Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking miast, w których jeździ się najsprawniej. Jaka jest średnia prędkość w Białystoku? (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Korki to prawdopodobnie jedno z najbardziej znienawidzonych przez kierowców zjawisk. Nie tylko powodują spóźnienia, ale też sprawiają, że kierowca stojąc w kolumnie pojazdów po prostu traci czas. W których miasta jeździ się najsprawniej i jak wypada w nim Białystok?

Mniejsze zatory na drogach pozwalają na szybszą jazdę ulicami, dlatego, aby zmierzyć średnie prędkości, autorzy raportu (portal Oponeo) skorzystali z danych partnera akcji – aplikacji Yanosik. Pod uwagę wzięto szybkość przejazdu w dni robocze w godz. od 7 do 21, zarówno w centrach miast, jak i na ich obrzeżach.

Miasta od 180 do 300 tys. mieszkańców, w centrach których samochody poruszają się najszybciej:

W tym roku nastąpiła duża zmiana w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Zwyciężyła Warszawa zdobywając komplet 9 pkt. W stolicy jeździ się najsprawniej i w ścisłym centrum (34 km/h), i na obrzeżach (45 km/h). Drugi jest (wygrał rok temu) Lublin (34 km/h w centrum i 44 km/h), a trzeci Poznań (28 km/h i 44 km/h).

Kategorię miast do 300 tys. wygrały Katowice, gdzie kierowcy przemieszczali się ze średnią prędkością 34 km/h w centrum i 46 km/h na obrzeżach. Drugie miejsce zajęła Częstochowa, a zaraz za nią, na trzeciej pozycji uplasowały się ex aequo Gliwice i Białystok.

Czytaj również: Ranking miast przyjaznych kierowcom przygotowany przez Oponeo.pl. Jak wypadł Białystok?

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - liczące od 180 do 300 tys. mieszkańców - to Kielce (25 km/h w centrum, 43 km/h w granicach administracyjnych) i Gdynia (29 km/h i 41 km/h).

– Rok 2020 był wyjątkowy. Na pierwszym miejscu pod względem poruszania uplasowała się Warszawa. Jest to bardzo dobry wynik i oznacza, że stolica podczas pandemii była jednym z płynniejszych miast pod względem ruchu. Czy to wynik pandemii i masowej pracy zdalnej, czy dogodnych rozwiązań? Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć w następnym rankingu – mówi Julia Langa, dyrektor marketingu Yanosik.pl.

Warto zauważyć, że badanie bierze pod lupę dwa aspekty. Pomiar średniej prędkości przejazdu w centrach świadczy o tym, jak duże są tam korki, natomiast szybkość przemieszczania się na obrzeżach pokazuje, czy ruch w danej miejscowości jest dobrze zorganizowany, czy wymaga jeszcze pewnych poprawek, które mogłyby ułatwić życie kierowcom.
Źródło: Raport Oponeo.pl i Yanosik.pl

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny