Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Protest medyków w Warszawie. Na manifestacji byli lekarze z Białegostoku.

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Protest środowisk medycznych w Warszawie.
Protest środowisk medycznych w Warszawie. Kacper Dobuszyński/Polska Press
Dziś (8 sierpnia) przed siedzibą ministerstwa zdrowia w Warszawie lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni manifestują przeciwko nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie kar za błędy medyczne. W proteście biorą też udział nieliczni lekarze z województwa podlaskiego.

Manifestacja rozpoczęła się godzinie 12.00. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni przeszli trasą spod ministerstwa zdrowia Krakowskim Przedmieściem pod Sejm.

Hasło przewodnie manifestacji brzmi „Dajcie szansę pacjentom, nie związujcie rąk medykom”. Manifestację organizuje Porozumienie Zawodów Medycznych. Protest oficjalnie popierają Naczelna Izba Lekarska oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, zaś nieoficjalnie – wielu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w całym kraju.

Jak mówi dr Ryszard Kijak, przewodniczący regionu podlaskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w proteście nie wzięła udziału zorganizowana grupa lekarzy z naszego regionu.

- Nie wysyłaliśmy z województw jakiś większych delegacji ze względu na pandemię. W marszu uczestniczą przedstawiciele Zarządu Krajowego OZZL, którzy symbolicznie poparli dziś pewne postulaty.

Do Warszawy wybrali się z kolei dr Małgorzata Chlabicz z Kliniki Kardiologii USK w Białymstoku wraz z mężem dr Marcinem Chlabiczem, urologiem ze Szpitala MSWiA w Białymstoku.

- To indywidualny wyjazd. Przyłączamy się do protestu, ponieważ nie akceptujemy zmian związanych z zaostrzeniem kar dla lekarzy – podkreśla Małgorzata Chlabicz. Poza tym domagamy się zwrócenia większej uwagi na służbę zdrowia, liczymy na poprawę jakości usług i organizacji pracy w służbie zdrowia.

Choć reprezentacja przedstawicieli zawodów medycznych na proteście w Warszawie nie jest duża, jednak wsparcie dla manifestantów jest w środowisku znaczne.

- Nasz związek nie będzie uczestniczył w tej manifestacji, natomiast wspieramy protestujących duchowo i zgadzamy się z ich postulatami – mówi Agnieszka Olchin, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w województwie podlaskim.

Medycy uważają, że zmiana art. 37a kodeksu karnego, wprowadzonego na mocy rządowej Tarczy Antykryzysowej 4.0., będzie miała wpływ na zasady wymierzania przez sądy kar za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat. Dotyczy to m.in. przestępstw, które mogą być popełnianie przez lekarzy w związku z wykonywaniem zawodu.

- Błędy lekarskie zostały zrównane z takimi przestępstwami jak pedofilia czy zabójstwo z premedytacją – mówi dr Ryszard Kijak. Dlatego żądamy wydzielenia czynów związanych ze sferą medyczną z tej grupy przestępstw. Nie powinny się znajdować w jednym paragrafie.

Lekarze domagają się też przyspieszenia wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do minimum 6,8% PKB (liczonego wg prognozy na dany rok), rozwiązania problemu kolejek i braku dostępności świadczeń oraz zajęcia się kryzysem w ochronie zdrowia, który ich zdaniem, szczególnie uwidocznił się podczas epidemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny