Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak szyjki macicy. Jakie są szanse polskich dziewczynek na ochronę przed rakiem szyjki macicy w porównaniu z rówieśniczkami w Europie?

(KAMI)
Już 14 europejskich krajów zdecydowało się na wprowadzenie programów zapobiegających rakowi szyjki macicy i powszechne szczepienie dziewczynek. Kolejne kraje rozważają taką możliwość w najbliższych latach.
Już 14 europejskich krajów zdecydowało się na wprowadzenie programów zapobiegających rakowi szyjki macicy i powszechne szczepienie dziewczynek. Kolejne kraje rozważają taką możliwość w najbliższych latach. Fot. Archiwum
Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba gmin finansujących szczepienia przeciwko wirusom HPV.

W 2008 roku 9 polskich miast i gmin zdecydowało się na bezpłatne szczepienie 11-12- letnich dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, który odpowiada
za ok. 70% przypadków raka szyjki macicy. Są wśród nich: Jastrzębie Zdrój, Poznań, Święta Katarzyna, Radomsko, Gdynia, Polanica Zdrój, Kobierzyce, Szczytna i Stryków. W Europie już 14 krajów wprowadziło powszechne szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

W Polsce akcja przybiera różne formy, ze względu na środki finansowe, jakimi dysponuje gmina lub fundator. Kilka gmin już zaangażowało się w finansowanie szczepień, by chronić dziewczęta przed rakiem szyjki macicy. Szczepieniu poddawane są wszystkie dziewczynki z kilku roczników lub też określona ilość nastolatek, które pierwsze zgłoszą się na szczepienie. Czasem środków samorządowych wystarcza tylko na szczepienie wybranej grupy dziewcząt, tak jak w Poznaniu, gdzie finansowane są szczepienia tylko dla dziewcząt z domów dziecka. W Jastrzębiu Zdroju Fundacja Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej pokrywa około 90 proc. kosztu szczepienia, którym objęte są dziewczynki w wieku 12-19 lat. W ubiegłym roku gmina Święta Katarzyna pokryła koszty związane ze szczepieniem wszystkich mieszkanek urodzonych w 1994 roku.

- Choć coraz więcej lokalnych samorządów rozważa możliwość inwestycji w zdrowie młodych mieszkanek, niestety nadal w Polsce takich inicjatyw jest niewiele. Pozostaje szczepienie z kieszeni prywatnej - mówi prof. Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

W Polsce szczepienia przeciw HPV trafiły na razie do kalendarza szczepień zalecanych. Na tę informację czekało wiele samorządów, które chcą dołączyć
do rosnącego grona miast i gmin, które już aktywnie stosują tę formę profilaktyki raka szyjki macicy. Są wśród nich duże ośrodki - takie jak Gdynia, Poznań czy Lublin, ale także wiele innych - w tym Grodzisk Wielkopolski. W dwóch miastach rolę organizatorów akcji profilaktycznych wzięły na siebie fundacje. W Łodzi Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka", zaś w Jastrzębiu-Zdroju Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Już 14 europejskich krajów zdecydowało się na wprowadzenie programów zapobiegających rakowi szyjki macicy i powszechne szczepienie dziewczynek. Kolejne kraje rozważają taką możliwość w najbliższych latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny