Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłe mamy powinny unikać stresu. Sprawdź, jak to zrobić

(kami)
Ciąża to nie tylko chwile szczęścia - dla wielu przyszłych rodziców to niezwykle trudny okres życia.
Ciąża to nie tylko chwile szczęścia - dla wielu przyszłych rodziców to niezwykle trudny okres życia. Fot. sxc.hu
By walczyć ze stresem należy wyeliminować jego źródła. Nie zawsze jest to możliwe, jednak poczucie oparcia i miłości ze strony bliskich osób, nawet jeśli kontakt z nimi jest wirtualny, ma potwierdzone naukowo - korzystne działanie na psychikę kobiety oczekującej dziecka.

Ciąża to jednak nie tylko chwile szczęścia - dla wielu przyszłych rodziców to niezwykle trudny okres życia. Zwłaszcza jeżeli mają do czynienia z zagrożona ciążą, która wymaga od kobiety leżenia w łóżku. Statystyki wskazują, że aż 20% kobiet spodziewających się dziecka otrzymuje zalecenie krótszego lub dłuższego pozostania w łóżku. Większość z nich przynajmniej część czasu spędza w szpitalu, często odległym od miejsca zamieszkania, bywa że trwa kilka tygodni a nawet miesięcy.

Często internet jest wtedy jedynym sposobem na kontakt z bliskimi. Dzięki akcji Orange "Podziel się radością" nawet matki, które nie posiadają własnego laptopa z dostępem do internetu, mogą bez ograniczeń korzystać z sieci. Co więcej, laptopy Dell Inspirion 1525 i Dell XPS M1330 są wyposażone w kamerki internetowe, umożliwiające wideorozmowę z partnerem czy z dzieckiem, które bardzo tęskni za mamą. Dla wielu matek duże znaczenie ma również dostęp do forów internetowych, ponieważ kontaktują się na nich z kobietami, które były lub są w podobnej sytuacji.

Wyeliminować stres

Lekarze ginekolodzy i psychologowie są zgodni, że stanem, którego przyszłe mamy powinny zdecydowanie unikać, jest stres. Stres i związane z nim stany lękowe matki podczas ciąży mają niekorzystny wpływ na rozwój i inteligencję dziecka. Podłożem problemów bywają najczęściej: przeciążenie psychiczne, napady lękowe, stany histeryczne, reakcje depresyjne czy konflikty rodzinne. Mogą one doprowadzić do długotrwałego skurczu naczyń krwionośnych w macicy oraz do nadmiernego wydzielania adrenaliny, która dostaje się do krwi matki, a następnie przez łożysko do płodu.

- Kobieta w okresie okołoporodowym bardzo potrzebuje wsparcia bliskich osób. Jeżeli go nie dostaje, mogą pojawić się trudności emocjonalne, które mogą przełożyć się na jej kontakty z dzieckiem. Kobieta otoczona miłością i opieką przekazuje te same emocje swojemu dziecku. Jeżeli zaś czuje się samotna, odcięta od świata, gorzej radzi sobie z opieką nad niemowlakiem, trudniej jej zaadaptować się w nowej sytuacji - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Samotne na porodówce

Z danych GUS wynika, że co piąte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim. W naszym społeczeństwie systematycznie przybywa tego typu rodzin. W roku 1970 stanowiły one 12,7 % ogółu rodzin, w 1978 - 13,4 %, w 1988 - 15,4 % a podczas spisu powszechnego w 1995 roku stanowiły one już 18 %

Nieślubnych dzieci jest teraz pięć razy więcej niż jeszcze 30 lat temu. W wielu wypadkach to świadomy wybór młodych ludzi pozostających w nieformalnych związkach. Nie należy jednak zapominać o samotnych matkach. To one - nie ojcowie - w 90% tworzą tzw. rodziny niepełne. Często poddane są społecznemu ostracyzmowi, rodzą bez partnera a nierzadko nawet bez wsparcia ze strony rodziny.

Także z myślą o tych kobietach powstały stanowiska z mobilnym internetem Orange, umożliwiające kontakt z psychologami na forach wsparcia czy napisanie e-maila do najbliższej przyjaciółki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny