Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysław Stolarski, białostoczanin studiujący na Harvardzie, chce stworzyć model alternatywnej szkoły

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Pochodzący z Białegostoku student Harvardu, rozpoczął projekt naukowy. Przemysław Stolarski chce pomóc tym, którzy chcieliby tworzyć lub zmieniać szkoły.

Białostoczanin Przemysław Stolarski, w październiku zeszłego roku, rozpoczął studia magisterskie na Harvardzie, uczelni uznawanej za najlepszą na świecie.

Studiuje na kierunku Learning Design, Innovation, and Technology. Do tego pracuje też jako trener debatowania i publicznego przemawiania oraz jestem założycielem Think and Speak Academy - firmy oferującej światowej klasy zajęcia online z debatowania dla uczniów i uczennic szkół średnich z 15 różnych krajów świata.

Obecnie białostoczanin, w ramach przedmiotu Building a Democratic School. School Design Workshop, realizuje projekt naukowy.

Osoby uczestniczące w tych zajęciach przygotowują się do stworzenia szkoły lub instytucji edukacyjnej w swojej społeczności. Przedmiot prowadzony jest przez prof. Lindę Nathan, która założyła dwie szkoły, trzy organizacje pozarządowe oraz współuczestniczyła w tworzeniu kilkunastu szkół i organizacji w różnych zakątkach świata (w tym w Polsce). Każdego roku, około 60-70 proc. studentów uczestniczących w tych zajęciach tworzy swoją szkołę w przeciągu dwóch lat od skończenia studiów.

- Choć na ten moment nie planuję faktycznego stworzenia swojej szkoły, chciałbym wykorzystać tę okazję do stworzenia otwartego zasobu, dla tych którzy chcieliby szkoły tworzyć lub zmieniać - w każdy możliwy sposób. Wydaje się, że nie ma na to lepszego momentu. Polskie szkolnictwo zostało dotknięte przez pandemię co wywołało szereg nowych problemów, a uwypukliło jeszcze więcej. Liczba nauczycieli i nauczycielek uciekających z zawodu jest gigantyczna. Wiele grup w social media aż kipi od pytań o alternatywne szkoły, sposoby przejścia na edukację domową albo o możliwości walki z różnego rodzaju wadami w istniejących szkołach - mówi Stolarski. - Nie mam żadnych wątpliwości, że polski system szkolnictwa nie tylko nie działa, ale jest bardzo często szkodliwy. Problem jest jednak taki, że alternatywy i rozwiązania nie istnieją bądź są niedostępne dla wielu. Co więcej, brakuje również poważnej dyskusji dotyczącej tego jak to zmienić.

W najbliższych miesiącach Przemysław chce przeprowadzić szereg indywidualnych i grupowych rozmów, które pozwolą mu konsultować różne aspekty tworzenia projektu szkoły przyszłości.

Białostoczanin finalnie chciałby stworzyć pilotażowy projekt tego, jak mogłaby wyglądać szkoła, będąca alternatywą dla obecnego systemu.

- Wierzę w metodę małych kroków - nawet jeżeli otwarty zasób, który chciałbym stworzyć będzie “zbyt ambitny” dla przyszłych założycieli szkół to jestem pewien, że będą mogli coś z niego wziąć dla siebie. Choć ramy projektu są dość otwarte i będą się pewnie zmieniać, moim roboczym założeniem jest, że chciałbym zaprojektować szkołę dla uczniów i uczennic, których łączy frustracja obecnym systemem edukacji, którzy aktywnie poszukują alternatyw (np. edukacji domowej), ale jeszcze w pełni satysfakcjonujących alternatyw nie znaleźli.

Aby pomóc studentowi Harvardu w badaniach, należy wypełnić poniższy formularz.

Link TUTAJ.
Białostoczaninowi zależy na rozmowie z jak największą liczbą osób. Szczególnie potrzebuje opinii ze strony młodzieży uczącej się aktualnie w szkołach średnich.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny