Pralki psują się częściej niż inne sprzęty gospodarstwa domowego – awarii z reguły ulegają zbiornik (zespół piorący), grzałka i pompa. Szkody najczęściej zgłaszają mieszkańcy Małopolski

Częstość szkód pralek w Polsce wynosi 13,4% względem innych sprzętów gospodarstwa domowego (dane jednego z ubezpieczycieli, w oparciu o zgłoszenia szkód w ramach przedłużonej gwarancji). Częstość zgłaszanych szkód różni się jednak znacznie w zależności od województwa. Najwięcej awarii urządzeń do prania zgłoszono w Małopolsce - 17,4%, a w drugiej kolejności w województwie kujawsko-pomorskim – 16,8%.

W przeciwieństwie do Podlasia, w którym częstość szkód, jako w jedynym rejonie Polski nie przekracza 10% (9,97). Różnica pomiędzy województwami, gdzie szkód jest najwięcej i najmniej wynosi blisko 7,5%. To dość dużo, zważywszy na fakt, że w całym kraju dostępny jest taki sam asortyment urządzeń do prania – zarówno, jeśli chodzi o marki, jak i modele czy jakość wykonania.

- Znaczenie może tu mieć woda – tam, gdzie jest gorszej jakości, bardziej zakamieniona - może powodować częstsze psucie się pralek – mówi Hubert Łapiński z RTV Euro AGD.

Być może, po części przyczyną jest też profil demograficzny województw: w Małopolsce jest około trzy razy więcej urodzeń niż na Podlasiu, przez co wnioskować możemy, że w związku koniecznością częstszego prania przy małych dzieciach pralki częściej narażone są na uszkodzenia spowodowane intensywnym użytkowaniem. Niespodzianką nie są dane o częściach, które w pralkach psują się najczęściej. Zbiornik, czyli zespół piorący to aż 22% przypadków awarii, grzałka 14%, a pompa 12%. W dalszej kolejności najbardziej awaryjnych części plasują się: bęben, moduł sterowania, silnik i łożysko. Najrzadziej w pralce psuje się zasobnik proszku i amortyzator.

- Wbrew pozorom pralka to dosyć skomplikowane i zaawansowane urządzenie. Wysokie temperatury podczas prania i duże przeciążenia działające podczas wirowania nie sprzyjają długowieczności pralek. Większość awarii zespołu piorącego, grzałki i pompy jest usuwana w ramach przedłużonej gwarancji, z pewnością przy takim urządzeniu jak pralka warto rozważyć pełną opcję ochrony. Wtedy większość uszkodzeń jest naprawiana bezpłatnie, nawet do pięciu lat od zakupu - mówi Hubert Łapiński z RTV Euro AGD.
W pralki wyposażone jest prawie każde gospodarstwo domowe w Polsce. Większość urządzeń czynnie służy nawet kilka razy w tygodniu. Jak szacuje Związek Pracodawców AGD, wydatki konsumentów na sprzęt gospodarstwa domowego wyniosły w 2016 r. prawie 10 mld zł! Z tego duże AGD (do którego należą pralki) to około 18,5%. W IV kwartale 2017 wzrost sprzedaży dużego AGD wyniósł 9,6% w porównaniu z IV kwartałem 2016. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego zakup nowoczesnej pralki to jednak wciąż duży wydatek. Szczególnie w sytuacji, kiedy sprzęt psuje się np. w 3 roku użytkowania, tuż po wygaśnięciu gwarancji producenckiej.