Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorstwo tytoniowe opracowało szczepionkę na Sars-CoV-2! Zaczyna testy na ludziach

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
British American Tobacco opracowuje szczepionkę na koronawirusa
British American Tobacco opracowuje szczepionkę na koronawirusa fot. BAT
Firma British American Tobacco zrobiła krok ku wyprodukowaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi z wykorzystaniem roślin tytoniu. Uzyskała zgodę w USA na rozpoczęcie testów na ludziach. Szczepionka ma być produkowana w kilkakrotnie szybszym tempie niż tradycyjne.

Firma stojąca za markami papierosów takimi jak Lucky Strike, Rothmans i Benson & Hedges, powiedziała, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła jej na rozpoczęcie badania klinicznego z dorosłymi ochotnikami.

Pierwsza faza badań klinicznych

Test KBP-COVID-19 zostanie przeprowadzony na łącznie 180 zdrowych, dorosłych ochotnikach, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe: 18-49 lat i 50-70 lat. Każda grupa zostanie następnie podzielona na podgrupy przyjmujące niską i wysoką dawkę (N~45) oraz grupę randomizowaną 2:1, w której ochotnicy otrzymają albo niską dawkę (15 μg szczepionki KBP-COVID-19 + 0,5 mg adiuwantu) lub placebo, albo wysoką dawkę (45 μg szczepionki KBP-COVID-19 + 0,5 mg adiuwantu) lub placebo.

CZYTAJ: Pielęgniarki wchodzą w spory zbiorowe ze szpitalami. Czy sparaliżują szczepienia na COVID-19?

Wyniki badania spodziewane są w połowie 2021 r. Jeśli będą pozytywne, pozwolą na dalsze postępy w ramach drugiej fazy badania, pod warunkiem zatwierdzenia przez organy regulacyjne.

Ekspresowa produkcja

Podczas gdy duże firmy farmaceutyczne już produkują szczepionki, BAT uważa, że ich własne można wyprodukować w ciągu sześciu tygodni. To kilka razy szybciej w porównaniu z konwencjonalnymi metodami. Jak twierdzi firma, jest to spowodowane specjalną technologią, która pozwala na szybkie gromadzenie się elementów szczepionki na roślinach tytoniu.

BAT twierdzi również, że jej szczepionka jest stabilna w temperaturze pokojowej, w przeciwieństwie do szczepionki Pfizer/BioNTech podawanej w Wielkiej Brytanii, która musi być przechowywana i transportowana w temperaturze około -70°C.

Kwarantanna narodowa potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku.Kolejne obostrzenia --------->

Kwarantanna narodowa od 28 grudnia -co to znaczy?. Rząd wpro...

Szczepionka została opracowana przez dział biotechnologii BAT, Kentucky BioProcessing (KBP), który wcześniej pracował nad leczeniem wirusa Ebola, a także opracowuje szczepionkę przeciw grypie sezonowej.

BAT powiedział, że KBP sklonował część sekwencji genetycznej koronawirusa i opracował potencjalny antygen, który jest następnie wszczepiany do roślin tytoniu w celu rozmnażania.

KBP opracowuje i realizuje procesy przekształcania zakładów tytoniowych w "fabryki biomaszynowe", które efektywnie produkują złożone białka. Firma jest w stanie wyhodować, zebrać i przetworzyć aż 3 miliony roślin tytoniu wytwarzających białko w cyklu produkcyjnym trwającym zazwyczaj około sześciu tygodni.

Metoda bezpieczna, ale droga

Jak mówi prof. Joanna Zajkowska, podlaska wojewódzka konsultant do spraw epidemiologii, technologia stosowana przez BAT jest jedną z metod stosowanych już przy produkcji szczepionek. Posługuje się nią np. amerykańska firma Novovax, która wyprzedza BAT w "szczepionkowym wyścigu" - przeprowadziła bowiem testy w I fazie klinicznej.

- To bezpieczna metoda, ale kosztowna. W tej metodzie komórka roślinna produkuje białka powierzchniowe wirusa, bez środka - mówi prof. Zajkowska.

Szczepionki wykorzystujące białko koronawirusa bądź jego fragment do wywołania odpowiedzi immunologicznej składają się dodatkowo z adjuwanta, który stymuluje układ odpornościowy. Oprócz Novovaxu, tę metodę stosują np. chińska Anhiu Zhifei oraz Sanofi, która współpracuje z brytyjskim producentem leków GSK.

***

British American Tobacco to międzynarodowe przedsiębiorstwo tytoniowe z siedzibą w Londynie. Rozpoczęło działalność w 1902 r., a w Polsce obecne jest od 1991 r. Posiada spółkę zależną z siedzibą w Augustowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny