpiku nie zabraknie sxc.hu
Chociaż Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku dostało w tym roku mniej środków na badania potencjalnych dawców szpiku, nie przestanie ich rejestrować.

Każdego, kto chce się zarejestrować w banku potencjalnych dawców szpiku, przyjmiemy z otwartymi ramionami - zapewnia prof. Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku. - Nawet gdy wyczerpiemy już pieniądze, jakie przyznano nam w tym roku na badania. Będziemy się wtedy starać o kolejne dofinansowania, a nawet pokryjemy te koszty sami. Cel jest bowiem szczytny, nie można ryzykować, że dawców zabraknie.

Ministerstwo Zdrowia przyznało centrum w tym roku fundusze na przebadanie 1500 potencjalnych dawców - 450 tys. zł. Za te pieniądze RCKiK bada próbki krwi pobrane od osób, które godzą się na bycie w przyszłości dawcą szpiku. Jedno badanie to koszt około 300 zł.

- Nasze wstępne badanie wystarczy, aby wytypować potencjalnego dawcę - mówi prof. Piotr Radziwon. - Jeśli określona jest zgodność, dalsze badania, potrzebne do zakwalifikowania do oddania szpiku, przeprowadzają już inne, wyspecjalizowane ośrodki.

RCKiK potencjalnych dawców pozyskuje od dwóch lat. Zarejestrowało się tu już prawie 5 tys. osób.

- Trzy osoby z naszego banku zostały już rzeczywistymi dawcami szpiku, czwarta jest w trakcie badań zgodności, niewykluczone, że też będzie mogła oddać szpik i uratować komuś życie - mówi dyrektor. - Cieszymy się, że chętnych do rejestrowania się w naszej bazie nie brakuje.

Gdyby były pieniądze, RCKiK mogłoby w ciągu roku zarejestrować nawet ok. 4,5 tys. potencjalnych dawców. Właśnie po to, aby ich nie zabrakło, w tym tygodniu na białostockich uczelniach wyższych i w szkołach średnich trwa akcja szpikowa.

Dzisiaj i jutro potencjalni dawcy szpiku będą mogli zarejestrować się na Politechnice Białostockiej (w godz. 8-13.30), w czwartek ekipy RCKiK odwiedzą VII i III LO (w godz. 8-13.30).

- Chcemy zdobyć jak największą liczbę potencjalnych dawców - mówi dyrektor Radziwon.

Dlatego każdy, kto chce zostać dawcą, może zgłaszać się do siedziby RCKiK lub któregoś z jego oddziałów w terenie, można też korzystać z akcji wyjazdowych. Często próbkę do badań pobiera się podczas akcji pozyskiwania krwi.

Zarejestrować się może każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 50. rokiem życia. Najpierw trzeba wypełnić deklarację oraz kwestionariusz, w celu przystąpienia do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Potem pobierana jest próbka krwi na wstępne badanie, którego wyniki pozwalają na wpisanie kandydata do rejestru. Do pobrania próbki krwi na badania antygenów zgodności tkankowej HLA, można przystąpić po posiłku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny