Portugalia przegrała z Niemcami 2:3.

Redakcja
Jak zwykle Niemcy górą
Portugalia nie obroni tytułu wicemistrza Europy. Mimo że była uważana za faworyta, musiała w meczu 1/4 finału uznać wyższość Niemiec. ,

Ojcem sukcesu pogromców Polski z fazy grupowej byłBastian Schweinsteiger, który strzelił gola i zaliczył dwie asysty. Pomógł też szwedzki sędzia, niesłusznie uznając jedno z trafień.

Nie tak dawno mówiło się, że wszys-cy grają, a potem jak zwykle zwyciężają Niemcy. Tak było wczoraj w Bazylei.

Popis Schweinsteigera

Późniejsi triumfatorzy rozpoczęli niemrawo i szybko mogli zostać za to ukarani. Joao Moutinho nie wiedział jednak, czy uderzać głową, czy nogą. W końcu z sześciu metrów trafił w piłkę udem i przestrzelił. Niewykorzystana okazja zemściła się błys-kawicznie. Lukas Podolski uciekł lewą stroną obrońcom i precyzyjnie dośrodkował do Schweinsteigera, który strzelił nie do obrony w krótki róg.

Pomocnik Bayernu Monachium, który w meczu z Chorwacją dostał czerwoną kartkę i był mocno krytykowany, tak się rozochocił, że wkrótce dośrodkował z rzutu wolnego na głowę Miroslava Klose i Ricardo znów wyjmował piłkę z siatki.

Po 26 minutach było 2:0 dla Niemiec i wydawało się, że jest po sprawie. Portugalczycy nie poddali się jednak. Wygwizdywany przez fanów rywali przy każdym dojściu do piłki Cristiano Ronaldo nie przejął się tym. Przeprowadził akcję, po której straty zmniejszył Nuno Gomes i triumf Niemców przestał być tak oczywisty.

Odepchnął i strzelił

W drugiej połowie wicemistrzowie Europy atakowali, a ich przeciwnicy faulowali. Napór nie przyniósł wyrównania. Zamiast tego w 62. minucie Portugalczycy stracili kolejnego gola. Niesłusznie, bo sędzia nie za-uważył, że Michael Ballack przed strzałem odepchnął przeciwnika.

Portugalia zmniejszyła jeszcze w końcówce rozmiary porażki, ale pożegnała się z EURO 2008.

WYNIK

Portugalia - Niemcy 2:3 (1:2). Bramki: 0:1 - Schweinsteiger (22), 0:2 - Klose (26), 1:2 - Nuno Gomes (40), 1:3 - Ballack (62), 2:3 - Postiga (87). Żółte kartki: Petit, Pepe, Postiga - Friedrich, Lahm. Sędziował: Peter Froejdfeldt (Szwecja). Widzów: 42,5 tys.

Portugalia: Ricardo - Bosingwa, Pepe, R. Carvalho, Ferreira, Moutinho (31. Meireles), Petit (73. Postiga), Deco, C. Ronaldo, Nuno Gomes (67. Nani), Sabrosa.

Niemcy: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm, Schweinsteiger (83. Fritz), Rolfes, Ballack, Hitzlsperger (73. Borowski), Klose (0. Jansen), Podolski.