MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezent na mikołajki w przedszkolu? Podpowiadamy, co kupić przedszkolakom. Oto lista prezentów, które zachwycą kilkulatka

Wybór skromnych upominków dla przedszkolaków jest naprawdę ogromny.
Wybór skromnych upominków dla przedszkolaków jest naprawdę ogromny. freepik.com
Jaki prezent dla przedszkolaka na mikołajki? Co kupić dzieciom w przedszkolu? Jaki upominek ucieszy kilkulatka? Wielu rodziców zastanawia się, co warto podarować 4-latkowi na mikołajki, a co kupić od Mikołaja 6-latkowi. Na jakie niespodzianki czekają 5-latki? Mikołajkowe upominki dla dzieci w przedszkolu to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak przygotować niedrogie, ale atrakcyjne prezenty mikołajkowe dla młodszych dzieci.

Spis treści

Mikołajki w przedszkolu. Jak przygotować uroczystość?

Przedszkolne mikołajki bez upominków? To niemożliwe. Jeszcze kilkanaście lat temu mikołajkowe upominki w przedszkolu ograniczały się do garści cukierków i kilku mandarynek. Dziś prezent szykowany na 6 grudnia jest zwykle dobrze przemyślany, a obdarowywaniu najmłodszych towarzyszy odpowiednio zbudowana atmosfera. I dlatego przedszkolaki już na kilka tygodni przed mikołajkami i Bożym Narodzeniem uczą się okolicznościowych piosenek i kolęd, ćwiczą taneczne układy i recytują zimowe wierszyki.

Zaproś Mikołaja do przedszkola. Dzieci będą zachwycone!

Nad tym, aby grudniowe atrakcje dla najmłodszych były dopięte na ostatni guzik, czuwają zwykle nie tylko nauczyciele, ale też zaangażowani członkowie rady rodziców. To właśnie z funduszy zgromadzonych przez rodziców kupowane są upominki. Rada Rodziców finansuje też np. wizytę świętego Mikołaja. Nie ma chyba bowiem większej radości niż mikołajkowy prezent wręczany właśnie przez sympatycznego jegomościa z białą brodą. Przy okazji można mu też szepnąć na ucho, jaki prezent chciałoby się znaleźć pod domową choinką.

- W dzisiejszych czasach nie można sobie pozwolić na bylejakość. Mikołaja nie można udawać. Mikołajem trzeba być - podkreśla Tomasz Wasiak, kaliski aktor, który w grudniu z ogromnym zapałem i niekłamaną radością wciela się w rolę świętego Mikołaja.

- Dzieci bardzo szybko wyłapują nieszczerość. Dlatego trzeba dać z siebie 200%. I ja staram się to robić od 9 lat. Dzięki maksymalnemu zaangażowaniu mogę także liczyć na szczerość ze strony dzieci. Zawsze reagują żywiołowo, chętnie rozmawiają z Mikołajem o swoich marzeniach. Jest przy tym mnóstwo zabawy i frajdy - dodaje aktor.

- Mikołaja nie można udawać. Mikołajem trzeba być - podkreśla Tomasz Wasiak, kaliski aktor, który w sezonie wciela się w rolę świętego Mikołaja.
- Mikołaja nie można udawać. Mikołajem trzeba być - podkreśla Tomasz Wasiak, kaliski aktor, który w sezonie wciela się w rolę świętego Mikołaja. Fot. AMBER Kalisz

Prezenty na mikołajki się zmieniają. Dziecięca radość ciągle ta sama

- Przez lata reakcje dzieci nie zmieniły się. Zmieniły się tylko prezenty, które (co oczywiste) są wynikiem ulegania aktualnej modzie. Ale uśmiech na buziach dzieci jest zawsze taki sam - szczery i pełen pozytywnej energii" - mówi "Mikołaj" Tomasz Wasiak, kaliski aktor.

Mikołajkowy prezent nie musi być okazały. Ważne, aby ucieszył, zachwycił, a może nawet zaskoczył obdarowanego przedszkolaka.

Trafiony prezent na mikołajki? Nie podążaj ślepo za modą

Jak zatem powinien wyglądać prezent na mikołajki w przedszkolu? Przede wszystkim powinien być dopasowany do wieku dziecka. 3-latek nie może dostać zabawki ze zbyt drobnymi elementami, a 6-latek będzie rozczarowany prezentem zbyt "dziecinnym". Niekoniecznie dobrym pomysłem jest ślepe podążanie za modą i kupowanie upominków z postaciami popularnych kreskówek. Zdarza się bowiem, że możemy nie trafić w gusta części maluchów, albo kupimy coś, do czego dziecięca miłość już wygasła.

Co na mikołajki dla przedszkolaka?

Przygotowując mikołajkowe upominki dla przedszkolnej grupy, warto dopilnować, aby ich zawartość była jednakowa, albo jak najbardziej zbliżona. Poszczególne elementy mogą różnić się kolorami, ale im mniej zróżnicowane będą upominki, tym mniejsze ryzyko ewentualnych rozczarowań, czy dziecięcych konfliktów. Pamiętajmy, że dzieci będą porównywały swoje upominki. Ważne, aby prezenty na mikołajki sprawiły dzieciom radość, ale ich nie poróżniły.

Przedszkolaki ucieszą się z pomysłowych drobiazgów. Również tych w świątecznych klimatach.
Przedszkolaki ucieszą się z pomysłowych drobiazgów. Również tych w świątecznych klimatach. Fot. Victoria Model/pixabay

Aby ułatwić mikołajkowe zakupy, poniżej przygotowaliśmy listę tych prezentów, które powinny ucieszyć każdego przedszkolaka:

 • SŁODYCZE. To właściwie element obowiązkowy mikołajkowego upominku. Warto, wziąć pod uwagę ewentualne alergie i nietolerancje pokarmowe dzieci w grupie. Taki informacja z pewnością dostępne będą u nauczycieli. Dość bezpiecznym wyborem będą dedykowane najmłodszym czekoladki, lizaki, żelki, czekoladowe figurki.
 • JAJKO Z NIESPODZIANKĄ. Jajka, w których ukryta jest mała zabawka to zawsze trafiony prezent. Uwaga! Małe części zabawki nie będą bezpieczne dla najmłodszych przedszkolaków. Oferta czekoladowych jajek z ukrytą zabawką jest bardzo bogata, a dodatkowy element niespodzianki zawsze jest mile widziany.
 • MASKOTKI, PRZYTULANKI. Upominek znakomity dla dzieci w każdym wieku. Dobrym wyborem będzie niewielki pluszak z akcentami świątecznymi.
 • CIASTOLINA, PIANKOLINA. Różnego rodzaju masy plastyczne to ogromna frajda dla najmłodszych. Dodatkowo to dobry pomysł na zajęcie dziecka, a przy okazji troska o sensoryczny i manualny rozwój przedszkolaka.
 • ZDRAPYWANKI / ZDRAPKI. Czarne arkusze i drewniany patyczek. Prawdziwy hit wśród przedszkolaków w każdym wieku. Rysując patyczkiem, dziecko usuwa wierzchnią, czarną warstwę, odsłaniając kolorowy lub mieniący się brokatowo arkusz. W ten sposób prosty rysunek nabiera prawdziwie magicznego charakteru. Uwaga! Zdrapki magnetycznie przyciągają też starsze rodzeństwo, a nawet rodziców! To znakomita, plastyczna zabawa bez ograniczeń wiekowych.
 • PP-IT. Gumowe, kolorowe "gofry" potrafią zająć przedszkolaka na dłuższy czas. Działają relaksująco i odstresowująco. Bywają nazywane folią bąbelkową wielokrotnego użytku. Z powodzeniem zajmą dłonie nawet starszego nerwusa.
 • GNIOTKI. Piankowe albo wykonane z miękkiego silikonu figurki, które do woli można zgniatać w dłoni, rolować, a nawet rozciągać. "Cierpliwe i wyrozumiałe" zabawki szybko wracają do pierwotnego kształtu. Działają podobnie jak zabawki tylu pop-it. Odprężają i rozluźniają. W sytuacjach kryzysowych zirytowany kilkulatek może ściskając gniotki, rozładować negatywne emocje.
 • PIECZĄTKI. Pieczątki czy stempelki dla dzieci to wstęp do kreatywnej zabawy. Dostępne są stemple drewniane, plastikowe, z dodatkową poduszką na tusz, albo dużo łatwiejsze w obsłudze i mniej brudzące pisaki-stempelki. Obdarowani zapewne chętnie ostemplują każdą możliwą powierzchnię, dlatego zawczasu warto ustalić zasady, gdzie można stemple przystawiać. Pieczątki dla dzieci zwykle mają łatwo zmywalny tusz, można więc przymknąć oko na wykonywane stempelkami, własnoręczne tatuaże.
 • ZMYWALNE TATUAŻE. Chęć ozdabiania własnego ciała u przedszkolaków objawia się najczęściej malunkami długopisem czy pisakami. Aby zachwycić przedszkolaka, można mu podarować zestaw zmywalnych tatuaży. Gotowe obrazki można łatwo zmyć tłustym kremem lub mleczkiem do demakijażu. Tatuaże mogą być uniwersalne tematycznie: zwierzątka, postaci z bajek. Typowo chłopięce to: samochody, pirackie symbole. Dla dziewczynek idealne będą kwiatki i tatuaże z kolorowym brokatem.
 • MINIFIGURKI. Trafionym prezentem na mikołajki będą z pewnością małe, plastikowe zwierzątka i ludziki, którymi będzie można zasiedlać krainy na przedszkolnym dywanie i wybudowane z klocków domy i pałace. Minifigurki gwarantują twórczą i długą zabawę - solo, lub w grupie rówieśników.
 • PUZZLE. Układanki i puzzle to prezent uniwersalny i nietracący na popularności od lat. Warto jednak dopasować ich poziom trudności do wieku przedszkolaka. Zbyt trudny obrazek i zbyt duża ilość elementów zniechęci dziecko. Zabawka nie powinna również być zbyt prosta.
 • PISAKI, MAZAKI, FLAMASTRY. Wszelkie przybory do pisania i rysowania, a szczególnie takie, które mają sporo kolorów i zostawiają wyraźny ślad, zawsze spotkają się z dziecięcym entuzjazmem. Warto jednak zadbać o to, aby tusz, którym napełniane są pisaki, dawał się łatwo zmyć z różnych powierzchni i był łatwo spieralny. Tu zdecydowanie kluczowym argumentem przy wyborze prezentu nie powinna być cena.
 • KORALIKI DO PRASOWANIA. To doskonała kreatywna zabawa, pomagająca rozwinąć zdolności motoryczne i koordynację ręka-oko. Zestaw składa się z koralików i wzorników, na których układa się obrazek. Po ukończeniu dzieła zaprasowujemy je żelazkiem. To relaksujące zajęcie dla nieco starszych przedszkolaków.
 • KSIĄŻECZKI Z ŁAMIGŁÓWKAMI, KOLOROWANKI. To również prezent, który na listach pojawia się każdego roku i nie traci na aktualności. Młodsze dzieci chętnie kolorują obrazki, starsze przedszkolaki z zaangażowaniem będą rozwiązywać zagadki i łamigłówki. Książeczki z wykreślankami, labiryntami i obrazkami, pomiędzy którymi trzeba znaleźć drobne różnice, będą hitem wśród 6-latków.
 • GRY PLANSZOWE. Do 30 złotych można kupić wciągające gry planszowe dla najmłodszych. Gry warte uwagi to: „Potwory do szafy”, „Czółko junior”, „Kalambury”, „Znikające ciasteczka”, czy nieśmiertelne domino i memory. Rozwijają pamięć, koncentrację, pomagają w nauce logicznego myślenia, a przede wszystkim dają dużo radości.
 • GOTOWE ZESTAWY KREATYWNE. Dla tych, którzy nie mają pomysłów, ani czasu, aby kompletować mikołajkowe upominki dla przedszkolaków, ratunkiem będą gotowe zestawy prezentowe. W przygotowanych paczkach zwykle znajdują się książeczki, kolorowanki, kredki i drobne zabawki. Minusem takiego rozwiązania jest przypadkowość i brak wpływu na zawartość prezentu.

Jak zapakować prezent na mikołajki w przedszkolu?

Opakowanie mikołajkowego prezentu to ważna sprawa. Ale nie chodzi tu o wymyślne pudła czy drogie ozdobne torebki. W pakowaniu prezentów dla najmłodszych - poza oczywistą estetyką paczki - najważniejsze jest jej... rozpakowywanie. Wystarczy więc zapakować upominki w papierowe ekotorebki, przewiązać kolorową tasiemką i... cieszyć oczy dziecięcą radością z rozpakowywania podarunków.

- Przez lata reakcje dzieci nie zmieniły się. Zmieniły się tylko prezenty - mówi Tomasz Wasiak, aktor.
- Przez lata reakcje dzieci nie zmieniły się. Zmieniły się tylko prezenty - mówi Tomasz Wasiak, aktor. Fot. archiwum prywatne Tomasza Wasiaka
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezent na mikołajki w przedszkolu? Podpowiadamy, co kupić przedszkolakom. Oto lista prezentów, które zachwycą kilkulatka - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny