Poręczenie kredytu bankowego

Redakcja
Uzyskanie kredytu w bankach jest dziś prostsze. Większość banków współpracuje z Funduszami Poręczeniowymi, które oferują zabezpieczenie każdej transakcji kredytowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Jedną z barier rozwoju firm sektora MŚP jest utrudniony dostęp do kredytów bankowych. Wiąże się to z dużym ryzykiem przypisanym do tych firm. Na wysoką ocenę ryzyka wpływają charakterystyczne cechy związane z działalnością małych przedsiębiorstw, do których zaliczyć należy: niski poziom kapitałów własnych, brak majątku mogącego stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu, brak historii kredytowej. Biorąc pod uwagę ww. czynniki banki potrzebują zabezpieczeń spłaty kredytów, których nie są w stanie udzielić.

Fundusze Poręczeniowe dają szansę pokonania tej trudności. W Polsce funkcjonuje ok. 50 funduszy udzielających poręczeń. Działają one regionalnie lub lokalnie. Forma prawna oferowanego zabezpieczenia przez poszczególny podmioty jest różna ale najczęściej są to poręczenia cywilne. Funkcjonują również takie fundusze, które oferują pewniejsze, bardziej płynne zabezpieczenie w formie akredytywy.

Na terenie województwa podlaskiego taką płynną formę zabezpieczenia, pożądaną przez banki, oferuje Podlaski Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o. (PFP). Fundusz utworzony został w 1995r. przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego. PFP jest jednym z najdłużej działających, regionalnym funduszem poręczeniowym w Polsce. W 2010 roku PFP w ramach działania 1.3 RPO otrzymał dotację w wysokości 50 mln PLN na udzielanie poręczeń do kredytów bankowych przedsiębiorcom działającym na terenie województwa podlaskiego.

Łączny kapitał poręczycielski, którym dysponuje Fundusz wynosi prawie 70 mln PLN.

PFP oferuje zabezpieczenie wszelkiego rodzaju transakcji kredytowych: kredytów bankowych (w tym inwestycyjnych, obrotowych), gwarancji bankowych. Wartym podkreślenia jest fakt, że PFP poręcza również kredyty obrotowe w rachunku bieżącym, na które występuje największe zapotrzebowanie ze strony MŚP. Fundusze może zabezpieczyć do 70% wartości kredytu. Maksymalna kwota poręczenia wynosi 2,5 mln PLN.

OSOBA DO KONTAKTU: Anna Bajkowska, 85 740-86-69, [email protected]
www.poreczenia.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie