Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt ISR pomoże firmom przezwyciężyć kryzys

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Jedną z czterech podlaskich firm zakwalifikowanych do projektu "Instrument Szybkiego Reagowania" Polskiej Agencji Przedsiębiorczości jest białostocka spółka Automatyka Pomiary Sterowanie SA.
Jedną z czterech podlaskich firm zakwalifikowanych do projektu "Instrument Szybkiego Reagowania" Polskiej Agencji Przedsiębiorczości jest białostocka spółka Automatyka Pomiary Sterowanie SA.
Instrument Szybkiego Reagowania to projekt Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, który pozwoli firmom na poprawę sytuacji rynkowej. Zakwalifikowały się do niego cztery podlaskie przedsiębiorstwa.

Projekt Instrumenty Szybkiego Reagowania, realizowany przez PARP wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie do czerwca 2014 roku, ma łącznie objąć 210 firm w Polsce, Został opracowany po to, aby wspierać przedsiębiorców i ich pracowników w łagodzeniu negatywnych skutków przemian zachodzących w gospodarce. Można powiedzieć, że są to działania prewencyjne: wczesna identyfikacja możliwych problemów i możliwie jak najszybsze podjęcie działań interwencyjnych.

W drugim, właśnie zakończonym naborze, na 177 przedsiębiorstw, które były chętne do udziału, zgłosiło się sześć z naszego województwa.
– W czasach szybko zmieniającej się gospodarki, przewidywanie niekorzystnych zjawisk i szybka reakcja to konieczność – wyjaśnia zainteresowanie firmy ofertą PARP Anna Busłowska, asystent zarządu białostockiej spółki Automatyka Pomiary Sterowanie SA. – Zagrożenie kryzysem ekonomicznym, spowolnienie gospodarcze stają się dziś codziennym elementem otoczenia biznesu. Wymaga to od nas jako przedsiębiorców poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań w prowadzeniu działań biznesowych. ISR dzięki odpowiednio wczesnemu udzieleniu wsparcia: kompleksowej i zindywidualizowanej pomocy w postaci sfinansowania kosztów usług szkoleniowych i doradczych, umożliwia podjęcie szybkiej interwencji i prowadzenie działań stabilizujących sytuację zarówno przedsiębiorcy, jak i pracowników.

Jak informuje PARP, zanim każda z 40 zakwalifikowanych firm otrzyma indywidualny plan, zawierający rekomendowane działania o charakterze naprawczym bądź rozwojowym, specjaliści przeprowadzą analizę aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Po akceptacji opracowanych planów, rozpocznie się etap wdrożeń zalecanych w nich działań bezpośrednio w przedsiębiorstwach. Prace nad planami rozwoju zostaną zakończone w III kwartale 2012 r.
W ramach ISR uzyskamy kompleksową analizę sytuacji wyjściowej firmy, bezpośredni dostęp do światowej wiedzy i narzędzi z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem – wylicza spodziewane korzyści Anna Busłowska. – Specjalnie dla nas zostanie opracowany profesjonalny plan rozwoju, prezentujący możliwości szybkiej reakcji na zmiany gospodarcze. Rzecz zakończy wdrożenie w przedsiębiorstwie projektu zarekomendowanego właśnie w tym planie.

Zgodnie z zamierzeniami PARP realizacja zalecanego pakietu pozwoli firmom – uczestnikom ISR – na poprawę ich sytuacji finansowo-ekonomicznej i adaptację do zmieniających się warunków gospodarczych. 

Kolejny nabór firm do projektu ISR jest przewidziany na początek września 2012 r., a rekomendację wsparcia uzyska łącznie 70 firm z całej Polski. Ostatnia, czwarta rekrutacja odbędzie się w kwietniu 2013 roku.

Żeby wziąć udział w tym projekcie przedsiębiorstwo musi spełniać następujące warunki (łącznie):

  • należeć do sektora MŚP lub być dużą firmą mającą siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
  • nie może być tzw. przedsiębiorcą zagrożonym;
  • musi mieć struktury i pracowników w co najmniej dwóch województwach lub nie korzystać z pomocy z funduszy publicznych na te same szkolenia i usługi doradcze.

Firma musi też poddać ocenie PARP swoją sytuację  finansowo-ekonomiczną w latach 2009-2011. O kwalifikacji decyduje uzyskana punktacja.

Opinia
Jerzy Wołkowycki, kierownik Ośrodka Innowacji Naczelnej Organizacji Technicznej w Białymstoku:

Do tej pory gospodarkę napędzały dwa czynniki: Euro 2012 i fundusze europejskie, które już odchodzą do historii. Raporty wskazują, że nadchodzi schłodzenie gospodarki. Pod koniec tego roku PKB spadnie do 2,4 proc. a w 2013 roku do 1,4 proc. Dlatego każda inicjatywa, która pomaga przedsiębiorcy się do tego przygotować, jest ważna i potrzebna. Gdy firma ma Judyt i przygotowaną strategie rozwoju, to bardzo dobrze. W sytuacji zagrożenia z zewnątrz, a takim jest zagrożenie kryzysowe, firma bez planu działa zupełnie inaczej niż ta z planem Jest w niej więcej miejsca na panikę niż przemyślane działania.

W NOT też przygotowujemy się do nowego projektu – bezpłatnego audytu innowacyjności przedsiębiorstw połączonego z diagnozą ich sytuacji i stworzeniem planu rozwoju, dzięki któremu będzie ono mogło zmniejszyć ryzyko wyhamowania rozwoju w sytuacji spowolnienia gospodarczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny