Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od pierwszego dziecka?

Witold Głowacki
fot. michal dyjuk / polska press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Program Rodzina 500 Plus do zmiany. Czy rodziny powinny się czegoś obawiać? Platforma Obywatelska ogłasza, że chce 500 Plus na każde dziecko. Teraz to PiS musi tłumaczyć, że koszty takiego posunięcia mogłyby zrujnować budżet.

Ruszył nabór nowych wniosków Programu 500 Plus. Trzeba się spieszyć. Jeśli nie złożycie wniosku do końca sierpnia, nie dostaniecie pieniędzy w październiku.

ZŁÓŻ WNIOSEK 500 PLUS: JAK NIE STRACIĆ 500 ZŁ NA DZIECKO

PROGRAM 500 PLUS: NOWE WNIOSKI OD 1 SIERPNIA

Politycy Platformy Obywatelskiej mówią dziś więcej i częściej o programie „500 Plus” niż ministrowie rządu Beaty Szydło. W dodatku próbują przelicytować PiS - Platforma chce, by „500 Plus” przysługiwało już na pierwsze dziecko w rodzinie. To z kolei spycha partię rządzącą do defensywy - i to akurat w obszarze, w którym PiS i rząd wydawały się wyjątkowo mocne - w tej chwili to minister pracy Elżbieta Rafalska musi tłumaczyć, że wprowadzenie „500 Plus” na każde dziecko byłoby zbyt kosztowne dla budżetu. A przecież jeszcze chwilę temu o obciążeniu państwowej kasy programem mówili wyłącznie politycy opozycji.

ZOBACZ KONIECZNIE
TAK ZMIENIAJĄ SIĘ ZASADY PRZYZNAWANIA ŚWIADCZENIA 500 PLUS

Taka sytuacja rysuje się od środowego wystąpienia szefa PO Grzegorza Schetyny, który odpowiadał na cztery pytania programowe od PiS. Wśród nich także o „500 Plus”. Właśnie w tym obszarze padły z ust Schetyny dwa konkrety. Po pierwsze, Platforma chce, żeby „500 Plus” przysługiwało na każde dziecko w rodzinie. Obecnie świadczenia można pobierać na drugie i kolejne dzieci, a zatem PO podbija tu stawkę ustanowioną przez PiS. Po drugie, według Platformy świadczenia powinny być pobierane tylko przez pracujących rodziców.

PROGRAM 500 PLUS PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jest już odpowiedź rządu na propozycje PO - udzieliła jej minister pracy Elżbieta Rafalska. Rząd PiS nie zamierza ograniczać prawa do pobierania świadczeń niepracującym. - Są uzasadnione sytuacje, w których ktoś nie znajduje pracy albo zajmuje się dziećmi, bo ma ich pięcioro, czasami dziesięcioro. I co wtedy? Nie damy mu świadczenia? - mówiła Rafalska w radiowej Jedynce.

CZYTAJ TAKŻE: Kto może stracić 500 plus?

Hasło „500 Plus” już na pierwsze dziecko rzucone przez Platformę stawia jednak rząd w sytuacji o tyle kłopotliwej, że teraz to ministrowie Beaty Szydło muszą mówić o ograniczeniach budżetowych. - Finansowanie programu na każde dziecko to dodatkowo 19 mld zł, a gdybyśmy brali pod uwagę, że będzie nam się rodziło więcej dzieci, koszt by wzrósł - mówiła więc Rafalska. - Gdyby rodziło się więcej dzieci i w każdym roku musielibyśmy ponosić skutki finansowe, to koszt tego programu kompleksowo wyniósłby około 45 mld zł - dodała minister pracy. W tym roku koszt finansowania programu ma wynieść około 23 mld zł.

Platforma Obywatelska znalazła „swój sposób” na program 500 Plus stanowiący jak dotąd jeden z najsilniejszych atutów rządu Beaty Szydło i PiS - atutów także w kontekście wyborów parlamentarnych 2019 roku. Składa się on z zaledwie dwóch pomysłów, oba jednak zmuszają PiS do działań obronnych. W tej chwili z punktu widzenia partii Grzegorza Schetyny jeszcze ważniejsze może być jednak to, że Platforma podając swój „plan” na 500 Plus, odsuwa od siebie podnoszony już teraz przez PiS zarzut, że ewentualny powrót PO do władzy oznaczałby natychmiastowy koniec „5oo zł na dziecko”.

Grzegorz Schetyna, szef Platformy, przedstawił oba pomysły w środę podczas swojej konferencji poświęconej odpowiedziom na pytania programowe ze strony. Generalnie nie było to wystąpienie szczególnie udane, bo medialne doniesienia o nim zdominowało to, że Schetyna nie potrafił sensownie rozwinąć rzuconego przez siebie hasła „13-stej emerytury” i wyjątkowo nieporadnie tłumaczył stanowisko Platformy w kwestii przyjmowania uchodźców. Ale akurat w kwestii 500 Plus padły względne konkrety. Ściśle mówiąc, dwa.

Pierwsza z propozycji Platformy to zwykłe podbicie stawki - czyli rozszerzenie programu. Według PO 500 Plus powinno przysługiwać już na pierwsze dziecko w rodzinie, a nie dopiero na drugie i kolejne. O tym pomyśle politycy Platformy mówili już wielokrotnie, teraz to jednak oficjalny postulat partii. Tu PiS musi bronić w mocno niewygodny dla siebie sposób - bo dokładnie taki, w jakim program 500 Plus był w kampanii wyborczej atakowany przez PO i Nowoczesną. Minister pracy Elżbieta Rafalska musi więc tłumaczyć, że wprowadzenie świadczeń oznaczałoby katastrofę budżetu. W niedzielę stwierdziła, że byłby to koszt w wysokości dodatkowych 19 miliardów złotych i że po uwzględnieniu propozycji Platformy i projektowanego wzrostu dzietności łączny koszt całego programu osiągnąłby aż 45 miliardów złotych. W ten sposób to PiS zostaje zepchnięty do roli „rozważnego” pilnującego budżetu i finansów państwa. Platforma za to wchodzi w znacznie bardziej atrakcyjną dla wyborców, „romantyczną” rolę potencjalnego rozdającego.

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

[b]CZYTAJ KONIECZNIE:
JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK 500 PLUS NA DZIECKO W 2017 ROKU

Druga propozycja to więc rodzaj ukłonu w stronę tradycyjnego elektoratu Platformy i zarazem przypomnienie o liberalnych gospodarczo korzeniach partii Schetyny (pamiętajmy o konkurowaniu PO z Nowoczesną). Otóż według PO 500 Plus powinno być wypłacane jedynie pracującym rodzicom - taki ruch miałby ograniczyć stricte socjalną funkcję programu, za to wzmocnić jego wymiar prorodzinny.

Tu PiS również ma pewien problem z doborem strategii obronnej. O politycznej i socjalnej roli 500 Plus nie bał się w PiS mówić (dość oględnie zresztą) tylko Jarosław Kaczyński. Ministrowie Beaty Szydło natomiast wciąż wolą podkreślać jego funkcję prorodzinną. Dlatego właśnie minister Rafalska odpowiadając na ten postulat Platformy musiała mówić o rodzicach niepracujących z wyboru, poświęcających się wychowaniu dzieci, a nie o tak zwanym elektoracie socjalnym. O tym ostatnim nie mówi też jednak Platforma - dobrze pamiętająca krytykę za wypowiedzi o „patologii pijącej za 500 plus” itp. To pozostaje wyłącznie w domyśle - a postulowane jest tylko ograniczenie prawa do świadczeń do osób pracujących.

Oprócz tych dwóch postulatów PO jest coś jeszcze. Politycy Platformy zaczęli powtarzać jak mantrę, że program 500 Plus w żadnym wypadku nie zostanie zlikwidowany, ani teraz, ani nigdy - i że nic podobnego nigdy nie przychodziło im do głowy.

- 500 plus jest i będzie. Żaden przyszły rząd nie zrezygnuje z tego programu - mówił Schetyna w piątek Onetowi. To samo powtarzał w niedzielę w programie Sławomir Neumann, szef klubu PO.

Z pewnością jeszcze niejednokrotnie usłyszymy te i podobne słowa. Politycy Platformy będą je powtarzać w nieskończoność, bo dzięki temu uda im się pozbyć przyklejonej przez PiS łatki tych, co „jak wygrają, to odbiorą wam 500 Plus”. A to całkiem sporo.

Politycy Platformy najwyraźniej mają świadomość, że samo odgrywanie roli „Anty-PiS” to wystarczająco dużo, by podejmować z powodzeniem próby skonsolidowania pod skrzydłami PO tych najbardziej niechętnych rządzącej partii wyborców, ale zarazem wciąż za mało, by myśleć o dającym szansę na władzę zwycięstwie w wyborach 2019 roku. Od dłuższego czasu trwały tam poszukiwania pomysłu na tzw „Sześćset Plus”, czyli na skierowaną nie tylko do typowego elektoratu Platformy ofertę socjalną, która w jednoznaczny sposób przebiłaby dotychczasowe propozycje PiS. Innymi słowy - Platforma od dłuższego czasu chciała znaleźć pomysł na przelicytowanie PiS w kwestii socjalnej. To zresztą dość zrozumiałe, zważywszy na stricte już polityczną skuteczność programu 500 Plus.

CZYTAJ TAKŻE: Kto może stracić 500 plus?

W trakcie kampanii wyborczej, w pierwszych miesiącach po wyborach i nawet już po uruchomieniu programu 500 Plus, politycy Platformy niejednokrotnie bardzo ostro go krytykowali - strasząc załamaniem budżetu lub marnotrawstwem pieniędzy. Z kolei część antypisowskich mediów przedstawiała 500 Plus jako złote żniwa wszelkiej maści społecznej patologii.

W rzeczywistości jednak w szeregach Platformy program 500 Plus uchodził już wtedy za polityczną wunderwaffe PiS, za wyjątkowo hojną i wyjątkowo celną obietnicę wyborczą, której realizacja może zagwarantować partii Jarosława Kaczyńskiego rządzenie nawet przez kilka kadencji. Przez długi czas politycy PO wyglądali na oszołomionych zarówno skalą projektu, jak i jego politycznym potencjałem, trochę tak, jakby nawet nie brali pod uwagę wprowadzenia elementu socjalnego do polityki.

Dziś wszystko wskazuje na to, że politycy Platformy w końcu zaczęli się oswajać z 500 Plus i nie traktują już tego programu jak zaklęcia z obszaru nieznanej sobie magii. Z kolei politycy PiS muszą odczuwać co najmniej pewien dyskomfort, gdy Platforma przebija ich socjalną stawkę o kilkanaście miliardów złotych. Tu może być trudno o kolejny mocny ruch - a samo przypominanie zasługi wprowadzenia programu może w 2019 roku okazać się równie przeciwskuteczne jak chwalenie się przez polityków PO autostradami i stadionami.

Wideo

Materiał oryginalny: Program Rodzina 500 Plus: Oto zmiany. 500 zł już od pierwszego dziecka? - Polska Times

Komentarze 337

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zibijanek
12 miliardów zabiera kościół ,to niema dla obywateli ,wiara w utopie kosztuje
M
Matka samotnie wychowujaca
Zarabiam trochę więcej niż najniższa krajowa i 500 +, mojemu dziecku się nie należy. Ten rudzielec powinien wziąć pod uwagę że większość ludzi boi sie starać o kolejne dzieci z uwagi na np. Zaciągnięte kredyty na mieszkania. Mam jedno dziecko, i 500 + mi się nie należy bo ta Pani uważa że moje dziecko jest inne. Moje dziecko nie musi jeść, nie musi się ubrać, nie może chorować, nie musi chodzić do przedszkola... 300+ na wyprawkę do przedszkola też nie dostaliśmy bo się nie należy... Jedynki i przedszkolaki to nie dzieci... Mam nadzieję, że w wyborach PiS nie przejdzie... Wolę już Wiosnę :)
a
anna
nie będzie... Dzieci nie mają wzorca, że aby coś mieć trzeba na to zapracować... Jak zobaczą polską pensję to uciekną za granicę - I TYLE ZOBACZYSZ ZE SWOJEJ EMETURY UCIEKAJĄCEJ Z POLSKI
A
Agata
Tutaj masz święta rację!! Tez mam 2 dzieci zapierdzielam z mężem po 10 godzin i na córkę sie nie nalezy. A znam france co ma 30 lat 6 dziecko w drodze ona i maz nie pracuja totalna patola a ba miescie chodza i sie smieja Ze inni musza robic a oni nie. No krew mnie zalewa. Jeszcze jej tekst Agata zajdz w ciaze nie bedziesz musiala robic no kuzwa !!! Mam dwojke na nich sie trzeba skupic zeby zapewnic start w zyciu. Ale co moze wiedzieć o tym zywy inkubator. Najlepsze to ze pieniadze dostaja a dzieciaki co jeść nie maja. Opieka ich nie sprawdza wcale!!! Oni chodza w orginalnych rzeczach a dzieciaki głodne libacje alkocholowe codziennie a policja nie reaguje no ludzie. Niech daja wszystkim albo wcale. Bo teraz patola ma wieksze prawa niz pracyjacy obywatel to chore
B
Beti
Ja też chcę przyłączyć do tej dyskusji ponieważ wkurza mnie jak nieroby dostają 500 i nie chce się im wogule starac się o prace ja z mezem zapiepszam od5 rano w oracy zeby zapewnic sobie i dziecku byt bo choc mam 2 dzieci. Jedno dorosle na drugie sie nie nalezy a czym to moje dziecko sie różni od innych to nie wiem .Niech dadzą po 300 ale kazdemu dziecku bez wyjątków A paniusie ktore naja 3 .4 dzieci dostaja ksse i poniej chodzę do kosmetyczki i paraduja po miescie Ja do kosmetyczki nie zawsze moge sobie pozwolic bo mi szkoda kasy bo wiem ile musze zapiepszac .Mam nodzieje ze w koncu sie to kiedys zmieni
G
Gość
Witam ja chcialam sie za pytac czy w tym nowym roku2019r. pendzie 1000+ na każde kolejnie dziecko
G
Gości
Ja chcialam się za pytac czy w tym nowym roju 2019 pendzie 1000+ na kazde kolejnie dziecko
D
Dana
Kazde dziecko powinno dostać tak jak to miało być !!!!! W moim przypadku chciałabym iść do pracy nie mam pomocy od rodziców ni teściów by zaopiekowali się synem. A że mam jedno dziecko nie dostaje świadczenia bo kryterium męża przekracza 130zl.
Jakbym miała 500+ stać by mnie było na opiekunkę a tak to co zarobie powiedzmy te 2000zl dojazdy do pracy koło 300zl opiekunce liczę koło 1000zl zostaje 700zl to wolę siedzieć w domu i żyć skromnie. Rząd już o tym nie pomyślał szkoda słów.
A
Akima
Marku, piszesz,że wyjechałeś z żoną wszystko fajnie, tylko problem,iż nie każdy może wyjechać, nie zawsze jest taka możliwośc. Zdaję sobie sprawę iż dla rodzin, czy matek jest odpowiedni socjal,np: w Irlandii. Tylko nasuwa się jedno pytanie, dlaczego nie w Polsce? Dlaczego jako kraj dążący we wszystkim do kultury amerykańskiej, żądzący nie potrafią zadbać o swoich obywateli. Niech , każdy sam odpowie sobie na to pytanie. W naszym kraju ludzie w żadzie nie należą do.......
A
Akima
Cały czas pracuję , wychowuję jedno dziecko 13-kę i tylko przez dwa lata miałam 500+, walczyłam w sądzie administracyjnym, sprawę wygrałam, i co z tego jak w kolejnym roku przekraczałam dochód o 100 zł. Skurwysyństwo i nic więcej. Człowiek flaki wypruwa by żyć na jakimś poziome. a oni się zastanawiają ,a co im z pensji ubędzie platforma czy pis. Wszyscy po tych samych pieniądzach złodzieje. Smutne to bardzo cóż Polska.
A
Akima
Cały czas pracuję , wychowuję jedno dziecko 13-kę i tylko przez dwa lata miałam 500+, walczyłam w sądzie administracyjnym, sprawę wygrałam, i co z tego jak w kolejnym roku przekraczałam dochód o 100 zł. Skurwysyństwo i nic więcej. Człowiek flaki wypruwa by żyć na jakimś poziome. a oni się zastanawiają ,a co im z pensji ubędzie platforma czy pis. Wszyscy po tych samych pieniądzach złodzieje. Smutne to bardzo cóż Polska.
A
Akima
Cały czas pracuję , wychowuję jedno dziecko 13-kę i tylko przez dwa lata miałam 500+, walczyłam w sądzie administracyjnym, sprawę wygrałam, i co z tego jak w kolejnym roku przekraczałam dochód o 100 zł. Skurwysyństwo i nic więcej. Człowiek flaki wypruwa by żyć na jakimś poziome. a oni się zastanawiają ,a co im z pensji ubędzie platforma czy pis. Wszyscy po tych samych pieniądzach złodzieje. Smutne to bardzo cóż Polska.
A
Akima
Uważam , że warto jest wziąść pod uwagę rodziców , którzy samotnie wychowują jedno dziecko, a pomimo cały czas pracują,zaznaczam za marne grosze. Dlaczego dziecko takiej matki, ma nie być objęte pomocą. Rynek pracy upada,czemu? , ponieważ ludzie, którzy wychowują trójkę dzieci mają 1500zł , taka matka , czy ojciec nie pójdzie do pracy, bo się nie opłaca. Doliczmy do tego dodatki socjalne i pensję męża. Kobieta ta nie musi pracować. program zupełnie nie przemyślany
s
sasza
naszi rodzice wychowali nas bez 500+ i jakoś musieli sobie radzic ,dzisiaj dzieci musza mieć wypasione komórki ,tablety ,matki dawniej pracowały a dzisiaj pozwalniały sie bo po co ma pdciagnac budżet domowy ,przacujac ma wypate i by miała 500+ ,jestem za tyum zeby dostały kobiety pracujace a nie te którym nie chce się pracować bo państwo da i uczy sie dzieci życie na skróty
k
kika
500+ powinno być dla pracujących a nie dla nierobów
Dodaj ogłoszenie