Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Białegostoku wizytował żłobek. Zapowiedział podwyżki dla opiekunek dzieci w miejskich placówkach. Z wyrównaniem od stycznia

wal
Pracownicy białostockich żłobków miejskich otrzymają podwyżkę wynagrodzeń. Prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że podwyżki zostaną przyznane z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Ich wysokość będzie uzależniona od zajmowanego stanowiska, a tym samym wkładu pracy w opiekę nad dziećmi do lat 3.
Pracownicy białostockich żłobków miejskich otrzymają podwyżkę wynagrodzeń. Prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że podwyżki zostaną przyznane z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Ich wysokość będzie uzależniona od zajmowanego stanowiska, a tym samym wkładu pracy w opiekę nad dziećmi do lat 3. A. Ludwiczak/ UM Białystok
Od 458 do 658 zł podwyżki z wyrównaniem od stycznia otrzymają pracownicy białostockich żłobków. Prezydent zapowiedział skierowanie odpowiedniej uchwały na lutową sesję rady miasta. Z budżetu miasta ma pójść na ten cel 2,73 mln zł.

Spis treści

Żłobki w systemie opieki nad dziećmi mają specyficzny status. Nie podlegają pod edukację. W związku z tym pracowników żłobków nie obejmują rządowe podwyżki zapowiadane od marca dla pracowników oświaty.

- Byłem ostatnio w jednym z białostockich żłobków. Jego dyrektor poinformowała mnie, że oprócz niej i głównej księgowej wszyscy pozostali pracownicy zarabiają minimalna krajową. Uznałem, że tak dłużej być nie może

- mówił w poniedziałek 19 lutego prezydent Tadeusz Truskolaski podczas wizyty w innym białostockim żłobku. Tym razem odwiedził placówkę przy ul. Oriona.

Podwyżki będą zróżnicowane

Dlatego na najbliższej sesji będzie wnioskował o wyasygnowanie w tegorocznym budżecie kwoty 2,73 mln zł z przeznaczeniem na podwyżki dla białostockiej kadry pracującej w żłobkach. Ich wysokość będzie uzależniona od zajmowanego stanowiska, a tym samym wkładu pracy w opiekę nad dziećmi do lat 3.

– Najbardziej zależy nam na wyróżnieniu wszystkich pań sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi, czyli zajmujących stanowiska: młodszy opiekun, opiekun oraz starszy opiekun. Oczywiście pomimo różnic w zakresach obowiązków, które wynikają m.in. ze stażu pracy czy kwalifikacji, doceniamy wkład każdej grupy w kształtowanie rozwoju małego człowieka – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W związku z tym do każdego stanowiska przypisana będzie inna wysokość proponowanej podwyżki. Ponadto wśród dziewięciu żłobków miejskich jest jedna placówka integracyjna, do której uczęszczają dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To wymaga większego zaangażowania opiekunów i specjalnych kwalifikacji. W tym żłobku podwyżki będą nieco wyższe, niż w pozostałych.

- O wysokości podwyżek będą decydowali dyrektorzy poszczególnych placówek. Z wyrównaniem od pierwszego stycznia - wyjaśnił prezydent.

Pracownice żłobków to nie tylko opiekunki

Ewa Głowacka dyrektor żłobka podkreśliła, że pracownicy od dawna czekali na informację o podwyżkach. Tym bardziej, że duża część opiekunek ma wyższe wykształcenie.

Żłobek oprócz opiekunek to także administracja i obsługa, dzięki którym dzieci są bezpieczne i miały jak najlepszą opiekę - zaznaczyła dyrektor placówki przy ul. Oriona.

Sprawą podwyżek zajmą się radni na sesji w poniedziałek 26 lutego.

- Wielokrotnie kontaktowałam się z pracownikami w żłobków w tej sprawie, przekazywałam ich starania o podwyżkę.. Uważam, że od dawna powinni zarabiać więcej. W ubiegłym roku dostali niewielką zwyżkę wynagrodzenia. Ta planowana podwyżka oczywiście jest potrzebna, ale nie do końca zaspokoi potrzeby pracowników - podkreśla Agnieszka Rzeszewska, radna PiS, a zarazem szefowa oświatowej Solidarności w Podlaskiem

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny