Puchar jedzie na Litwę

Marcin Popko [email protected]
W efektownej akcji gracz Mispolu Żubrów Marcin Krajewski (z piłką)
W efektownej akcji gracz Mispolu Żubrów Marcin Krajewski (z piłką) fot. Wojciech Wojtkielewicz
W międzynarodowym turnieju o puchar Żubrów Białystok zwyciężył zespół z litewskiego Mariampola.

Beniaminek Iligi Mispol Żubry wygrał dwa spotkania i był tuż za triumfatorami. Zadecydował o tym wynik bezpośredniej konfrontacji.

Ten turniej pokazał, nad czym musimy jeszcze popracować. Mamy dwa tygodnie do startu ligi i do tego czasu chciałbym mieć pewność, że każdy z zawodników po wejściu na parkiet wniesie coś do gry zespołu. - ocenia Marek Kubiak, trener podlaskich koszykarzy.

Żubry w pierwszym meczu turnieju z łatwością poradziły sobie z białoruskim Grodnem 93, wygrywając 92:60. Dobrze w białostockim zespole zaprezentowali się nowi zawodnicy: Andrzej Misiewicz oraz Jędrzej Jankowiak.

W spotkaniu inaugurującym turniej BT Wózki Pruszków wygrały z Suduvą Mariampol 76:72. Późniejsi triumfatorzy zagrali słabo, a w kluczowych momentach zabrakło im trochę szczęścia.

Nerwowy trener Litwinów

W kolejnym meczu gospodarze turnieju zmierzyli się z Litwinami. W szóstej minucie gry, przy stanie 12:12, doszło na parkiecie do niecodziennej sytuacji. Trener gości Linas Salkus, zdenerwowany decyzjami sędziów, wtargnął na plac gry i zaczął kłótnię z jednym z nich. Zaskoczony tym faktem arbiter najpierw odgwizdał przewinienie techniczne, a następnie odesłał bojowo nastawionego Litwina do szatni.

- Pomylili się, a mnie wyganiają. Nie będziemy grać w tak sędziowanym turnieju - krzyczał wzburzony Salkus.

Szkoleniowiec Suduvy zabronił swoim koszykarzom wychodzenia na parkiet i chciał aby mecz został przerwany. Ze względu na towarzyski charakter turnieju, po kwadransie negocjacji spotkanie zostało wznowione, a Salkus musiał dyrygować poczynaniami swojego zespołu z trybun.

Pierwsza kwarta zakończyła się jednopunktowym prowadzeniem gości. Potem dużo lepiej na parkiecie prezentowali się Litwini. Tuż przed przerwą rzutem za trzy popisał się Virginijus Sirvydis i wyprowadził swój zespół na 13-punktowe prowadzenie.
Do końca meczu białostoczanie próbowali odrobić straty. Jednak nie mogli nic poradzić na dobrze zorganizowaną grę rywala.

Niespodzianką zakończyło się spotkanie pomiędzy Wózkami Pruszków a Grodno 93. Jedenastokrotny mistrz Białorusi, po wysokiej porażce z Żubrami, podniósł się i po zaciętej konfrontacji pokonał polskiego pierwszoligowca 78:74.

- Słabo zagraliśmy w pierwszej połowie i przez to Białorusini w pewnym momencie mieli już 18 punktów przewagi. Potem udało się odrobić straty, ale końcówka też należała do rywali. Przyjechaliśmy do Białegostoku bez czterech podstawowych graczy, dlatego jest nam tak trudno o dobry rezultat. Bardzo dobrze, że możemy się sprawdzać na tle tak silnych przeciwników - ocenia dobrze znany w stolicy Podlasia Dominik Czubek, kapitan pierwszoligowców.

Udany rewanż

Do meczu z Pruszkowem koszykarze Żubrów podeszli podwójnie zmobilizowani. Po wyrównanej pierwszej połowie gospodarze objęli prowadzenie dopiero w trzeciej kwarcie. Duża w tym zasługa najbardziej doświadczonych: Tomasza Kujawy oraz Marcina Monacha. Podlasianie zrewanżowali się rywalom za porażkę sprzed tygodnia, kiedy oba zespoły zmierzyły się podczas zawodów w Tarnobrzegu.
W czwartek Żubry wyjeżdżają na Litwę, by wziąć udział w kolejnym turnieju.

Wyniki

Mispol Żubry Białystok - Grodno 93 92:60 (19:15, 29:21, 30:10, 14:14). Najwięcej punktów dla Żubrów: Kujawa - 17.

Mispol Żubry - Suduva Mariampol 85:93 (24:25, 15:27, 28:26, 18:15). Najwięcej punktów dla Żubrów: Misiewicz - 13.

Mispol Żubry - BT Wózki Pruszków 87:79 (14:20, 22:22, 21:13, 30:24). Najwięcej punktów dla Żubrów: Kujawa - 19.

Grodno 93 - Suduva 67:71, Grodno 93 - Wózki 78:74, Wózki - Suduva 76:72.