Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin gimnazjalny. CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA: ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Redakcja
Próbny egzamin gimnazjalny. CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA: ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI
Próbny egzamin gimnazjalny. CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA: ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI Anatol Chomicz
Dziś uczniowie trzecich klas gimnazjum piszą próbne egzaminy gimnazjalne z części humanistycznej. Co sprawiło im największe problemy? Odwiedziliśmy uczennice z dawnego Publicznego Gimnazjum nr 7 w Białymstoku.

- W części historycznej najtrudniejsze było trzecie zadanie z mapą bez legendy, z zaznaczonymi konturami Polski, opactwami i kilkoma miastami. Trzeba było określić z którego wieku wydarzenie spowodowało taki układ granic - opowiada Małgorzata Andruszkiewicz, uczennica klasy gimnazjalnej w X LO w Białymstoku (do niedawna PG 7).

- Odpowiedź wybrałam drogą eliminacji. Później się okazało, że większość z nas zrobiła podobną wyliczankę - dodaje jej koleżanka z klasy III d Karolina Zalewska. - Tak można rozwiązać cały test. Trzeba umieć kojarzyć wydarzenia, polecenia trochę brać na logikę.

- To egzamin bardziej na kojarzenie niż na konkretną wiedzę. Tak naprawdę nie musimy znać dokładnych dat, a musimy się orientować w tym co wiemy, czego się uczymy przez trzy lata - oceniaJulia Grabowska, również z III d.

To trzy spośród 157 wszystkich uczniów klas trzecich, którzy przystąpili w środę, 22 listopada do próbnego egzaminu gimnazjalnego. Małgorzatę, Karolinę i Julię spotkaliśmy tuż po pierwszej części humanistycznej, w której do rozwiązania były zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Z tymi drugimi - których w teście było zaledwie pięć - nasze gimnazjalistki nie miały większego problemu. Ich zdaniem był najłatwiejsze z całego testu.

O godz. 11 rozpoczął się egzamin z języka polskiego. Natomiast w czwartek odbędzie się próbny egzamin części przyrodniczej i matematyki, a w piątek z języków obcych. Uczniowie dawnego PG 7 w większości - tak jak Małgorzata, Karolina i Julia - wybrali język angielski, ale będą też trzecioklasiści, którzy zdecydowali się na język rosyjski i po raz pierwszy na włoski.

Próbny egzamin gimnazjalny. CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA: ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Nasze gimnazjalistki twierdzą, że w przygotowaniach bardzo pomogła im nauczycielka historii, która daje im dużo możliwości powtórzenia całego materiału. Nie obawiają się także egzaminu z matematyki, mniej pewnie natomiast czują się w części przyrodniczej.

- Podobnie jak w historii, to potężny zakres wiedzy - zauważa Małgorzata Andruszkiewicz. - Nie da się tego nauczyć przez dwa tygodnie. Jedynym dobrym sposobem by opanować cały ten materiał to nauka na bieżąco.

Egzamin gimnazjalny sprawdza wiedzę z trzech lat nauki w gimnazjum. Jego wyniki w dużej mierze decydują o przyjęciu do szkoły średniej. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie się podczas egzaminu próbnego.

- Generalna próba przed właściwym egzaminem pozwala uczniom oswoić się z jego organizacją, techniką rozwiązywania zadań - mówi Urszula Sztabelska-Kopa, dyrektorka X LO, w którym są klasy gimnazjalne. - Przez te trzy dni robimy symulację egzaminu za zachowaniem większości procedur.

Na właściwym egzaminie gimnajzlaistów, oprócz stroju galowego, obowiązują pewne zasady związane chociażby z losowaniem miejsc. Egzamin próby to sprawdzian nie tylko dla uczniów, ale także dla ich pedagogów.

- Egzaminy sprawdzają nas nauczyciele. To dobra diagnoza aktualnego stanu wiedzy ich uczniów. Dzięki temu dowiadują się nad czym jeszcze trzeba popracować, co powtórzyć - dodaje dyrektorka X LO.

W wielu białostockich szkołach inne próbne egzaminy gimnazjalne odbędą się w dniach 5-7 grudnia. Jako pierwszy przypada oczywiście sprawdzian z części humanistycznej. Właściwe egzaminy gimnazjalne obędą się w kwietniu 2018 roku według poniższego harmonogramu:

  • część humanistyczna 18 kwietnia 2018 roku, środa: z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00, z zakresu języka polskiego – godz. 11:00
  • część matematyczno-przyrodnicza 19 kwietnia 2018 roku, czwartek: z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00, z zakresu matematyki – godz. 11:00
  • język obcy nowożytny 20 kwietnia 2018 roku, piątek: na poziomie podstawowym – godz. 9:00, na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

Będzie to przedostatni egzamin gimnazjalny. Ostatni odbędzie się w kwietniu 2019 roku. To efekt reformy edukacji, która zlikwidowała gimnazja.

Białystok. Matura próbna 2017 w VIII LO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny