Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszła mama na urlopie

Redakcja
Dr n. med. Krzysztof Arciszewski, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Arciszewscy:
Dr n. med. Krzysztof Arciszewski, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Arciszewscy:
Na wakacje zabierz ze sobą kartę ciąży i lekarstwa - radzi dr n. med. Krzysztof Arciszewski, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Arciszewscy.

Co należy zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd?

Dr n. med. Krzysztof Arciszewski, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Arciszewscy: - Przygotowując się do wyjazdu, przyszła mama powinna koniecznie zabrać ze sobą kartę ciąży wraz z ostatnimi wynikami badań krwi i USG oraz dokument potwierdzający grupę krwi. Jeśli w czasie podróży zajdzie konieczność wezwania pomocy medycznej, należy od razu pokazać je lekarzowi. Planując wyjazd w Polskę, warto na wszelki wypadek zabrać ze sobą dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, np. ZUS RMUA, który może się przydać w przypadku awarii systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Z kolei przed wyjazdem za granicę należy zgłosić się do NFZ z prośbą o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Dodatkowo trzeba pamiętać o spakowaniu niezbędnych leków. W apteczce powinny znaleźć się środki rozkurczowe (np. no-spa, czy scopolan), łagodzące dolegliwości bólowe związane z pieczeniem przełyku oraz inne leki i suplementy zalecone przez lekarza prowadzącego, np. kwas foliowy, witaminy.

Jak spędzać czas na wakacjach, aby nie zaszkodzić dziecku?

- W okresie letnim wiele kobiet spędza dużo czasu na opalaniu, które w czasie ciąży nie jest wskazane. Przyszła mama nie musi całkowicie rezygnować z przebywania na słońcu, jednak powinna robić to w ramach rozsądku.

Promienie słoneczne w odpowiedniej dawce mają pozytywny wpływ na organizm matki i dziecka. Powodują wytwarzanie serotoniny - hormonu szczęścia oraz witaminy D, która jest potrzebna do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego w słoneczne dni kobiety ciężarne powinny wybierać spacery, zamiast opalania. Przy bezchmurnym niebie i wysokiej temperaturze, nie należy przebywać w pełnym słońcu dłużej niż pół godziny.

Wskazane jest również unikanie ekspozycji na słońce w godzinach południowych, kiedy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Należy pamiętać, że w czasie ciąży skóra kobiety jest bardziej wrażliwa na działanie promieni UV, ponieważ jej organizm produkuje znacznie więcej estrogenów i progesteronu.

Aby nie dopuścić do powstania przebarwień, należy stosować kremy z wysokim filtrem, najlepiej powyżej SPF 30. Gorące letnie dni powodują znaczną utratę wody z organizmu, co może doprowadzić do groźnego dla kobiety ciężarnej odwodnienia. Dlatego przyszła mama powinna pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów, najlepiej przez częste popijanie wody mineralnej. W upalne dni i podczas intensywnego wysiłku należy pić jej więcej - przynajmniej ok. 2 l dziennie. Przyszłe mamy mogą spędzać wakacje aktywnie, jednak powinny unikać przemęczania się lub dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów, np. noszenia bagażu.

Najkorzystniejszą aktywnością, z jakiej może korzystać ciężarna, jest pływanie, które odciąża kręgosłup i stawy kolanowe, jest ukojeniem dla obolałych i niejednokrotnie obrzękniętych nóg, a jednocześnie schładza organizm w gorące dni. Przede wszystkim nie należy się przeforsowywać. W chwili, gdy kobieta odczuje znaczne zmęczenie, czy ból, powinna udać się na odpoczynek.

Wybierając się na wakacje poza miasto, należy zabrać ze sobą odpowiednią odzież i środki, które ochronią przyszłą mamę przed ukąszeniami komarów i kleszczy. Niektóre kleszcze są nosicielami groźnych dla człowieka chorób. Kupując preparat, należy sprawdzić na opakowaniu, czy może być stosowany w czasie ciąży. Lepiej jest stosować środki do wsmarowania w skórę, a unikać preparatów w sprayu, które w czasie rozpylania mimowolnie wdychamy.

Kto powinien zrezygnować z wyjazdów?

-Każda kobieta ciężarna powinna wcześniej skonsultować plany podróży z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu. Kobiety, które w czasie ciąży odczuwają silne bóle brzucha, mają skróconą szyjkę macicy, czy są zagrożone przedwczesnym porodem, powinny zrezygnować z jakichkolwiek wyjazdów, aby nie zwiększyć ryzyka poronienia.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny