Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RDOŚ: Nowe tablice w rezerwacie przy trasie Hajnówka - Białowieża pomogą turystom

Julita Januszkiewicz
Wzdłuż drogi w rezerwacie Władysława Szafera leżą kłody martwego drewna. Mieszkańcy oraz turyści dopytywali się po co ono tam leży. Dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku postawiła tablice. Informują one o znaczeniu przyrodniczymi takiego drewna.
Wzdłuż drogi w rezerwacie Władysława Szafera leżą kłody martwego drewna. Mieszkańcy oraz turyści dopytywali się po co ono tam leży. Dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku postawiła tablice. Informują one o znaczeniu przyrodniczymi takiego drewna. RDOŚ w Białymstoku
Zawierają one informacje o znaczeniu martwego drewna w ekosystemach leśnych, a także o walorach edukacyjnych rezerwatu. Zaprojektowała je Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Ustawiono je w związku z dużym zainteresowaniem oraz licznymi pytaniami turystów o walory edukacyjne rezerwatu Szafera. Ponadto wzdłuż drogi prowadzącej z Hajnówki do Białowieży leżą kłody martwego drewna. Jednak niektórzy mieszkańcy oraz turyści dziwili się temu. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, że drewna nie można się pozbywać, bowiem jest ono potrzebne - tłumaczy Małgorzata Wnuk, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Dlatego w grudniu 2011 roku pojawiły się przy szosie specjalne tablice. Zawierają one informacje o znaczenia martwego drewna jako siedliska wielu chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, a także o atutach przyrodniczych takiego drewna.
Dzięki tablicom można się także dowiedzieć, jakie gatunki ptaków, porostów i owadów są blisko związane z martwym drewnem. - Za pośrednictwem tablic wyjaśniamy, że drzewa zagrażające upadkiem na drogę są ścinane i pozostawione w rezerwacie. W ten sposób dają miejsce do życia i pomagają leśnemu ekosystemowi - dodaje Małgorzata Wnuk.

W sumie w rezerwacie Szafera znajdują się trzy tablice edukacyjne. Dodatkowo, oprócz nich, pojawiło się jeszcze kilkadziesiąt mniejszych tablic informacyjnych z napisem "Rezerwat przyrody". Zawierają one przydatne dla turystów wiadomości o strefie ochrony zwierząt objętych ochroną gatunkową oraz strefie ochrony ostoi oraz stanowisk grzybów objętych ochroną gatunkową.

Wykonanie i montaż wszystkich tablic kosztowały blisko siedem tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Rezerwat krajobrazowy Szafera

Jest to rezerwat leśny. Jego powierzchnia wynosi 1356,91 ha. Jego zadaniem jest ochrona naturalnego krajobrazu Puszczy Białowieskiej wzdłuż szosy Hajnówka - Białowieża.

Rezerwat obejmuje pas lasu długości prawie 17 km i szerokości od 700 do 1000 m. Położony jest na terenie gmin Hajnówka i Białowieża.

Daje dobry przegląd składu gatunkowego i struktury głównych typów zbiorowisk leśnych. W granicach rezerwatu znalazły się m.in. zbiorowiska, które nie występują w Białowieskim Parku Narodowym, jak: ciepłolubne dąbrowy, pewne formy borów mieszanych oraz grądy z gatunkami ciepłolubnymi i licznymi rzadkimi elementami flory.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny